Kamala Harris - pierwsza czarnoskóra wiceprezydent USA

Kiedy Joe Biden jakiś czas temu ogłosił, że Kamala Harris jest jego kandydatką na wiceprezydenta USA świat oszalał. "Mam wielki zaszczyt ogłosić, że wybrałem Kamalę Harris - napisał wówczas na Twitterze Joe Biden i nazwał Harris "nieustraszonym wojownikiem”. Media zaczęły rozpisywać się o Harris, że jeśli kandydat Demokratów wygra, ona zostanie pierwszą czarnoskórą kobietą na stanowisku wiceprezydenta. I tak też się stało. Podana dzisiaj przez amerykańskie media informacja, że Joe Biden wygrał wybory w USA, jest odpowiedzią, że Kamala Harris obejmuje swoje stanowisko.

Kamala Harris na wiadomość i wygranej Joe Bidena zareagowała bardzo emocjonalnie, zwłaszcza, że otrzymała tę nowinę podczas aktywności w parku. Od razu na jej Twitterze pojawiło się kilkusekundowe nagranie

Zrobiliśmy to! Zrobiliśmy to, Joe. Będziesz następnych prezydentem Stanów Zjednoczonych – to pierwsze słowa, które w rozmowie telefonicznej z prezydentem elektem powiedziała przyszła wiceprezydent USA Kamala Harris.

Przeczytaj także: Joe Biden nowym prezydentem USA: "Ameryko, jestem zaszczycony, że wybrałaś mnie na przywódcę naszego wielkiego kraju"

Kamala Harris w pierwszym przemówieniu po wygranej Joe Bidena

Joe Biden swoje pierwsze przemówienie wygłosił w rodzinnym Delaware, gdzie zwrócił się do nowej wiceprezydent USA: "Wielkie słowa uznania dla Kamali Harris – to pierwsza kobieta, pierwsza czarna kobieta, pierwsza córka imigrantów wybrana na to stanowisko. Nie mówcie mi, że to niemożliwe! To czas na uzdrowienie Ameryki."

Na scenie pojawiła się także nowa wiceprezydent Kamala Harris.

Wybraliście nadzieję, jedność i przede wszystkim – prawdę. Czasy nie są łatwe. Doświadczyliśmy jednak odwagi. Amerykańska demokracja nigdy nie jest zagwarantowana. Zależy od naszej chęci do walki o nią. To wymaga poświęceń, ale na koniec daje wiele radości. 

Kamala Harris kilka godzin temu opublikowała na Twitterze wpis, który szczególnie doceniły wszystkie kobiety marzące o karierze w polityce.

"Mogę być pierwszą kobietą na tym stanowisku, nie będę ostatnią - ponieważ każda mała dziewczynka, oglądająca dzisiejszy wieczór wie, że jest to kraj możliwości" - napisała Kamala Harris.

Kim jest Kamala Harris?

55-letnia Kamala Harris z wykształcenia jest prawniczką i pochodzi z Kalifornii. Od 2017 roku pełni urząd senatora USA. Wcześniej sprawowała funkcję prokurator generalnej Kalifornii oraz prokurator okręgowej w San Francisco. W ciągu tego czasu pracowała nad reformą wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych, poprawą opieki zdrowotnej dla Afroamerykanów oraz walką z nierównościami dochodowymi w Stanach Zjednoczonych.

Zobacz także:

Kamala Harris była konkurentką byłego wiceprezydenta Joe Bidena w prawyborach prezydenckich. Jak zauważają zagraniczne media, jej nominacja na wiceprezydenta nie jest zaskoczeniem. Dzień po tym, jak Harris wycofała się ze startu w prawyborach organizowanych przez Partię Demokratyczną, Joe Biden powiedział, że bierze pod uwagę jej kandydaturę na wiceprezydenta.

Senator Harris ma zdolności, by być tym, kim chce być. Rozmawiałem z nią wczoraj. Któregoś dnia może być prezydentem. Może zostać wiceprezydentem. Może zostać sędzią Sądu Najwyższego – mówił wówczas na wiecu w Iowa Joe Biden.

­Decyzja Bidena o wyborze Harris jako kandydatki na wiceprezydenta jest zdaniem amerykańskich obserwatorów strategicznym posunięciem rywala Donalda Trumpa i nadaje różnorodności jego kampanii pod względem płci, rasy i wieku.

Kamala Harris przyjaźniła i się z synem Bidena, Beau, który w 2015 roku zmarł po walce z nowotworem mózgu. Beau Biden był prokuratorem generalnym w stanie Delaware.

Kiedy Kamala była prokuratorem generalnym, ściśle współpracowała z Beau. Patrzyłem jak rozprawiają się z wielkimi bankami, wspierają ludzi pracy i chronią kobiety i dzieci przed wykorzystywaniem. Byłem wtedy dumny i teraz jestem dumny, że mam ją jako partnerkę w tej kampanii - napisał na Twitterze Biden.

Przeczytaj także: Kim jest Jill Biden, żona Joe Bidena?

Donald Trump zaskoczony decyzją o wyborze Kamali Harris

Prezydent Donald Trump przyznał, że jest zaskoczony wyborem Harris na to stanowisko.

Jestem zaskoczony, ponieważ (Harris) przeciętnie wypadła w kampanii wyborczej demokratów. Miała bardzo słabe wyniki w prawyborach - powiedział Donald Trump podczas konferencji prasowej w Białym Domu.

Obecny prezydent zarzucił Harris między innymi "zbytnią lewicowość", a także chęć podniesienia podatków i obniżenia wydatków na wojsko.