Jak zmyć farbę do włosów ze skóry?

Jak zmyć farbę do włosów ze skóry lub z jakiegokolwiek miejsca, na którym pojawiła się niechciana plama? Niestety nie zawsze jest to proste, ponieważ niektóre farby, zwłaszcza te ciemne, mogą utrzymywać się na skórze nawet do kilku dni. W tym wypadku najłatwiej będzie po prostu zapobiec ich powstaniu. Fryzjerzy i zaprawione w boju specjalistki od domowej koloryzacji polecają najczęściej, by jeszcze przed farbowaniem posmarować czoło czymś tłustym. Dzięki temu na naszej skórze wytwarza się ochronny film, który zapobiegnie jej odbarwieniu. Po co najlepiej sięgnąć? Nie martw się, nie będziesz musiała jechać do sklepu po specjalny kosmetyk. Świetnie sprawdzi się:

  • wazelina,
  • tłusty krem;
  • oliwka dla dzieci;
  • oliwa z oliwek;
  • olej kokosowy;
  • każdy olejek kosmetyczny.

Warunek jest jeden. Uważaj na substancje, które zawierają mocny, nawet naturalny, barwnik, jak na przykład ekstrakt olejowy z marchwi, ponieważ mogą one wpłynąć na kolor farby. Każda bezbarwna i tłusta substancja sprawdzi się za to idealnie.

Jeśli nie zastosowałaś tego rodzaju zabezpieczenia przed nałożeniem farby, to pamiętaj, że jeszcze nie wszystko stracone. Im szybciej umyjesz zabrudzone miejsca ciepłą wodą z mydłem lub szamponem, tym łatwiej pozbędziesz się wszystkich zabrudzeń. Podczas zmywania farby, koniecznie zwróć uwagę na okolicę wokół linii włosów. Nawet jeśli nie uda Ci się dokładnie doczyścić skóry, z pewnością usunięcie ewentualnych odbarwień będzie później o wiele łatwiejsze. 

Czym zmyć farbę do włosów ze skóry?

Zmywanie farby do włosów ze skóry jest jednak o wiele trudniejsze, jeśli nie zetrzemy jej od razu, lub kiedy nie domyjemy dokładnie okolic linii włosów. Nie jest jednak niemożliwe.  W Internecie pełno jest zaś  domowych sposobów, których skuteczność pozostaje kwestią sporną. Pamiętaj, że każdy z nich może sprawdzić się inaczej w zależności od rodzaju skóry  oraz składu i kolory farby.

1. Chusteczki do zmywania farby

Jednym z najpopularniejszych i najbardziej skutecznych sposobów na zmycie pigmentu ze skóry są specjalne chusteczki przeznaczone do tego celu, które znaleźć możesz w niektórych drogeriach lub sklepach fryzjerskich. Dzięki nim szybko i bez konieczności mocnego pocierania wywabiamy farbę ze skóry. Tego typu produkt ma w zasadzie tylko jedną wadę - z pewnością nie przypadnie do gustu osobom stawiającym na ekologiczne rozwiązania

2. Kosmetyk lub chusteczki do demakijażu 

Jeśli nie chcesz kupować specjalnego kosmetyku tylko do tego celu, nic straconego. Możesz sięgnąć też po produkt, którego używasz na co dzień do demakijażu, zwłaszcza jeżeli jest on przeznaczony też do zmywania wodoodpornych produktów. Płyn micelarny lub mleczko powinno sprawdzić się doskonale. Jeśli masz w zwyczaju używanie oleju do demakijażu - tym lepiej. Jest on jedną z tych rzeczy, które najlepiej rozpuszczają i wywabiają ze skóry niechciany pigment. 

3. Peeling enzymatyczny

Usuwanie farby do włosów ze skóry będzie też o wiele prostsze, jeśli przed zastosowaniem kosmetyku do demakijażu sięgniesz po peeling enzymatyczny. Wystarczy, że nałożysz go jedynie na pofarbowane fragmenty, nie ma konieczności stosowania go na całą twarz. Kosmetyk dosłownie rozpuszcza i usuwa martwy naskórek, a wraz z nim farbę. To pierwszy krok, od którego powinniśmy zacząć, zwłaszcza w przypadku ciemnych lub intensywnych kolorów, jak brązy, czernie i czerwienie.

4. Witamina C

Innym często polecanym sposobem, który sprawdzi się szczególnie w przypadku jaśniejszych farb i wszystkich odcieni blondu jest sięgnięcie po produkty z witaminą C. Niektórzy polecają starcie plam po farbie z pomocą soku z cytryny, warto jednak zauważyć, że ten sposób, choć skuteczny, nie jest dla każdego. Powinny z niego zrezygnować przede wszystkim osoby z wrażliwą i skłonną do podrażnień skórą. Dobrze sprawdzi się sproszkowana witamina C, którą kupić można za około 10 zł. Proszek mieszamy z wodą (1 łyżka na filiżankę wody) i przemywamy zafarbowaną skórę. Uważaj jednak, tego rodzaju witamina C jest niestabilna, dlatego powinnaś zużyć całość bezpośrednio po przygotowaniu. Nie zaleca się przechowywania tego rodzaju mieszanki dłużej niż dwie doby. 

