Kamień przynoszący szczęście: Turmalin

Turmalin przyciąga do osoby, która go nosi, miłość oraz przyjaźń. Pozwala też budować dobre relacje z innymi. To kamień idealny dla tych, którzy często poddają się emocjom, są niespokojni czy nerwowi, posiada on bowiem właściwości kojące i uspokajające. Turmalin sprzyja też odzyskaniu równowagi, wyciszeniu oraz autorefleksji. Od strony czysto fizycznej, kamień ten może okazać się pomocny przy przeziębieniu, ponieważ wykazuje on zdolność do obniżania gorączki oraz łagodzenia dolegliwości dróg oddechowych. Jeśli chcesz skierować swoją uwagę na to, co naprawdę ważne, wybierz talizman z turmalinem.

Turmalin poleca się szczególnie osobom spod znaku Byka, Wagi, Koziorożca i Skorpiona, jeśli jednak poczujesz, że kryształ ten przyciąga Cię mimo innego znaku zodiaku, to znaczy, że jest on pisany właśnie Tobie. Turmalin występuje w wielu kolorach – począwszy od różowego, przez zieleń aż po czerń. Wyjątkowym dziełem przyrody są turmaliny cieniowane, które łączą w sobie kilka barw. 

Kamień przynoszący szczęście: Topaz

Topaz odstrasza lęki, dodaje odwagi i zwiększa wiarę w swoje możliwości, dzięki czemu pomoże w realizacji marzeń. To talizman bogactwa i spełnienia, dlatego będzie idealny także dla osób, które próbują odnaleźć właściwy kierunek zawodowy oraz balans między karierą a życiem prywatnym. Podobnie jak turmalin, tak również topaz działa wzmacniająco na relacje przyjacielskie i romantyczne. To idealny kamień dla osób, które są bardzo emocjonalne, mają problem z poczuciem własnej wartości oraz dostosowywaniem się do nowych okoliczności życiowych. Imperial topaz łagodzi ponadto bóle głowy, sprzyja długowieczności i przeciwdziała stanom wyczerpania.

Ze względu na cechy przynależne do poszczególnych znaków zodiaku, topaz z pewnością będzie dobrym kamieniem dla Skorpiona. Pamiętaj jednak, że przy wyborze talizmanu należy kierować się przede wszystkim intuicją. Topazy występują w kilku odcieniach, ale najbardziej wartościowym okazem jest jego żółto-pomarańczowa odmiana, czyli Imperial topaz.

Kamień przynoszący szczęście: Szmaragd

Jeden z najcenniejszych kamieni szlachetnych swoją nazwę zawdzięcza intensywnie zielonej barwie (w języku greckim smaragdos znaczy „zielony kamień”). Od wieków jest talizmanem wyznawców islamu. W Europie, w okresie średniowiecza uważany był za kamień diabelski, przesycony nienawiścią, przynoszący nieszczęście i zgubę. Dzisiaj zyskał dokładnie odwrotne znaczenie – szmaragd uznaje się za klejnot zakochanych, bo chroni swojego właściciela przed zdradą. Ponadto wpływa na niego kojąco, wzmacnia nerwy, a także uczucia, zwłaszcza miłość. Niektórzy wierzą, że porywa do walki ze słabościami i ułomnościami natury ludzkiej, sprzyja wewnętrznej harmonii, poprawia nastrój, ucisza gniew.

Szmaragd wpływa korzystnie na pracę serca, jest pomocny w leczeniu chorób oczu, tarczycy, wrzodów żołądka, reumatyzmu oraz zaburzeń równowagi.

W horoskopie przypisuje się go między innymi znakowi Ryb.

Kamień przynoszący szczęście: Malachit

Przepiękny minerał w charakterystycznym, intensywnie zielonym kolorze, przywodzącym na myśl ciepłe, połyskujące w słońcu morze. Jako talizman przynosi równowagę i harmonię wewnętrzną, otwiera serce na miłość. Jest kamieniem transformacji, daje odwagę do zmian życiowych. Do przedsiębiorców przyciąga lojalnych klientów, zapewnia im bezpieczeństwo transakcji. Niektórzy wierzą, że malachit ma czarodziejską moc, a według jednej z rosyjskich legend picie z malachitowego kubka obdarza nawet zdolnością rozumienia języka zwierząt.

Zobacz także:

Nosząc ozdoby z malachitu, będziesz odważna, wytrwała w dążeniu do celu, uporządkowana.

W Zodiaku przypisuje się go kilku znakom, m.in. Bykom.

Kamień przynoszący szczęście: Nefryt

Ten zielonkawy, bardzo twardy minerał zwany jest kamieniem życia. W starożytnych Chinach uważano go za amulet wzmagający siły witalne i chroniący od wszelkich chorób. Zamożni nosili nefrytowe ozdoby, a słabowity następca cesarskiego tronu spał na łożu w całości wyrzeźbionym w bryle nefrytu. W kulturze Chin kamień życia do dziś pełni rolę podobną jak bursztyn w Polsce. W Rzymie, Grecji i Bizancjum wierzono, że nefryt przynosi szczęście w grach hazardowych.

