Kamala Harris kandydatką na wiceprezydenta USA

Kamala Harris jest kandydatką na wiceprezydenta USA w najbliższych wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych. Taką informację podał we wtorek Joe Biden, kandydat Partii Demokratycznej na prezydenta USA.

"Mam wielki zaszczyt ogłosić, że wybrałem Kamalę Harris - napisał we wtorek na Twitterze Joe Biden i nazwał Harris "nieustraszonym wojownikiem”.

Joe Biden już od jakiegoś czasu zapowiadał, że chce, aby jego kandydatem na wiceprezydenta była kobieta. Kamala Harris to pierwsza czarnoskóra kobieta, która została wskazana na wiceprezydenta.

Kandydaci na prezydenta i wiceprezydenta USA mają formalnie otrzymać nominacje w przyszłym tygodniu, podczas konwencji Partii Demokratycznej.

Kim jest Kamala Harris?

55-letnia Kamala Harris z wykształcenia jest prawniczką i pochodzi z Kalifornii. Od 2017 roku pełni urząd senatora USA. Wcześniej sprawowała funkcję prokurator generalnej Kalifornii oraz prokurator okręgowej w San Francisco. W ciągu tego czasu pracowała nad reformą wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych, poprawą opieki zdrowotnej dla Afroamerykanów oraz walką z nierównościami dochodowymi w Stanach Zjednoczonych.

Kamala Harris była konkurentką byłego wiceprezydenta Joe Bidena w prawyborach prezydenckich. Jak zauważają zagraniczne media, jej nominacja na wiceprezydenta nie jest zaskoczeniem. Dzień po tym, jak Harris wycofała się ze startu w prawyborach organizowanych przez Partię Demokratyczną, Joe Biden powiedział, że bierze pod uwagę jej kandydaturę na wiceprezydenta.

Senator Harris ma zdolności, by być tym, kim chce być. Rozmawiałem z nią wczoraj. Któregoś dnia może być prezydentem. Może zostać wiceprezydentem. Może zostać sędzią Sądu Najwyższego – mówił wówczas na wiecu w Iowa Joe Biden.

­Decyzja Bidena o wyborze Harris jako kandydatki na wiceprezydenta jest zdaniem amerykańskich obserwatorów strategicznym posunięciem rywala Donalda Trumpa i nadaje różnorodności jego kampanii pod względem płci, rasy i wieku.

Kamala Harris przyjaźniła i się z synem Bidena, Beau, który w 2015 roku zmarł po walce z nowotworem mózgu. Beau Biden był prokuratorem generalnym w stanie Delaware.

Kiedy Kamala była prokuratorem generalnym, ściśle współpracowała z Beau. Patrzyłem jak rozprawiają się z wielkimi bankami, wspierają ludzi pracy i chronią kobiety i dzieci przed wykorzystywaniem. Byłem wtedy dumny i teraz jestem dumny, że mam ją jako partnerkę w tej kampanii - napisał na Twitterze Biden.

Donald Trump zaskoczony decyzją o wyborze Kamali Harris

Prezydent Donald Trump przyznał, że jest zaskoczony wyborem Harris na to stanowisko.

Jestem zaskoczony, ponieważ (Harris) przeciętnie wypadła w kampanii wyborczej demokratów. Miała bardzo słabe wyniki w prawyborach - powiedział Donald Trump podczas konferencji prasowej w Białym Domu.

Obecny prezydent zarzucił Harris między innymi "zbytnią lewicowość", a także chęć podniesienia podatków i obniżenia wydatków na wojsko.

Wybory prezydenckie 2020 w USA: kiedy?

Wybory prezydenckie w USA odbędą się 3 listopada 2020 roku. Na 14 grudnia zaplanowane jest z kolei Kolegium Elektorów Stanów Zjednoczonych.

Prezydent USA w 2020 będzie wybrany na 4-letnią kadencję. Może być ponownie wybrany tylko raz. Od 20 stycznia 2017 roku, funkcję prezydenta USA pełni Donald Trump, który teraz stara się o reelekcję. Jak pokazują sondaże Trump ma bardzo duże szanse, żeby utrzymać swoje stanowisko.