Kalendarz szczepień na 2019: zmiany

Kalendarz szczepień obowiązkowych na 2019 wszedł w życie od stycznia. W najnowszym kalendarzu szczepień na 2019 rok są dwie ważne zmiany, o których powinni wiedzieć rodzice. Pierwsza zmiana dotyczy szczepień noworodków, druga szczepień przedszkolaków. Jak zapewnia minister Pinkas to nie koniec zmian w kalendarzu szczepień na 2019.

Kalendarz szczepień 2019: zmiany w szczepieniach przeciw gruźlicy

W nowym kalendarzu szczepień na 2019, szczepionka przeciw gruźlicy, która jest szczepionką obowiązkową będzie mogła być podana noworodkowi tuż przed opuszczeniem szpitala. Do tej pory szczepionka przeciw gruźlicy była obowiązkowa w pierwszych 24 godzinach po porodzie. To dobra zmiana zwłaszcza dla wcześniaków, które muszą dłużej pozostać w szpitalu po porodzie.

Na spotkaniu z dziennikarzami minister Jarosław Pinkas wypowiedział się zdecydowanie przeciw odejściu od obowiązku szczepienia przeciwko gruźlicy, czy przesunięcia tej szczepionki na późniejszy termin niż obecnie założono. Swoją decyzję uzasadnia zbyt dużą ilością przypadków zachorowania na gruźlicę, zwłaszcza na wschodzie Polski. "Zachorowanie noworodka mogłoby okazać się bardzo groźne" – mówił minister Pinkas

Kalendarz szczepień 2019: zmiany w szczepionce dla przedszkolaków

Kolejną zmianą w kalendarzu szczepień na 2019 jest zmiana dotycząca szczepienia przeciw odrze, śwince i różyczce. W dotychczasowym kalendarzu szczepień, pierwsza dawka tej szczepionki jest podawana dzieciom w 13. miesiącu życia, natomiast druga w 10. roku życia. Zgodnie z nowym kalendarzem szczepień 2019 - pierwsza dawka nie ulegnie zmianie (nadal to będzie 13. miesiąc), natomiast druga dawka będzie podawana w 6. roku życia. 

Ważna informacja dla rodziców sześciolatków: Jeśli dziecko już skończyło 6 lat, to zostanie ono zaszczepione zgodnie z aktualnym kalendarzem szczepień, czyli w 10. roku życia.

Kalendarz szczepień 2019: czy będą nowe szczepienia obowiązkowe?

Ministerstwo Zdrowia już od jakiegoś czasu planuje więcej zmian w kalendarzu szczepień obowiązkowych. Chodzi między innymi o wprowadzenie do kalendarza nowych szczepień obowiązkowych, takich jak: szczepienia przeciw rotawirusom, HPV, przeciw meningokokom, czy szczepień dla dziewczynek przeciwko różyczce w 19. roku życia, co chroniłoby je przed zachorowaniem w ciąży. Jednak najprawdopodobniej te szczepienia nie wejdą do kalendarza szczepień obowiązkowych na 2019 rok. 

Szczegółowy kalendarz szczepień obowiązkowych na 2019 rok znajdziecie TUTAJ.