MacKenzie Scott: kim jest?

MacKenzie Scott to 50-letnia filantropka i autorka książek „The testing of Luther Albright” oraz „Traps”. Prześcignęła w rankingu najbogatszych kobiet Francoise Bettencourt Meyers, czyli właścicielkę firmy L'Oreal, której majątek szacuje się na 46,5 mld dolarów.

MacKenzie Scott urodziła się w Kalifornii. Studiowała na Uniwersytecie Prinston, gdzie współpracowała z autorem Tonim Morrisonem. Swojego przyszłego męża, Jeffa Bezosa, poznała w 1992 roku, kiedy oboje pracowali w funduszu hedgingowym. Pobrali się rok później, a w 1994 roku przenieśli się do Seatlle. Doczekali się jednego syna, Prestona. Rok temu wzięli głośny rozwód.

MacKenzie Scott: najbogatsza kobieta świata 

MacKenzie Scott jest obecnie pierwsza na liście najbogatszych kobiet świata. Wysunęła się na prowadzenie dzięki rozwodowi z Jeffem Bezosem. Dzięki sukcesowi Amazona figuruje on na pierwszym miejscu rankingu najbogatszych ludzi na świecie, a w ostatnim czasie pokonał barierę 200 mld dolarów. Małżeństwo rozwiodło się w 2019 roku, po 25 latach, a ich rozstanie zostało uznane za najdroższy rozwód świata. MacKenzie utrzymuje się na pierwszym miejscu prestiżowego rankingu, nawet mimo faktu, że wyprzedaje akcje i przeznacza znaczne kwoty na cele charytatywne.

ZOBACZ TEŻ: Znamy listę najbogatszych Polek: wśród nich Anna Lewandowska

 

MacKenzie Scott: rozwód

MacKenzie na skutek rozwodu otrzymała 25 proc. udziałów męża w firmie Amazon, co oznacza 4 proc. akcji całej firmy. To pozwoliło jej zostać najbogatszą kobietą na świecie i zająć 12 miejsce w rankingu najbogatszych osób. Nie da się również nie zauważyć, że w drodze do fortuny pomogła jej pandemia. Gdy na skutek lockdownu ludzie zaczęli masowo kupować produkty w Internecie, akcje firmy Amazon gwałtownie wzrosły. Wartość uzyskanych przez nią akcji zaraz po rozwodzie wynosiła 35mld dolarów, co dało jej trzecie miejsce na liście najbogatszych kobiet. Obecnie jest to 68 mld dolarów, a MacKenzie wysunęła się na prowadzenie.

MacKenzie i Jeff Bezos byli małżeństwem od 1993 roku. Ich związek zakończył romans Jeffa z Lauren Sanches, prezenterką American News, z którą wszedł w relację, będąc jeszcze mężem MacKenzie.

ZOBACZ TEŻ: Ewa Chodakowska najbogatszą Polką? Trenerka się tłumaczy

Jeff Bezos i Lauren Sanches, Foto: Getty Images

MacKenzie Scott: działalność charytatywna

MacKenzie Scott jest nie tylko utalentowaną bizneswoman, ale też znaną filantropką. Od razu po rozwodzie zapowiedziała, że znaczą część uzyskanej kwoty, zamierza przeznaczyć na działalność charytatywną. Tak też się stało. W styczniu świat obiegła informacja, że sprzedała ona swoje udziały w Amazonie za 400 mld dolarów, a uzyskane w ten sposób środki miała przeznaczyć na dobroczynność.

MacKenzie podpisała też „The Giving Pledge" jest to dokument powstały z inicjatywy Billa Gatesa oraz Warrena Buffetta, który zobowiązuje podpisująca go osobę do przekazania po śmierci większości swojego majątku na cele charytatywne. Pod „The Giving Pledge" podpisało się już 200 ludzi biznesu i najbogatszych filantropów świata, w tym MacKenzie.

MacKenzie Scott opublikowała podsumowanie organizacji charytatywnych, jakim do tej pory przekazała środki. Jest to aż 116 jednostek działających na rzecz klimatu, równości, wyrównywania społecznych nierówności. Podzieliła organizacje, które wsparła ze względu na przyświecające im cele i opublikowała kwoty, jakie przeznaczyła na ich rozwój. 

Równość rasowa - 586,7 mln dol.
Równość społeczności LGBTQ+ - 46 mln dol.
Równość płci - 133 mln dol.
Mobilność gospodarcza - 399,5 mln dol.
Demokracja - 72 mln dol.
Zmniejszanie różnic - 55 mln dol.
Ochrona zdrowia publicznego - 128,3 mln dol.
Globalny rozwój - 130 mln dol.
Zmiany klimatyczne - 125 mln dol.