Średniowieczni medycy zalecali noszenie zielonych paciorków osobom, które cierpią na schorzenia nerek oraz na migreny.

W horoskopie przypisuje się go znakowi Raka. Astrologowie nie zalecają ozdób z nefrytu osobom spod znaku Bliźniąt i Strzelca.

Kamień przynoszący szczęście: Perła

Uznawane za cud natury, początkowo miały przede wszystkim znaczenie obrzędowe. Do wyrobu biżuterii i innych ozdób zaczęto wykorzystywać perły około 3000 lat p.n.e. Te kosztowne drobiazgi powstają w wyniku reakcji małża na ciało obce, np. ziarnko piasku, które dostało się do wnętrza muszli. Co ciekawe, proces powstawania perły (zawsze jednej) trwać może długo – nawet kilka lat. Nazwa pochodzi prawdopodobnie od gatunku jednego z małżów: perna. Perły, zwane też łzami aniołów, od wieków symbolizują miłość, szczęście i płodność, a czasem smutek i tęsknotę za tym, co przeminęło.

Noszone przez młode kobiety są oznaką ich wierności i skromności, niektórzy wierzą, że perły zapewniają długie życie. Poza tym chronią przed niepowodzeniami, zapewniają bezpieczeństwo, oddalają troski i zmartwienia, usuwają złe emocje, oczyszczają uczucia.

W Zodiaku perłę przypisuje się znakowi Barana.

Kamień przynoszący szczęście: Rubin

Od wieków kojarzony jest z krwią i z życiem. W Egipcie faraonów uważano, że kamień ten sprzyja szczęściu i fortunie, chroni zdrowie oraz przynosi miłość. Astrologowie zalecali noszenie rubinu zamężnym kobietom oraz żonatym mężczyznom – zapewniać miał im bowiem trwałość uczuć i wierność. Starożytni Grecy obdarzyli rubin mianem „matki wszystkich klejnotów” i przypisali go najpiękniejszej z bogiń – Afrodycie. Z kolei Rzymianie nazywali go „kwiatem wśród kamieni”, oddając we władanie Wenus. Zarówno Afrodyta, jak i Wenus są patronkami kochanków… O tej zmysłowej symbolice rubinu zapomniano w epoce wypraw krzyżowych. Średniowieczni rycerze nosili pierścienie z rubinami, wierząc, że klejnot zapobiega krwotokom i daje siłę w walce.

W Zodiaku przypisuje się rubin Bliźniętom.

Kamień przynoszący szczęście: Brylant

Spośród wszystkich kamieni szlachetnych największą twardością oraz najbardziej intensywnym blaskiem charakteryzuje się diament. Tę drugą jego cechę zwiększa specjalny szlif brylantowy – dlatego diament oszlifowany nazywamy brylantem. Brylant od wieków symbolizuje wierność i uczciwość, a także prawdziwą i trwałą miłość – równie twardą i niezniszczalną jak ten klejnot. Stąd prawdopodobnie wywodzi się tradycja ofiarowywania pierścionków zaręczynowych z brylantami. Swojemu właścicielowi brylant przynosi siłę, wzmacnia jego związek, ułatwia pojednanie. Należy jednak uważać, bo największe okazy mogą swoim blaskiem ściągnąć gniew bogów (czyli nieszczęście). Podobno to samo dotyczy drobnych brylantów, jeśli nosi się ich dużo jednocześnie.

W Zodiaku klejnot ten przypisuje się dumnym i spragnionym poklasku Lwom.

Kamień przynoszący szczęście: Topaz

Ten piękny klejnot występuje w wielu kolorach – od ciemnego miodu, przez intensywny błękit i zieleń, aż po żywy fiolet. Jego charakterystyczną cechą jest niepowtarzalny migotliwy blask, przywodzący na myśl poruszane wiatrem płomienie (w sanskrycie – literackim języku starożytnych Indii – słowo topas znaczy „ogień”). Egipcjanie wierzyli zaś, że blask topazu to zasługa Ra, boga Słońca… W większości kultur przypisywano temu klejnotowi potężną moc, jako amulet topaz chronił właściciela od wszelkich krzywd. Sprzyja prawnikom, adwokatom, dziennikarzom, podróżnikom i duchownym, czyli osobom pracującym w zawodach wymagających zdolności językowych.

Jest kamieniem zodiakalnej Panny, a także osób urodzonych w środę. Wpływa na przenikliwość umysłu.

Kamień przynoszący szczęście: Jaspis

Starożytni przypisywali jaspisowi liczne właściwości lecznicze, np. powstrzymywanie krwotoków wewnętrznych, łagodzenie dolegliwości żołądkowych, a także wątroby, nerek i bólów głowy. Jaspis – słowo to w języku greckim oznacza „cętkowany” – występuje w kilku kolorach. Żółty potrafi rozbudzić erotycznie każdą kobietę, brązowy podobnie działa na mężczyzn.

