Kamala Harris w rozmowie z 4-latką: „Możesz zostać prezydentem”

Choć to Joe Biden został nowym prezydentem USA, zaryzykujemy stwierdzeniem, że największą wygraną tych wyborów jest Kamala Harris. 55-letnia senator z Kalifornii jest pierwszą w historii kobietą na stanowisku wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych – a rola, jaką odegrała w wyścigu o Biały Dom jest najszerzej komentowanym wątkiem tych wyborów. Internet właśnie obiegło krótkie wideo, w którym Kamala rozmawia z córką swojej siostrzenicy, 4-letnią Amarą Ajagu. Siedząca na kolanach cioci dziewczynka zadała Kamali poważne pytanie. Odpowiedź nowej wiceprezydentki USA z miejsca stała się viralem:

- Tak, możesz zostać prezydentem, ale nie teraz. Musisz mieć ukończone 35 lat – tłumaczy Kamala.

Mama Amary, Keena Harris zamieściła to urocze nagranie w sieci – i dodała, że jej córka tak naprawdę marzy o tym, by być prezydentem i astronautką. Film ma już prawie 53 tys. wyświetleń, a mamy i babcie na całym świecie piszą w komentarzach, że właśnie pokazały go swoim córkom i wnuczkom. Trudno o prostszy i bardziej wymowny przekaz, zwłaszcza z ust kobiety, której udało się osiągnąć tak wiele, pomimo przeszkód i uprzedzeń.

Kamala Harris w swoim pierwszym przemówieniu

Kamala Harris w swoim pierwszym przemówieniu przywołała długą drogę amerykańskich kobiet do równouprawnienia i walkę o podstawowe prawa. Wspomniała też o swojej matce, Shyamali Gopalan, która przyjechała z Indii do Stanów w wieku 19 lat, a następnie zrobiła karierę naukową w dziedzinie biologii.

– Myślę o niej i o całych pokoleniach kobiet – Afroamerykanek, Azjatek, Białych, Latynosek, Rdzennych Amerykanek, które tworząc historię naszego narodu utorowały drogę do tej chwili, do dzisiejszego wieczoru – powiedziała Kamala Harris podczas swojego przemówienia w Delaware.

Nowa wiceprezydent USA podkreśliła, że jej nominacja jest zwieńczeniem wysiłków wielu pokoleń kobiet i podziękowała Joe Bidenowi, za to, że miał odwagę „złamać jedną z najistotniejszych barier, które istniały w tym kraju i wybrać kobietę na swojego wiceprezydenta”.

Zobacz też: Żona nowego prezydenta USA Jill Biden nie zrezygnuje z pracy zawodowej: „Chcę robić to, co kocham”

Kamala Harris pierwszą w historii wiceprezydentką USA

Kamala Harris rozbiła w sobotę bank politycznych uprzedzeń. Jako pierwsza kobieta w historii Stanów Zjednoczonych obejmie stanowisko wiceprezydenta w gabinecie Joe Bidena. Jest też pierwszą reprezentantką aż dwóch mniejszości etnicznych na tym stanowisku. Córka imigrantów z Indii i Jamajki po drodze musiała przebić kilka innych „szklanych sufitów”. Po ukończeniu studiów prawniczych przez 8 lat zastępowała prokuratora okręgowego w hrabstwie Alameda. W 2004 toku jako pierwsza w historii Afroamerykanka objęła stanowisko prokuratora generalnego w San Francisco. Od 2016 roku była senatorem z ramienia Partii Demokratycznej. W sobotę amerykańskie media ogłosiły zwycięstwo Joe Bidena w wyborach prezydenckich, a Kamala Harris została pierwszą w historii kobietą wiceprezydentem USA.