Jak zmyć farbę do włosów z rąk?

Niestety, skóra przy włosach to nie jedyne miejsce, które może odbarwić się pod wpływem działania farby do włosów. Równie często cierpią nasze dłonie i paznokcie. Większość z nas podczas zabiegu korzysta z jednorazowych rękawiczek, jednak wszystkie wiemy, jak to bywa w praktyce. Aby usunąć kolorowe plamy z naszej skóry, możemy wykonać prosty, domowy peeling do dłoni, który powinien rozprawić się z zabrudzeniem. 

Przepis na domowy peeling do zmywania farby z dłoni

Składniki:

  • 2 łyżki cukru;
  • 2 łyżki dowolnego oleju;
  • 1 sok z połówki cytryny.


Sposób wykonania: Aby peeling przyniósł najlepszy rezultat, najpierw połącz cukier z sokiem z cytryny i tak przygotowaną mieszankę rozetrzyj dokładnie w dłoniach. Następnie nanieś na dłonie około 2 łyżek oleju i ponownie rozetrzyj. Dzięki temu najpierw na naszą skórę zadziałają wybielające zdolności witaminy C, a następnie olej, który rozpuści resztki pigmentu. Dodatkowo ścierające drobinki cukru z łatwością zetrą martwy naskórek.

Jak zmyć farbę do włosów z paznokci?

Niestety często nie tylko nasze dłonie, ale również paznokcie ucierpią podczas farbowania włosów. Najprostszym sposobem na odbarwienie płytki paznokcia jest wyczyszczenie jej z pomocą zmywacza do paznokci lub acetonu. W przypadku zafarbowanych skórek dobrze sprawdzi się też wtarcie w nie oliwki. Jeśli mimo usilnych starań plamy po farbie nadal są widoczne, to w ostateczności zawsze możesz przecież po prostu… pomalować paznokcie. 

Z pewnością jednak sprawa komplikuje się, kiedy w grę wchodzą zafarbowane paznokcie hybrydowe lub żelowe. Oczywiście możesz spróbować odbarwić je z pomocą zmywacza, jednak często, zwłaszcza w przypadku jasnych lakierów, może to być bardzo trudne. W skrajnych wypadkach może okazać się, że pomoże jedynie zrobienie nowego manicure’u u specjalistki.

Zobacz także:

Czym nie zmywać farby do włosów ze skóry?

Czym zmyć farbę z twarzy i z dłoni - na to pytanie znamy już odpowiedź. Czas zastanowić się więc, czym tego nie robić. Internet aż huczy od kontrowersyjnych sposobów na pozbycie się plam po farbie. Niestety pamiętać należy o tym, że nawet jeśli z pomocą któregoś z nich uda się nam odbarwić skórę, to nie znaczy jeszcze, że jest to bezpieczna metoda.

1. Lakier do włosów

Choć niektórzy twierdzą, że świetnie radzi sobie nie tylko z palmami po farbie, ale też po produktach takich jak tłuste szminki, czy tusze do rzęs to musimy pamiętać o jednym. Lakier do włosów zatyka pory. Jeśli planujemy użyć go do zmycia plamy po farbie do włosów, należy umyć i nawilżyć twarz od razu po zastosowaniu tego produktu.

2. Zmywacz do paznokci

Usuwanie farby do włosów ze skóry z pomocą zmywacza do paznokci jest jednym z najczęściej przytaczanych pomysłów na pozbycie się plam. Niestety - zmywacz jest silnym rozpuszczalnikiem, który nie jest zbyt przyjazny nawet dla płytki paznokcia, a co dopiero dla delikatnej skóry na twarzy. Nawet jeśli w przypływie desperacji zdecydowaliście się na ten krok, pamiętajcie o tym, aby następnie dokładnie umyć twarz i nałożyć nawilżający krem. 

3. Popiół papierosowy

Inną kontrowersyjną metodą jest użycie popiołu po papierosach. Nawet jeśli sposób okazałby się skuteczny, to nie możemy zapominać o rakotwórczym działaniu nie tylko samego dymu, ale również wszystkich pozostałości po papierosie. Nie wspominając już o tym, że dla większości z nas nie byłby to zapach, z którym kojarzymy domowe SPA. Zdecydowanie odradzamy tę metodę. 

4. Spirytus salicylowy

Niektóre źródła zachęcają też, aby sięgnąć po spirytus salicylowy, który świetnie rozpuszcza pigment. Pamiętaj jednak, że nie jest to specyfik, za który skóra Ci podziękuje. Jeśli plamki nie są duże, a Ty zastosujesz go miejscowo, nie powinno być problemów. Jeśli jednak musiałabyś pocierać nim większy obszar skóry, lepiej zrezygnuj z tej metody, aby nie doprowadzić do przesuszenia.