Joga dla początkujących: jak zacząć?

Kuszą Cię smukłe sylwetki joginek? Marzysz o chwili relaksu i oddechu? Joga to idealny pomysł, by popracować nad swoją sylwetką, zadbać o zdrowie i dobre samopoczucie. O jodze dla początkujących opowiada dziś Karolina Erdmann, ekspert z Yoga Beat Studio.

Joga kojarzy się wielu ze sztuką tajemną, pełną niezrozumiałych zwrotów i dziwnie wyglądających ćwiczeń.  Czy faktycznie potrzebujemy jakiegoś wprowadzenia w ten świat mantr i asan? Czy może joga dla początkujących nie wymaga żadnej specjalistycznej wiedzy?

Karolina Erdmann, Yoga Beat Studio: Jestem zwolenniczką prostoty, dlatego metoda na której bazuję, czyli Yoga Beat, to joga dla każdego. Nie używam specyficznych pojęć z języka joginów, zamiast tego podczas moich zajęć po prostu dokładnie opisuję każde ćwiczenie.  

Nie lubię w życiu komplikować spraw i dlatego przekładam to na każdą dziedzinę, również na jogę. Nie należy się obawiać. Joga jest dla każdego, dla młodego, starszego, dla dzieci, dla rozciągniętych, dla mniej rozciągniętych. Szczególnie dla ludzi,  którzy chcą się poruszać, moje zajęcia są uniwersalne.

W grafikach szkół jogi rzadko widnieje typ zajęć „joga dla początkujących”, jest za to wiele dziwnych nazw zajęć (śmiech). Czy nowicjusz bez obaw może zatem przyjść na dowolne zajęcia i odnaleźć się w grupie zaawansowanych joginów? 

K.E.: U nas też nie ma jogi dla początkujących, bo zajęcia są tak prowadzone, że każdy początkujący i zaawansowany sobie poradzi.  Ludzie mogą się obawiać bezpodstawnie, dlatego że joga wydaje im się tajemnicza i nie do końca zrozumiała, a tak naprawdę jest dla każdego i trzeba pamiętać, że każdy był kiedyś początkujący.

Jak najlepiej przygotować się do rozpoczęcia przygody z jogą? Co zabrać ze sobą na pierwsze zajęcia?

Zobacz także:

K.E.: Matę, dobry humor i nastawienie - nic więcej. Zobacz, jakie to proste!

 

I’m not lazy, actually I’ m on energy saving mode see Ya Tonight photo @aniapowalowska

Post udostępniony przez Karolina Erdmann (@yoga_beat_studio) 24 Paź, 2017 o 5:55 PDT

Joga dla początkujących to stawianie pierwszych kroków w specyficznej dziedzinie, bo wymagającej, oprócz sprawności fizycznej - wyjątkowego skupienia. Jak zmotywować siostrę czy przyjaciółkę, którym joga wydaje się nudną i dłużącą się sesją medytacji, do spróbowania tej aktywności? Jakie są korzyści z jej uprawiania?

K.E.: Jest tak wiele odmian jogi, od klasycznej ashtangi, hatha jogi czy metody iyengara, po bardziej nowoczesne odmiany bikram, aerial  i dynamiczne vinyasy. Joga nie jest jedna i nie jest nudna, trzeba po prostu przyjść i sprawdzić, która z odmian jest dla nas odpowiednia.

Sama się tego kiedyś obawiałam, a zostałam instruktorką. Mówiąc o korzyściach z uprawiania  jogi to na poziomie fizycznym, regularna praktyka pomoże uelastycznić i rozciągnąć nasze mięśnie oraz stawy, wzmocnić ciało i poprawić naszą postawę.  

Regularnie ćwicząc jogę poprawiamy prawidłowe funkcjonowanie układów np. trawiennego, nerwowego oraz wewnątrzwydzielniczego. Joga w prosty i łatwy sposób leczy też różne przewlekłe choroby takie jak wysokie/niskie ciśnienie krwi, chroniczne bóle, cukrzycę, kłopoty ze snem oraz depresję. Wzmacnia układ odpornościowy. Poranna praktyka asan przez cały dzień pozostawia w naszym organizmie energię, radość i entuzjazm na cały dzień. W jodze jest wiele pozycji odwróconych, gdzie głowę mamy spuszczoną do dołu, tym sposobem osiągamy lepsze ukrwienie mózgu i ćwiczymy nasz układ krwionośny. 

Czy joga dla początkujących może być niebezpieczna? Czy są jakieś przeciwwskazania do uprawiania jogi? O czym powinniśmy pamiętać, gdy wybieramy się na pierwsze zajęcia? 

K.E.: Joga nie jest niebezpieczna. Jedynie ostrożnie podchodziłabym do stania na głowie i prób stania na rękach, jeżeli nie mieliśmy nigdy wcześniej do czynienia z tego typu ćwiczeniami.

Na koniec pytanie, które zawsze interesuje kobiety: czy joga pozwala zrzucić zbędne kilogramy? (śmiech) Na pierwszy rzut oka, joga wydaje się być bardzo powolnym i statecznym rodzajem aktywności. Czy można zatem wysmuklić z jej pomocą sylwetkę?

K.E.: Oczywiście, że można! Tak jak wspomniałam jest wiele odmian jogi np. bikram, która prowadzona jest w 40 stopniach, dynamiczne vinaysy. Zupełnie inna jest też moja Yoga Beat, która jest bardzo dynamiczną odmianą, jest tu szybkie tempo, wiele zmian pozycji, wszystko przeplata się z ćwiczeniami fitnessowy m.in. brzuszkami, pompkami, klasyczną deską. Często wykorzystujemy do ćwiczeń rozciągliwe taśmy rehabilitacyjne, które mamy przyczepione do sufitu i dają nam dodatkowy opór – dzięki temu mamy swoje wyróżniki.

Macie ochotę spróbować przygody z jogą? Polecamy Wam gorąco!