Jak wydobyć skręt włosa? Najważniejsze zasady mycia kręconych włosów

Pielęgnacja kręconych włosów znacznie różni się od pielęgnacji włosów prostych - wie to każda z nas, którą naturą obdarzyła loczkami lub falami. Niestety wiedza ta nie jest zbyt rozpowszechniona, dlatego często posiadaczki kręconych włosów, traktują je jak włosy proste. Nic dziwnego, że loki wielu z nas na skutek źle dobranej pielęgnacji i stylizacji zdają się być spuszone i niezdefiniowane. Podpowiadamy, po jakie techniki sięgają doświadczone włosomaniaczki, aby skutecznie pielęgnować i stylizować kręcone włosy. 

Mycie włosów kręconych metodą OMO

Kręcone włosy przede wszystkim powinny zostać porządnie rozczesane dopiero bezpośrednio przed myciem głowy. Na co dzień należy jednak tego unikać, ponieważ doprowadzi to po powstania puchu. Następnie przejść możemy do oczyszczania. Loczki powinny być myte przy użyciu metody OMO, czyli odżywka - mycie - odżywka. Dzięki temu zapobiegniemy nadmiernemu przesuszeniu. Dodatkowo już na tym etapie zaczynamy pracować nad wydobyciem skrętu. 

ETAP 1 – Pierwsze nałożenie odżywki
W mokre lub delikatnie spryskane wodą włosy wcieramy naszą ulubioną odżywkę. Jeśli macie chwilę, warto na tym etapie zawinąć włosy w ręcznik, aby wzmocnić działanie odżywki, dzięki podniesionej temperaturze. Jeśli nie, możecie od razu przejść do kolejnego kroku.
ETAP 2 – Mycie włosów rozcieńczonym szamponem
Moczymy wodą tylko skórę głowy. Jest to bardzo ważne, ponieważ nawet najdelikatniejszy szampon działa wysuszająco. Wcześniej nałożona odżywka ma zaś za zadanie chronić nasze kosmyki na długości przed działaniem detergentu. Koniecznie pamiętajcie też, aby nie nakładać na skórę szamponu bezpośrednio z butelki. Zdecydowanie lepiej sprawdzi się rozpienienie go w kubeczku i umycie włosów z pomocą powstałej w ten sposób piany. Jest to delikatniejsza i bardziej ekologiczna metoda. Nie zapomnij też o wykonaniu masażu skóry głowy, który pozytywnie wpłynie na kondycję naszych cebulek. Następnie spłukujemy wszystkie produkty - szampon i pierwszą odżywkę.
ETAP 3 – Drugie nałożenie odżywki

Kolejnym krokiem jest odciśnięcie z włosów nadmiaru wody i nałożenie drugiej odżywki. Co istotne, to aby składy obu odżywek się uzupełniały. Jeśli w jednej z nich przeważają proteiny, jako drugą zastosuj maskę humektantową. W obu powinna być też solidna dawna emolientów. Jeśli Twoja odżywka ma dobrze wyważony skład, możesz też dwukrotnie użyć tej samej. Kolejnym krokiem jest rozczesanie włosów z odżywką - dzięki temu każdy kosmyk dostanie swoją porcję produktu. Następnie spłukujemy z włosów drugą porcję odżywki. Na tym etapie zakończyliśmy mycie, jednak przed nami jeszcze stylizacja.

Jak wzmocnić skręt włosów? Najważniejsze zasady stylizacji kręconych włosów

Jak przywrócić włosom naturalny skręt? Oto pytanie, które każda z kręconowłosych kobiet zadaje sobie zaraz po umyciu włosów. Co zrobić, aby nie zniszczyć efektów mycia z pomocą metody OMO? 

  • Używanie odżywki bez spłukiwania 

Przede wszystkim powinnyśmy zacząć od sięgnięcia po specjalną odżywkę bez spłukiwania. Jej zadaniem jest przygotowanie włosów na przyjęcie stylizatora, który ma tendencję do zostawiania kosmyków suchych i matowych. Dzięki dodaniu do pielęgnacji tego kroku unikniesz owego efektu. Ten produkt nakładamy zaraz po myciu i również tym razem pamiętamy o dokładnym rozczesaniu. 

  • Układanie "na mokro"

Stylizacja kręconych włosów powinna rozpocząć się, kiedy kosmyki są jeszcze ociekające wodą. Jeśli w czasie nakładania odżywki zdążyły wyschnąć, koniecznie delikatnie je zmocz. Dzięki temu na koniec będą lśniące i gładkie. Jeśli zaczniesz nakładać stylizator na odsączone z wody włosy, może się to zaś skończyć nieładnym zmatowieniem. 

  • Używanie żelu do stylizacji

Następnie sięgnij po żel do stylizacji. Tym razem jednak nie rozczesuj włosów, a delikatnie wgniataj w nie produkt. Warto robić to z głową pochyloną do przodu, zaczynając od końcówek. W międzyczasie delikatnie przekręcaj głowę na boki, ponieważ to pomoże w uzyskaniu bardziej równomiernego skrętu. Z czasem nadmiar wody powinien zostać samoczynnie wyciśnięty z naszych pukli. Następnie ostrożnie podnieś głowę. Od tego momentu koniecznie powstrzymaj się przed rozczesywaniem loków. 

Jak suszyć kręcone włosy?

Jeśli czas Cię goni i nie masz możliwości zaczekać, aż włosy wyschną naturalnie, to zanim sięgniesz po suszarkę, koniecznie sprawdź jaką technikę powinnaś zastosować. Przede wszystkim zmień końcówkę na swojej suszarce i załóż na nią dyfuzor, który rozproszy ciepłe powietrze. Co ważne, powinniśmy unikać ugniatania włosów, a w trakcie układania kolejnych pukli na dyfuzorze, starać się dotykać je jak najdelikatniej. Suszarkę ustawiamy na najniższy nawiew i średnią temperaturę. Suszenie włosów z pomocą dyfuzora powinnyśmy rozpocząć od ich nasady, dzięki czemu fryzura zyska na objętości. Głowę pochylamy na boki delikatnie i umieszczamy kosmyki na nawiewie, pilnując jednocześnie, by powietrze nie wiało zbyt mocno. 
Jeśli Ci to nie przeszkadza, możesz nawet zostawić je do naturalnego wyschnięcia. W wypadku kręconych włosów nie powinniśmy się tego obawiać. Na tym etapie nasza fryzura jest już prawie gotowa. 

Dbanie o końcówki

Skręt włosów już na tym etapie powinien być dość mocny, jednak szczególną uwagę powinnaś zwrócić na końcówki, ponieważ są one zawsze najbardziej narażoną częścią naszej fryzury. Włosy na końcach są zazwyczaj cieńsze, dlatego możesz spokojnie zmniejszyć temperaturę podczas ich suszenia nawet do zera. Nie zapomnij, by na sam koniec nałożyć serum silikonowe na końcówki, które zabezpieczy je przed mechanicznymi uszkodzeniami.

Niedotykanie przed wyschnięciem

Choć nie ma przeciwwskazań do pozostawienia delikatnie wilgotnych włosów do naturalnego wyschnięcia, pamiętaj, że powinnaś powstrzymać się przed dotykaniem ich, dopóki nie wystygną. Dopiero gdy po ciepłym powietrzu z suszarki nie będzie już śladu, możesz swobodnie je ugniatać. Warto też spryskać włosy lakierem, żeby utrwalić efekt.