Jonofereza – co to jest?

Jonoforeza jest zabiegiem, do przeprowadzenia którego stosuje się specjalne urządzenie generujące prąd stały. Za jego pomocą wprowadza się do organizmu przez skórę cząstki substancji aplikowanych wcześniej na tkankę, obdarzone ładunkiem elektrycznym (jony). W jonoforezie wykorzystuje się substancje, które są elektrolitami, czyli przewodzą prąd. Pod wpływem działania prądu stałego preparat wprowadzany jest w głąb skóry, gdzie rozpoczyna się jego dobroczynne działanie.

Jonoforeza – lecznictwo. Jonoforeza jest zabiegiem stosowanym w fizykoterapii do eliminowania bólów reumatycznych, porażeń obwodowych, zaburzeń krążenia, polineuropatii, nerwobólów i innych podobnych schorzeń.

Jonoforeza – kosmetologia. Skuteczność zabiegów leczniczych spowodowała, że jonoforezą zainteresowano się w kontekście szeroko rozumianej kosmetologii. Dziś zabiegi jonoforezy z powodzeniem stosuje się w walce z następującymi problemami:

 • trądzik pospolity,
 • trądzik różowaty,
 • wiotkość skóry,
 • rozszerzone naczynia krwionośne,
 • blizny,
 • wiotkość mięśni.

Jonofereza w kosmetyce – jakie daje efekty?

Jonoforeza jest skuteczna, jednak podkreślić należy, że efektywność tej metody zależy od kilku czynników. Przede wszystkim do jonoforezy mogą być używane tylko elektrolity. Ponadto, ilość wprowadzonej w głąb skóry substancji aktywnej zależy od rodzaju użytej substancji, a także jest proporcjonalna do natężenia prądu oraz czasu jego przepływu. Efekt zabiegu stanowi więc sumę działania substancji aktywnej i galwanizacji.

Dość istotna w przypadku jonoforezy jest kwestia głębokości wnikania substancji, która zależy od ruchliwości jonów. Duże jony są mniej ruchliwe, dlatego wnikają na głębokość maksymalną do 0,6 mm. Mniejsze mogą wniknąć nawet do 5 mm w głąb tkanki. Niestety, żeby można było mówić o korzystnych efektach tej metody kosmetycznej, nie wystarczy jeden zabieg. Jonoforeza powinna być przeprowadzana w serii, obejmującej zwykle od 10 do 15 zabiegów wykonywanych codziennie lub co drugi dzień.

Jonoforeza zabieg – krok po kroku

Jonoforeza to zabieg krótkotrwały, około 10 minutowy i bezbolesny, lecz z towarzyszącym mu charakterystycznym uczuciem mrowienia. Przed jego rozpoczęciem kosmetolog powinien wykluczyć przeciwwskazania do jego przeprowadzenia oraz sprawdzić czucie pacjenta w okolicy zabiegu i oczyścić skórę w miejscu przyłożenia elektrod. Po elektrodą czynną umieszczona zostaje substancja aktywna (np. w postaci namoczonej nią ligniny). Kolejno dwie elektrody zostają umieszczone na ciele pacjenta tak, żeby zapewnić przepływ prądu przez obszar tkanki poddawanej zabiegowi.

Następnie następuje uruchomienie aparatury i nastawienie natężenia prądu zgodnie z odczuciami pacjenta (to dlatego tak istotne jest wcześniejsze sprawdzenie czucia w obszarze poddawanym jonoforezie). W momencie zgłoszenia przez pacjenta odczucia mrowienia, należy zakończyć zwiększanie natężenia prądu i pozostawić go na ustalonym poziomie przez około 10, maksymalnie 20 minut. Po zakończeniu zabiegu aparat zostaje automatycznie wyłączony, a elektrody mogą zostać usunięte z ciała pacjenta.

Do skutków ubocznych jonoforezy należy możliwość wystąpienia tzw. rumienia galwanicznego, czyli jednolitego zaczerwienienia w miejscu przyłożenia elektrod. Jest to zjawisko dość powszechne, a rumień znika w ciągu kilku godzin. W przypadku stwierdzenia swędzenia, pieczenia czy bólu w obszarze zabiegu należy zgłosić się do lekarza – objawy te mogą być przyczyną nadmiernej reakcji organizmu na działanie prądu stałego lub efektem alergii na aplikowaną substancję. Powikłania po zabiegu zdarzają się rzadko.

Jonoforeza – przeciwwskazania

Jonoforeza jest zabiegiem bezpiecznym, jeśli wykluczy się bezwzględne przeciwwskazania do stosowania tej metody. Warto zaznaczyć, że zarówno jonoforeza w kosmetyce, jak i jej fizjoterapeutyczny odpowiednik, odznaczają się dość szeroką grupą przeciwwskazań ze względu na stosowany w tej metodzie prąd elektryczny. Nie można poddać się zabiegowi szczególnie w przypadku:

 • ciąży i karmienia piersią,
 • stanów zapalnych z gorączką,
 • obecności metalowych części w organizmie (np. rozrusznika serca),
 • chorób nowotworowych,
 • zakażeń skóry,
 • alergii na preparaty stosowane w zabiegu,
 • zaburzeń czucia,
 • przerwania ciągłości skóry w obszarze zabiegowym,
 • zmian ropnych migdałków i jamy ustnej,
 • miażdżycy,
 • posiadania endoprotezy.