Joan Collins dziś jest jedną z największych gwiazd kina, szczęśliwą mężatką i właścicielką niemałej fortuny. Aktorka ma za sobą burzliwe życie miłosne, którego zwieńczeniem było 5 ślubów i 4 rozwody. Aktualnie Collins związana jest z 31-lat młodszym producentem filmowym, Percym Gibsonem. Para w tym roku będzie świętowała 20-lecie małżeństwa. Pierwszy poważny związek ikony kina nie był jednak pełen miłości i wzajemnego zrozumienia. W nowym filmie biograficznym dla BBC2, "This is Joan Collins" gwiazda wyznaje, że została zgwałcona przez swojego przyszłego męża, Maxwella Reedsa, na pierwszej randce. 

Joan Collins: "W tamtych czasach moja matka powiedziałaby, że zostałam wykorzystana"

Gdy Maxwell Reeds zaprosił ją na randkę, Joan Collins miała zaledwie 17 lat i dopiero stawiała swoje pierwsze kroki w branży. Uważała to za uśmiech losu, Reeds był bowiem wówczas niezwykle popularnym brytyjskim aktorem. Czternaście lat starszy Maxwell zaprosił młodziutką Joan do swojego londyńskiego apartamentu. Collins wspomina, że została odurzona i dopiero po przebudzeniu zdała sobie sprawę z sytuacji, w której się znalazła. 

Następną rzeczą, z której zdałam sobie sprawę, było to, że leżałam na sofie, a on mnie zgwałcił. W tamtych czasach moja matka powiedziałaby, że zostałam wykorzystana. Teraz nazywamy to gwałtem
- mówi w filmie dokumentalnym Joan Collins

Aktorka nie zgłosiła jednak sprawy na policję, co więcej, dwa lata później poślubiła swojego oprawcę. "Gdybym nie była tak niewinna w kwestii seksu i tego, jak to wszystko powinno wyglądać, nie zrobiłabym tego, ale miałam silne poczucie winy i wstydu" - wyznaje Collins. 

Maxwell Reeds próbował sprzedać Joan Collins: "Zapłaci ci 10 tys. funtów za jedną noc"

Małżeństwo Reeds i Collins nie układało się najlepiej. Joan robiła coraz większą karierę, a niegdyś popularny Maxwell powoli przygasał w cieniu sukcesu żony. Aktorka wspomina jedną sytuację, która wyjątkowo zapadła jej w pamięć i przesądziła przyszłość związku. Maxwell Reeds usiłował bowiem zarobić na swojej żonie, oferując ją innym mężczyznom: "Max powiedział mi: On zapłaci ci 10 tysięcy funtów za jedną noc - a ja nawet mogę patrzeć. Spojrzałam na mojego przystojnego, odrażającego męża i zaczęłam płakać. Krzyknęłam: Nigdy, nawet za milion lat. Potem wróciłam do domu, do mamy". Niedługo później Joan Collins złożyła wniosek rozwodowy, wnosząc o alimenty w wysokości zaledwie 950 funtów miesięcznie. 

"Kiedyś mówiono, że kobiety kończą karierę w wieku 27 lat, ale oto jestem po siedmiu dekadach w branży. Teraz mówię wszystkim, jak przetrwać niebezpieczeństwa związane z tym zawodem. Marilyn Monroe ostrzegała mnie przed wilkami z Hollywood" – przyznaje w "This is Joan Collins" aktorka.