POWIEŚĆ
„Trzy sekundy nieba”
Sigitas Parulskis
Wilno II połowy XX wieku. We wspomnieniach bohatera ożywają potajemne wędrówki po zamkniętych lub zamienionych w magazyny kościołach. Odzywa się upokarzająca służba wojskowa w radzieckim garnizonie stacjonującym w NRD i 1990 rok – czas Sajudisu i Śpiewającej Rewolucji.
 CZYTELNIK

PORTRET
„Maria Koterbska”
Roman Frankl
Wspomnienia jednej z najpopularniejszych piosenkarek Polski powojennej spisał syn artystki. Niebanalna opowieść pozwala podziwiać nastolatkę zapamiętale stepującą na stole bielskiej szwalni, a następnie dorosłą Marię nagrywającą płyty w studiu radiowym i koncertującą w całym kraju.
PIW

POWIEŚĆ
„Płonął ogień twoich oczu”
Tracy Chevalier
Rok 1792. Do Londynu ogarniętego rewolucyjną gorączką przybywa rodzina z prowincji. Ojciec, Thomas Kellaway, zostaje stolarzem w cyrku, a jego dzieci, Jem i Maisie, poznają Williama Blake’a, poetę, sympatyka Rewolucji Francuskiej. Szybko zostaje ich duchowym przywódcą.
ALBATROS

POWIEŚĆ
„Życie na drzwiach lodówki”
Alice Kuipers
Intymny obraz związku między chorą na raka piersi matką a jej nastoletnią córką. To skonstruowana z notatek przyklejanych do drzwi lodówki powieść o pośpiechu, w jakim żyjemy, o tym, co oznacza bycie „dobrą matką” i „dobrą córką”, oraz o odnajdywaniu czasu, gdy pozostało go już niewiele.
REBIS

ESEJE
„Charaktery i pisma”
Kazimierz Brandys
Trzy doskonałe portrety pisarzy, którzy bulwersowali swoich współczesnych. Oscar Wilde, André Gide i Paul Leautaud – to postaci tyleż ciekawe i tragiczne, co kontrowersyjne. Zarówno w życiu, jak i w literaturze,
rozdarci między religią a erotyką, do końca poszukiwali własnej tożsamości. To się czyta!
ISKRY

POWIEŚĆ
„Dewey. Wielki kot w małym mieście”
Vicky Myron, Brett Witter
Gdy pewnego zimowego poranka szefowa biblioteki w Spencer znajdzie w skrzyni na książki małego rudego kotka, życie całego miasteczka na zawsze się zmieni. Dewey sprawi, że mieszkańcy Iowa, zagrożeni bezrobociem i zapomnieniem, znajdą szansę na poprawę losu.
ZNAK

HUMORESKA
„I Bóg stworzył delfina, czyli potrawka z człowieków”
Tomasz Matkowski
Co by było, gdyby to nie ludzie zwyciężyli w ewolucji, lecz jakieś inne zwierzę? Tym razem autor, znany czytelnikom z bajki dla dorosłych „Mysza”, zastanawia się, jak wyglądałby porządek świata, gdyby z wody wyszli nie ludzie, a delfiny.
NOWY ŚWIAT

POWIEŚĆ
„Merde! chodzi po ludziach”
Stephen Clarke
Kolejny tom przygód Brytyjczyka Paula Westa wśród cudzoziemców. Aby wydobyć się z finansowego dołka, bohater porzuca kraj żabojadów i przyjmuje ofertę pracy w USA. Wyjeżdża ze swoją dziewczyną i przyjacielem. Co może się zdarzyć, gdy podróżują razem Anglik, Francuzka i Amerykanin?
W.A.B.

HUMORESKI
„Pegaz zdębiał”
Stanisław Barańczak
 Książek tego wybitnego tłumacza i eseisty nie trzeba specjalnie polecać. Tym razem autor zaprasza do zabawy polegającej na przekształcaniu tekstów z kanonu literatury światowej. I tak arię z opery „Don Giovanni” tłumaczy na polski, nie trzymając się zbyt wiernie sensu. Ale wiernie odtwarza jej brzmienie. Efekt jest taki, że słuchając Don Giovanniego i Zerliny, nie możemy uwolnić się od tego „przekładu”.
PRÓSZYŃSKI

PODRÓŻE
„Rio Anaconda”
Wojciech Cejrowski
Ekscytujący zapis wyprawy znanego dziennikarza, fotografa i podróżnika w głąb amazońskiej dżungli. Cejrowski, ekscentryk z fantazją i poczuciem humoru, obdarzony niezwykłym darem opowiadania historii ciekawie, wyruszył na poszukiwanie jednego z żyjących w izolacji od współczesnej cywilizacji plemion indiańskich.
ZYSK