Jane Birkin przeszła udar

Jak poinformowała francuska agencja prasowa AFP, aktorka i piosenkarka Jane Birkin przeszła udar. Z oświadczenia przekazanego agencji przez rodzinę, dowiadujemy się, że gwiazda czuje się dobrze i powoli dochodzi do siebie. Birkin z powodów zdrowotnych nie pojawi się na festiwalu francuskim American Film Festival w Deauville, na którym miała promować film dokumentalny o swoim życiu "Jane by Charlotte" w reżyserii jej córki Charlotte Gainsbourg.

Jane Birkin mimo że urodziła się i wychowała w Wielkiej Brytanii, to przez wielu postrzegana jest jako francuska ikona. Gwiazda od końca lat 60. mieszka we Francji i tworzy głównie w języku francuskim. 

Zadebiutowała na scenie jako 18-latka. Rok później (1965) została zaproszona do Passion Flower Hotel, gdzie poznała angielskiego kompozytora Johna Barry'ego, za którego jeszcze w tym samym roku wyszła za mąż. Dwa lata później urodziła im się córka Kate. Małżeństwo Birkin przetrwało tylko trzy lata.

Jane Birkin karierę filmową rozpoczęła w latach 60., debiutując w kontrowersyjnym dramacie Michelangelo Antonioniego "Powiększenie". W 1968 wyjechała do Francji, starając się o główną rolę w "Sloganie", którą otrzymała, mimo że nie znała francuskiego. To właśnie na planie tego filmu poznała francuskiego piosenkarza Serge'a Gainsbourga, w duecie z którym zaśpiewała kontrowersyjny "Je T'aime… Moi Non Plus". Utwór chociaż stał się hitem, ze względu na seksualne podteksty był zakazanyw  wielu krajach, co tylko jeszcze bardziej go rozsławiło.

Burzliwy związek Birkin z 18 lat starszym kompozytorem był na ustach wszystkich. W lipcu 1971 roku na świat przyszła córka pary Charlotte Lucy. Birkin i Gainsbourg rozstali się w 1980 roku. 

W latach 1980–1991 Jane związała się z francuskim reżyserem  Jacques’em Doillonem, z którym ma córkę Lou Doillon.

Życie nie oszczędziło Birkin tragedii. W grudniu 2013 roku samobójstwo popełniła jej pierwsza córka, fotografka Kate Barry. Kobieta zmarła na skutek obrażeń, które odniosła po wypadnięciu z okna swojego apartamentu w Paryżu.

Film o Jane Birkin w reżyserii jej córki Charlotte Gainsbourg

"Jane by Charlotte"  - dokument Charlotte Gainsbourg o Jane Birkin został pokazany podczas tegorocznego festiwalu filmowego w Cannes w sekcji Cannes Premiere. Pomysł na film zrodził się w głowie Charlotte cztery lata temu, a zdjęcia rozpoczęła podczas tournée, które Birkin odbywała w Japonii. Po pierwszych próbach Jane jednak stwierdziła, że nie chce robić tego dokumentu. Dwa lata później zmieniła zdanie i pozwoliła córce na dokończenie projektu. W filmie nie znajdziemy zbyt wielu biograficznych szczegółów. Gainsbourg zrezygnowała też z archiwów. "To nie miał być film dla fanów. Jako córka filmowałam nie gwiazdę, lecz moją mamę, babcię, starszą kobietę.

Chciałam pokazać rzeczywistość, a nie kreować historię. Zależało mi na tym, żeby był to jak najpiękniejszy portret, ale jednocześnie prawdziwy.