Jerzy Pilch nie żyje. Wybitny polski pisarz, dramaturg, felietonista, publicysta i scenarzysta filmowy zmarł w piątek 29 maja w swoim domu w Kielcach. W sierpniu tego roku skończyłby 68 lat. Dokładna przyczyna śmierci pisarza nie została podana do wiadomości publicznej. Nie jest jednak tajemnicą, że autor nagrodzonej w 2011 roku "Nike" głośnej powieści "Pod Mocnym Aniołem" oraz scenariusza do filmu "Żółty szalik" zmagał się z chorobą Parkinsona. W ostatnim czasie miał także problemy z ciśnieniem. Informację Jerzego Pilcha potwierdziła już jego żona.

Do ostatnich chwil życia był świadomy. Był ciepłym, czułym człowiekiem. Kochał życia, nie był samotnikiem, jak próbowano go przedstawiać - powiedziała Kinga Pilch w rozmowie z "Gazetą Wyborczą".

W piątek wieczorem swoim osobistym wspomnieniem na temat Jerzego Pilcha podzielił się m.in. Jacek Dehnel.

Kilkanaście lat temu nagrywaliśmy odcinek „Łossskotu” z Jerzym Pilchem. Był już wtedy poważnie chory, więc powiedział: „Tylko prosiłbym tak ustawić kamerę, żeby nie było widać, jak się ta ręka trzęsie”. Po czym wskazał ją wzrokiem i - z kamienną twarzą, ale i z błyskiem w oku - rzucił do mnie: „Niech pan patrzy, ile to się jeszcze człowiek natrzęsie przed tym ostatecznym spoczynkiem” - napisał pisarz na swoim profilu na Facebooku.

Powiedzieć, że lubiłem Pańskie książki, to nic nie powiedzieć. Dobrego ostatecznego spoczynku, Panie Jerzy! Będzie nam brakowało Pana, Pańskiego talentu i Pańskiego poczucia humoru - dodał Dehnel.

Jerzy Pilch - kim był prywatnie i zawodowo?

Jerzy Pilch urodził się 10 sierpnia 1952 roku w Wiśle. Był absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie studiował filologię polską. Jako redaktor zadebiutował w 1978 roku w czasopiśmie "Student". W późniejszych latach jego felietony ukazywały się na łamach takich tytułów jak "Hustler", "Polityka", "Dziennik" i "Przekrój".

Pierwsza książka Jerzego Pilcha pt. "Wyznania twórcy pokątnej literatury erotycznej" ukazała się w 1988 roku. Autor otrzymał za nią Nagrodę Fundacji im. Kościelskich.

Zobacz także:

Jerzy Pilch prywatnie był wielkim fanem futbolu. Kibicował drużynie Cracovia Kraków. Był protestantem - należał do Kościoła Ewangelicko-Augburskiego. W 2012 roku ogłosił publicznie, że zmaga się z chorobą Parkinsona. W związku z postępującą chorobą i utrudnieniami w poruszaniu się na wózku inwalidzkim, pisarz przeniósł się z Warszawy do mniejszego ośrodka i od grudnia ubiegłego roku zamieszkał razem z żoną w Kielcach.

Rodzinie i bliskim pisarza składamy serdeczne wyrazy współczucia.