Jak zacząć szyć? Pierwsza poszewka na poduszkę

Zdecydowana większość kursów szycia zaczyna się od uszycia poszewki na poduszkę. Jest to dość prosty i zarazem praktyczny projekt, który ćwiczy umiejętność szycia w równej odległości, co jest bardzo ważne przy szyciu trudniejszych rzeczy, wymagających precyzji. Nie ma sensu na pierwsze szycie wybierać ubrań. Lepiej porządnie opanować podstawy szycia na maszynie tworząc proste dodatki i akcesoria, a dopiero potem przystąpić do szycia odzieży! Oprócz poduszki możesz także uczyć się szyć wykonując woreczek na drobiazgi, opaskę do włosów i pasek z taśmy. Kiedy poczujesz się pewniej, przejdź do ubrań, ale pamiętaj, żeby wybierać najprostsze modele.

Jak uszyć poduszkę - instrukcja krok po kroku

Zanim przystąpisz do szycia, pamiętaj, by sprawdzić swoją maszynę. Wykorzystaj resztki materiałów i przećwicz ściegi oraz inne funkcje maszyny (np. przeszyj kilka warstw materiału i dostosuj docisk stopki). Na początek proponujemy zacząć szycie od tkanin bawełnianych – najlepiej współpracują z maszynami do szycia.
Potrzebne materiały: tkanina – 42 x 106 cm (proponujemy kupić 50 cm - materiał może się zbiegnąć podczas dekatyzacji), nici (kolorem pasujące do tkaniny), szpilki, centymetr krawiecki i/lub linijka, mydełko/kreda krawiecka, nożyczki do materiału.

ZOBACZ TEŻ:

Zanim zaczniesz szyć – wypierz i wyprasuj materiał - szczególnie przy tkaninach ważna jest dekatyzacja.

Photo: Archiwum Burda


Krok 1. Skrój elementy wykroju według schematu poniżej. Jeśli chcesz – przygotuj z papieru formę na swoją poduszkę. Pamiętaj, aby elementy z papieru wycinać innymi nożyczkami niż tymi przeznaczonymi do krojenia materiałów.

Photo: Archiwum Burda


Krok 2. Na liniach oddzielających poszczególne elementy (przerywana linia na schemacie) wykonaj małe nacięcia lub zaznacz kredą krawiecką. Następnie zaprasuj podłożenie na 3 cm (najpierw na 1 cm, później na 2 cm, podłożenie kieruj na lewą stronę materiału).

Photo: Archiwum Burda

Krok 3. Górną i dolną część węższego boku przeszyj (zalecamy na lewej stronie materiału, by pilnować szycia w równej odległości), a następnie wyprasuj przeszyte podłożenie.
Krok 4. Złóż prostokąt zgodnie z nacinkami bądź zaznaczoną linią – prawą stroną do prawej (przeszyte obręby są widoczne na lewej stronie).

 

Photo: Archiwum Burda


Krok 5. Zepnij szpilkami wzdłuż boków poduszki (szpilki wbij prostopadle do linii szycia, dzięki temu będziesz mogła szyć po szpilkach nie uszkadzając igły w maszynie) i przeszyj wzdłuż boków przez wszystkie warstwy.

Krok 6. Obrzuć szwy boczne razem - ściegiem zygzakowym lub owerlokowym.

Krok 7. Rogi poduszki przytnij pod skosem kilka milimetrów od linii ściegu

Krok 8. Wywiń na prawą stronę i wyprasuj gotową poszewkę na poduszkę!

Mamy nadzieję, że udało Ci się uszyć poszewkę na poduszkę i krawiecki debiut okazał się sukcesem! Po takim treningu polecamy zmierzenie się z prostymi wykrojami z naszych magazynów! Najlepszym pomysłem jest sięgnięcie po specjalne wydania Burdy "Szycie krok po kroku", w którym znajdziesz proste do uszycia modele z dokładnymi instrukcjami ich wykonania. Jeśli jeszcze nie czujesz się na siłach, aby uszyć ubranie, dobrym pomysłem będą akcesoria lub dekoracje.

PRZECZYTAJ TEŻ: