Oczekiwanie na przyjście dziecka

Okres 9 miesięcy oczekiwania na dziecko to zazwyczaj dla pary jeden z najpiękniejszych etapów ich relacji. Wówczas mężczyzna jak również bliska rodzina otacza szczególną opieką kobietę ciężarną. Przyszły ojciec staje się bardziej wyczulony na potrzeby matki, wiedząc że jej stan bezpośrednio przekłada się na prawidłowy rozwój dziecka noszonego pod sercem kobiety.

Narodziny dziecka - zmiany w psychice rodziców

Narodziny dziecka to poza fizyczną zmianą w postaci opuszczenia ciała matki przez dziecko - ogromne zmiany psychologiczne zarówno u młodych rodziców, jak i u najbliższej rodziny. Cała uwaga skupiana do tej pory na stanie kobiety zaczyna koncentrować się na potomstwu. Nawet najbliższa rodzina często nie w pełni świadomie swoją atencję kieruję względem małego człowieka. Jest to jak najbardziej zrozumiałe, gdyż najczęściej chcą oni nawiązać relację z nowym członkiem rodziny. Większości matek wcale to nie przeszkadza, gdyż same przez więź rodzicielską cieszą się z okazywania czułości względem ich potomstwa.

Zmiany w psychice młodych rodziców - różnice między kobietami, a mężczyznami

Pomimo kolorowego scenariusza opisywanego powyżej statystyki pokazują, że co 5 para biorąca rozwód w ciągu roku od narodzin dziecka wskazuje ten moment jako początek problemów w ich relacjach. Nie dotyczą one w większość np. obowiązków, z ktorymi para nie mogła sobie poradzić, ale różnic psychologicznych dotyczących postrzegania świata, które zaczęły się pogłebiać w pierwszych miesiącach życia ich dziecka. Najczęściej po ok. 6 miesiącach, gdy już pierwsze euforyczne emocje związane z przywitaniem dziecka na świecie opadną zaczynają się kłótnie. Czego zazwyczaj dotyczą? Po narodzinach dla matki dziecko staje sie epicentum świata i wszystko co ją dotyczy uzależnia właśnie od faktu, że na świecie jest z nią mały człowiek. Wówczas mężczyzna, który również jest młodym ojcem zaczyna czuć potrzebę pewnego rodzaju chociażby chwilowych powrotów do życia pary kiedy to funkcjonowali we dwójkę. To jest już niemożliwe. Koncentruje zatem całą swoją miłość na potomstwie, aby podobnie jak matka dać mu sto procent swojego czasu i opieki. Najczęściej wtedy ona schodzi na dalszy plan. Kobieta, która urodziła staję się wówczas głównie, a czasami "wyłącznie" matką. Najczęściej po kilku miesiącach od narodzin zarówno uwaga rodziny jak i partnera koncentuje się przede wszystkim na dziecku. Bardzo często kobiety na tym etapie życia zaczynają mieć początki depresji lub ich związek się rozpada..

Antidotum na zmiany po narodzinach dziecka

Jest wiele par, które zarówno takie cieżkie chwile jak i inne występujące w ich wspólnym życiu przetrwały. Najważniejsza jest wtedy chęć rozmowy i wyjaśniania rzeczy, które nie zawsze nam odpowiadają. Jest to jedyna droga do zaznaczenia swoich potrzeb i oczekiwań. Co więcej, droga ta prowadzi również do zrozumienia potrzeb partnera lub partnerki i podjęcia próby zaspokojenia ich.

Młodzi rodzice powinni pamiętać przede wszystkim, że w momencie powitania nowego członka rodziny na świecie trzeba o niego dbać tak samo jak o siebie nawzajem.

Młoda matka i jej wyznanie o "niewypowiedzianej prawdzie":

Pod postem na Instagramie jedna z matek kilka miesięcy po urodzeniu dziecka zamieściła wpis, który podsumowuje wyżej opisywane problem:

Zobacz także:

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Kirstie Perez (@kpphotoinc) Lis 26, 2019 o 5:02 PST

Wiem, że podniecenie wydaje się istnieć tylko względem nowego życia. Kiedy jesteśmy w ciąży, wszyscy są podekscytowani i przychylnie nastawieni. To naturalna przyczyna i skutek. My czujemy wtedy miłość i wsparcie na poziomie, którego niektóre z nas nigdy wcześniej nie odczuwały. Nagle nikt nas nigdy nie zawodzi. Kiedy rodzimy, w jakiś sposób koncentrują się na nas, kiedy najbardziej tego potrzebujemy. Nasza wrażliwość zostaje wtedy powiększona. Później - czujemy się, jakbyśmy znikały. Tak, urodziło się nowe dziecko, ale urodziła się również nowa matka. Podczas gdy dzieci rodzą się raz, matki rodzą się w kółko. Jak przycisk resetowania. Hormony i zmiany biologiczne trzaskają w przód i w tył jak fale, podczas gdy my desperacko łapiemy oddech. Czując te same emocje i te same intensywne myśli. Czasami nawet mocniej niż kiedyś. (...) W środku radości nie przeocz matki. Ona potrzebuje zdrowego systemu wsparcia.
A nasze dzieci potrzebują zdrowych matek, nie tylko fizycznie.