Czerwony sprzyja racjonalnemu myśleniu, chroni przed wrogami. Kamień ten (niezależnie od barwy) jest silnym talizmanem, poprawia zarówno atmosferę w pracy, jak i w rodzinie.

To idealny klejnot na jesień, bo zwalcza zły nastrój, a nawet depresję. Jaspis uspokaja i odpręża. Przynosi szczęście m.in. Skorpionom i Rakom.

Kamień przynoszący szczęście: Opal

Zodiak przypisuje opal znakowi Koziorożca. Cenili go już starożytni Rzymianie, uznając za talizman szczęścia. To kamień samoświadomości psychicznej, wzmaga empatię, ułatwia rozumienie cudzych emocji. Opal to ulubiony klejnot mistyków, kamień złudzeń i iluzji. W swoim wielobarwnym, migoczącym wnętrzu zamyka dwa światy – ten rzeczywisty oraz zjawisk nieuchwytnych. Pomaga otworzyć serce na piękno i różnorodność życia, niesie radość, poczucie zadowolenia. Symbolizuje wierność i przyjaźń, pobudza pamięć oraz intelekt, dodaje odwagi – warto więc mieć go przy sobie podczas ważnych spotkań, egzaminów czy wystąpień publicznych. Ale, uwaga, podobno podarowany z pierścionkiem zaręczynowym może przynieść pecha. Opal nabiera mocy podczas pełni Księżyca, jest jednak bardzo wrażliwy na temperaturę – przy jej gwałtownej zmianie – pęka.

Kamień ten wzmacnia serce, wspomaga leczenie schorzeń żołądka i jelit.

Kamień przynoszący szczęście: Agat

Wróżbici uważają, że agat jest obdarzony wyjątkową mocą magiczną i uzdrawiającą. Już w czasach starożytnych wyrabiano z niego amulety i pieczęcie, noszony przez możnych symbolizował władzę, miał im przynosić powodzenie. Jest kamieniem równowagi – fizycznej, emocjonalnej, a także intelektualnej. Działa uspokajająco, dodaje pewności siebie. Poprawia koncentrację, wzmacnia zdolności analityczne – warto mieć go w swoim otoczeniu na wypadek problemów. Agat jest amuletem rodzinnym – strzeże domowego ogniska, zapobiega kłótniom, noszony przez dzieci chroni je przed złymi duchami. Wiele osób wierzy, że poprawia wzrok i słuch, łagodzi też kłopoty z oddychaniem.

Najlepiej przysłuży się osobie spod znaku Wagi oraz Bliźniąt.

Kamień przynoszący szczęście: Bursztyn

Bursztyn to po prostu kopalna żywica, głównie drzew iglastych. W Polsce bywa zwany jantarem, Grecy określali go mianem elektron – czyli „błyszczący, świecący”. Natomiast samo słowo „bursztyn” pochodzi wprost od niemieckiego wyrazu bernstein, oznaczającego „kamień, który się pali”. I właśnie olejki eteryczne uwalniane z bursztynu w procesie spalania stosuje się w terapii rozmaitych schorzeń, na przykład dróg oddechowych czy układu nerwowego. Niektórzy wierzą, że promienie starożytnego Słońca zamknięte w bursztynie, a uwalniane podczas spalania, prowadzą do stanu głębokiego wyciszenia, transu. W wielu kulturach bursztyn uznawany jest za kamień ochronny. W tradycyjnej medycynie chińskiej stosuje się go jako środek przeciw lękom, bezsenności oraz stanom rozkojarzenia.

Grecy i Egipcjanie utożsamiali jego moc z potęgą Słońca, natomiast sufici używali bursztynu w celu „uwolnienia” serca.

W astrologii przypisuje się bursztyn znakowi Wodnika.

Kamień przynoszący szczęście: Turkus

Turkus już od starożytności używany był do wyrobu amuletów ochronnych. Stara wschodnia maksyma głosi, że ten, kto nosi turkus w pierścieniu, nigdy nie zbiednieje. Ponadto klejnot ten zawsze chroni tego, kto w niego wierzy, zmienia barwę, żeby ostrzec przed niebezpieczeństwem lub chorobą. Turkus nazywany jest również strażnikiem cnoty, nadaje trwałość związkom miłosnym i przyjaźni. W średniowieczu niewiasty pragnące zwrócić na siebie uwagę wybranka, ukradkiem zaszywały w jego odzieży drobinkę turkusu. Pewnie dlatego był klejnotem tak pożądanym przez młode kobiety.

Kamień ten łączy w sobie błękit nieba i zieleń Ziemi. Osobie, która go nosi, daje mądrość, wzmacnia jej intuicję i chroni aurę przed szkodliwymi wibracjami.

Według Zodiaku turkus jest kamieniem Strzelca.