To, co myślisz o sobie i o świecie, wpływa na twoją rzeczywistość. Jeśli masz przekonanie, że świat jest zły, to zawsze znajdzie się ktoś, kto to potwierdzi. Jeśli jesteś przekonana, że nie masz szczęścia w miłości, podświadomie będziesz wplątywać się w sytuacje, które potwierdzą słuszność twoich przekonań. Dlatego dobrze jest zacząć  kontrolować swoje myśli. Najlepiej zacząć od razu!

Na dobry początek

Nierozsądnie byłoby spodziewać się nowych rezultatów, robiąc ciągle to samo. Gdy chcesz osiągnąć coś nowego, musisz zacząć robić coś inaczej. Pierwszym krokiem do zmiany jest ustalenie, czego pragniesz. Większość kobiet z łatwością może powiedzieć, czego nie chce w swoim życiu. Zdecydowanie trudniej przychodzi im określenie tego, czego chcą.

Tylko dobre myśli

Napisz swój cel w pozytywnej formie. Przykładowo: chcę być w szczęśliwym, satysfakcjonującym, pełnym miłości związku. Jeśli formułujesz cel w formie negatywnej (np. "Nie chcę już mężczyzn, którzy mnie ranią"), zapytaj siebie: czego chcę w zamian? Jeśli będziesz myślała o tym, że nie masz chłopaka, to nie tylko pogorszysz swoje samopoczucie, ale także nie sprawisz, że pojawi się ten jedyny. Trzeba być odpowiedzialnym za swoje myśli, a w związku z tym za rezultaty, jakie się osiąga. Odpowiedzialność za cel, który chcesz osiągnąć, wiąże się z działaniem. Jeśli uzależniasz jego realizację od innych osób, pozbawiasz się mocy kreowania świata.

Ucz się i pytaj, pytaj, pytaj

Warto zadać sobie pytanie: co ja zrobię, aby zrealizować swój cel? Jaki będzie mój pierwszy krok? A jaki drugi? Czy to, co zrobiłam dzisiaj, przybliżyło mnie do niego? Porównaj swoją obecną sytuację ze stanem, który chcesz osiągnąć i określ, jakich umiejętności, zdolności i zasobów potrzebujesz. Można zacząć od zadawania pytań osobom, które już osiągnęły to, co zamierzały, a o czym ty dopiero marzysz. Jedno z założeń neuroligwistycznego programowania mówi, że jeżeli jedna osoba potrafi coś zrobić, to każdy może się tego nauczyć. Dlatego pytaj innych o ich strategię sukcesu. Koleżankę, która jest w szczęśliwym związku, zapytaj: jak jej się to udało? Jak pokonywała problemy? Co robiła na co dzień? Co myślała o sobie, o mężczyznach, o związkach? Ucz się od tych, którzy osiągnęli sukces i wykorzystaj ich sprawdzone sposoby, by zrealizować twój własny cel!

Zrób proste ćwiczenie

Cel powinien być na tyle spektakularny, aby motywował do działania. Dlatego poświęć kilka minut na ćwiczenie. Zamknij oczy i wyobraź sobie dwa lustra. Jedno z nich umieść po swojej lewej stronie, a drugie po prawej. Pomyśl teraz, że lustro po lewej stronie to złowrogie zwierciadło. Wyobraź sobie siebie i twoje życie, jeśli nie zrealizujesz swojego celu. Pomyśl o konsekwencjach za 5, 10 i 15 lat. Jak wtedy będzie wyglądało twoje życie? Jak ty będziesz wyglądać? Jak będziesz się czuła? Co będziesz do siebie mówiła, a co powiedzą inni? A teraz, pozostając z zamkniętym oczami, spójrz w prawo - tam znajduje się przyjazne zwierciadło. Zobacz w nim, jak będzie wyglądało twoje życie, gdy zrealizujesz swój cel. Przyjrzyj się uważnie, jak się zachowujesz, jak wyglądasz, jak się czujesz i jaką jesteś osobą. Co do siebie mówisz? Co słyszysz? Zobacz wyraźnie siebie za 5, 10 i 15 lat. Stwórz szczegółową wizję twojego życia. Otwórz oczy.

Data ważności twoich marzeń

Kiedy już wiesz, do czego dążysz, zastanów się nad konsekwencjami swojego celu: nad jego pozytywnymi i negatywnymi skutkami. Ostatnim krokiem jest określenie celu w czasie. Na przykład znajdę mężczyznę mojego życia do czerwca przyszłego roku. To nieprawda, że nie ma fajnych facetów. Są, tylko ty nie umiesz ich szukać. To znaczy teraz już umiesz.

Zobacz także:

6 KROKÓW, BY OSIĄGNĄĆ TWÓJ CEL
  1. Zdanie, które określa twój cel, musi mieć formę twierdzenia, a nie przeczenia, czyli np: "pragnę, chciałabym..." zamiast: "nie chcę, aby..."
  2. Przede wszystkim musisz zrozumieć, że to ty sama decydujesz o swoim losie, a następnie zdecydować, jaki będzie twój pierwszy krok.
  3. Twój cel musi być na tyle ważny i odpowiedniego kalibru, aby motywował cię do działań.
  4. Stwórz wizję spełnionego celu: poczuj, usłysz i zobacz samą siebie w sytuacji, kiedy twój cel już zostanie w pełni zrealizowany.
  5. Osiągnięcie celu nie może pozbawiać cię dotychczasowych osiągnięć, dlatego rozważ jego pozytywne i negatywne skutki.
  6. Wyznacz konkretny termin realizacji celu.
Irmina Sokulska