Gwiazdy na marszu kobiet. Było ponad 150 tys. osób!

Fala protestów po kontrowersyjnym wyroku Trybunały Konstytucyjnego zaostrzającym prawo aborcyjne, rozlała się po całej Polsce. Piątkowy wieczór, 30 października, zapowiadany był jako kulminacyjny moment strajku kobiet w Polsce. I tak też było - z nieoficjalnych danych wynika, że po ulicach Warszawy przeszło ok. 100 tys. demonstrantów niezadowolonych nie tylko z wyroku Trybunału Konstytucyjnego, ale z całej aktualnej sceny politycznej. O co apelowali strajkujący: kobiety i mężczyźni, mniejszości, taksówkarze, kibice drużyn piłkarskich i przedstawiciele różnych innych zawodów? Nie trudno było zgadnąć, bo niemal każdy z nich dzierżył w dłoni swoje postulaty wypisane na transparentach. Czy to zapowiedź nowego obywatelskiego państwa? Do demonstracji dołączyły też gwiazdy, które nie kryją swojego stanowiska na tematy aktualnie istotne jak właśnie prawo do aborcji.

Zobacz też: Patti Smith wsparła strajk kobiet i zaapelowała do polityków. 

Maja Ostaszewska, Julia Wieniawa, Joanna Koroniewska: Gwiazdy na marszu kobiet

Niektóre znane osoby zachowawczo demonstrują swoją opinię na temat strajków kobiet, które już dziś tylko z nazwy dotyczą kobiet, do których z równym zaangażowaniem dołączyli mężczyźni. Ale są też takie, które jasno wyrażają swoje poglądy i razem ze 100 tysięcznym tłumem ruszyły we wczorajszym proteście. Na Instagramie wśród tysięcy zdjęć uczestników znalazłyśmy wpisy popularnych gwiazd, celebrytów, dziennikarzy i polityków.

Zobacz też: Gustaw Holubek: „Bo w tych ludziach małych rodzi się właśnie nikczemność”.

To, że Julii Wieniawy, idolki młodych Polek, nie może zabraknąć na warszawskim proteście, było wiadomo od początku. Gwiazda niejednokrotnie wypowiadała się w mediach społecznościowych przeciwko ograniczaniu wolności kobiet w Polsce. Podczas finałowego odcinka show, w którym walczyła o wygraną, na wizji pokazała swoje wsparcie namalowaną na ręku błyskawicą, symbolem strajku kobiet. Na demonstrację wybrała się z zaprzyjaźnioną Jessicą Mercedes i jej chłopakiem, Kubą Karasiem, połówką The Dumplings.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Julia Wieniawa-Narkiewicz ⚡️ (@juliawieniawa) Paź 30, 2020 o 10:13 PDT

Na strajku kobiet pojawiła się też Anna Mucha, która z poświęceniem ruszyła z tłumem, o kulach.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Anna Mucha (@taannamucha) Paź 30, 2020 o 12:25 PDT

Zdjęcie z protestu wrzuciła też Barbara Kurdej - Szatan, której towarzyszyła Joanna Koroniewska. "Chciałabym być z wami", skomentowała wpis Weronika Rosati.

Zobacz także:

"Jak już matki wyszły na ulicę, to znaczy, że naprawdę nie jest dobrze ... piękny tłum pełen ogromnych emocji", opisała atmosferę strajku. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Basia Kurdej-Szatan (@kurdejszatan) Paź 30, 2020 o 12:27 PDT

 W strajku uczestniczyły też Magda Cielecka i Maja Ostaszewska, która atmosferę protestów opisała:

"Moje miasto dziś. Są nas dziesiątki tysięcy... Zmuszeni walczyć o prawa człowieka. Pokojowa manifestacja. Wokół tłumy wspaniałych młodych ludzi walczących o wolność wyboru. O swoje życie. Dobrze być tego częścią. Dobrze nie być obojętnym. Jesteśmy. Dla nich, dla naszych dzieci".

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Maja Ostaszewska Official (@ostaszewskamaja_official) Paź 30, 2020 o 5:04 PDT