Zanim na dobre zaczniesz mierzyć się z treningami biegowymi, musisz zrobić jedną ważną rzecz. Przede wszystkim pozbądź się myśli, że bieganie nie jest dla Ciebie! Biegać może każdy, o ile nie ma ku temu poważnych przeciwskazań zdrowotnych. Odrzuć więc wszelkie obawy, że jesteś za słaba, że nie dasz rady kondycyjnie. Biegi to jedna z najprostszych form aktywności fizycznej, nie wymagająca specjalnego sprzętu ani infrastruktury. Na dobry początek wystarczą dobrze dobrane buty, odpowiednia trasa i pozytywne nastawienie. Do dzieła!

NIE FORSUJ SIĘ 

Nie forsuj się już na pierwszych treningach i daj swojemu organizmowi czas, by mógł „rozwinąć skrzydła”. Zacznij od marszobiegów i wyznacz sobie określony czas intensywnego biegu oraz czas, by zwolnić i odpocząć, np. sześć minut truchtem i pięć minut marszu. Ale pamiętaj, marsz to nie spacer! Na początek możesz powtórzyć taki cykl trzy - cztery razy.

PODNOŚ POPRZECZKĘ

Z każdym kolejnym treningiem podnoś sobie poprzeczkę i stawiaj coraz wyższe cele. Obserwuj reakcje swojego organizmu, dzięki czemu dostosujesz tempo do możliwości. Pamiętaj, by nie dać się zwariować i szczególnie na początku nie stawiać sobie zbyt wysokich wymagań. Konsekwentnie wydłużaj jednak czas biegu i skracaj przerwy na marsz, by w końcu dotrzeć do momentu, kiedy ciągły bieg nie będzie sprawiał Ci problemu.

ZMIEŃ TEMPO

Zobacz także:

Ważne jest, by wciąż zmieniać tempo biegu. Organizm potrzebuje coraz to nowych bodźców, więc jeśli chcesz szybko zobaczyć efekty, nie powinien on pracować wciąż na tym samym poziomie. Jeśli trening będzie zbyt monotonny, Twoje ciało się zaadaptuje i przestanie reagować, a w efekcie kondycja nie będzie rosnąć. Co jakiś czas warto więc pobiec kilka krótszych odcinków znacznie szybciej. Możesz również wybrać tak zwany bieg narastający, czyli podzielić trasę przykładowo na trzy części i starać się pokonać każdą z nich coraz szybciej.

ROZCIĄGANIE TO PODSTAWA

Pamiętaj także o rozciąganiu się przed i po każdym treningu, by zapobiec kontuzjom. Przed i w trakcie biegu można przeprowadzić rozgrzewkę w postaci stretchingu dynamicznego (np. wymachy, krążenia bioder i kończyn). Na koniec natomiast warto postawić na stretching statyczny. Polega on na rozciąganiu i rozluźnieniu mięśni poprzez utrzymanie ich w odpowiedniej pozycji przez dłuższą chwilę.

IM DALEJ TYM… LEPIEJ

Jeśli Twoja forma będzie się budować zgodnie z planem i przebiegnięcie kilku kilometrów nie będzie już stanowić dla Ciebie problemu, to przyjdzie w końcu taki moment, gdy zapragniesz czegoś więcej. Może to być trening specjalistyczny, od którego już prosta droga do startu w imprezie biegowej. Ale uwaga, to uzależnia! Pamiętaj więc, by do tego typu sprawdzianów przygotować się solidnie. Wtedy możesz być pewna, że pierwszy start nie będzie ostatnim .

Dajcie sobie szanse spróbować, a każdy dzień uczyni z Was wspaniałych wojowników, zróbcie to dla siebie – zachęca do biegania Julita Kotecka.

Julita Kotecka

Trenerka personalna i ekspertka adidas Running zaznacza też, jak ważny jest dobór odpowiedniego obuwia dla osoby początkującej. – Idealnie w tej roli sprawdza się nowy model PureBOOST X, który łączy w sobie wysoką wydajność sportową z modnym i kobiecym wyglądem – dodaje Julita.

4 SUPER ĆWICZENIA NA NOGI!

DIETA MIND CO TO JEST?