Wycinanie skórek – kiedy i czym to robić?

Usuwanie skórek nie w każdym przypadku jest niezbędną czynnością. W sytuacji, gdy nie narastają one na płytkę paznokcia i nie wyglądają brzydko, nie ma potrzeby ich odsuwania i wycinania. Większość z nas nie ma jednak wyboru, gdyż skórki bardzo często się przesuszają i zaczynają tworzyć tzw. zadziory, które nie tylko źle się prezentują, ale także mogą nam przeszkadzać i powodować ból. Odsuwanie i wycinanie skórek powinno być też jednym z elementów naszego domowego manicure, gdyż zabieg ten pozwala optycznie wydłużyć płytkę paznokcia.

Pierwszym etapem zatroszczenia się o wygląd naszych dłoni jest odsunięcie skórek, które narastają na paznokieć. Najlepiej jest w tym celu wykorzystać tzw. kopytko, które może być wykonane z metalu albo plastiku lub drewniany patyczek o podciętych ukośnie końcach. Z kolei do wycinania skórek najczęściej używa się cążek. Niezwykle ważne jest to, by były one bardzo ostre, gdyż tępe narzędzie może przyczynić się do zranienia, nie mówiąc już o tym, że praca z nim jest mozolna i znacznie trudniejsza. 

Jak zmiękczyć skórki?

Suche skórki przy paznokciach często są mocno przytwierdzone do płytki paznokcia. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy więc próbować się ich pozbyć bez ich wcześniejszego zmiękczenia. Po pierwsze może to skutkować nieprzyjemnymi skaleczeniami, a po drugie wpływa to negatywnie na sam paznokieć. Okazuje się bowiem, że nieprawidłowe usuwanie skórek może prowadzić do zmian w budowie macierzy paznokci. W efekcie mogą się one zniekształcić lub stać się po prostu kruche. Nie ma więc sensu ryzykować zwłaszcza, że zmiękczanie skórek zajmuje dosłownie kilka minut.

Najłatwiejszym rozwiązaniem jest zastosowanie specjalnego preparatu do zmiękczania skórek. Obecnie w każdej drogerii znajdziemy co najmniej kilka rodzajów produktów tego typu, które są skuteczne, ale jednocześnie niezbyt drogie. Warto zdecydować się na taki zakup, gdyż specjalny płyn nie tylko zmiękcza skórki, ale również rozpuszcza komórki martwego naskórka, dzięki czemu ich usunięcie staje się naprawdę łatwe. W efekcie zabieg ten można przeprowadzić szybko i skutecznie, a dodatkowo minimalizujemy ryzyko usunięcia powłoki ochronnej paznokcia.

TO CIĘ MOŻE ZAINTERESOWAĆ:

Jak usuwać skórki prawidłowo?

Jak usuwać skórki przy paznokciach, aby ich nie uszkodzić? Wystarczy tak naprawdę trochę cierpliwości i precyzji, aby zrobić to niemal jak profesjonalna manikiurzystka. Pierwszym etapem takiego zabiegu jest opisane już zmiękczanie skórek. Jeśli mimo to uznamy, że są one wciąż zbyt twarde po zastosowaniu płynu do zmiękczania skórek, możemy na nie dodatkowo nałożyć tłusty krem, olejek, wazelinę lub odżywkę do skórek. Tak nawilżone skórki powinny być gotowe na kolejny krok.

Jak odsunąć skórki? Najlepiej jest to zrobić przy pomocy kopytka lub drewnianego patyczka, który szczególnie w przypadku początkujących osób może okazać się bezpieczniejszym wyborem dla płytki paznokcia. Przesuwamy nim delikatnie po powierzchni paznokcia, w taki sposób, aby cofnąć narastające na nią skórki.

Zobacz także:

Kolejny etap takiego zabiegu to obcinanie skórek, które odstają. W tym celu korzystamy z ostrych cążek, które wsuwamy ostrożnie pod skórkę i wycinamy ją od prawej strony do lewej. Robimy to delikatnie i powoli, tak by nie szarpać skórek i tym samym nie spowodować skaleczeń albo uszkodzenia paznokci.

Kiedy wszystkie skórki zostaną już usunięte należy umyć dokładnie dłonie i nałożyć na paznokcie olejek do skórek, który odpowiednio je odżywi.

Jak usunąć skórki bez cążek?

Usuwanie skórek nie jest jak widać bardzo skomplikowanym zabiegiem i wiemy już jak wycinać skórki cążkami. Co jednak w sytuacji, gdy nie mamy takiego narzędzia w domu? Nic straconego, gdyż z suchymi skórkami możemy sobie poradzić także innymi sposobami, korzystając z różnorodnych akcesoriów. W jaki sposób zatem możemy jeszcze pozbyć się nieestetycznych skórek przy paznokciach?

Dla wielu osób najwygodniejszym i najbezpieczniejszym narzędziem są w tym przypadku nożyczki do wycinania skórek. Wyglądają one bardzo charakterystycznie z dość krótkimi końcówkami, które są delikatnie wywinięte i mają ostro zakończone czubki. Dzięki temu możemy bez problemu dotrzeć w każdy, nawet najmniejszy zakamarek tuż przy paznokciu. 

Inne narzędzie, które jest również bardzo poręczne to radełko. Jest to długie, metalowe narzędzie posiadające zwykle dwie końcówki. Jedna z nich to kopytko do odsuwania skórek, a druga, delikatnie ostra służy do ich wycinania. Korzystanie z radełka nie jest skomplikowane, ale wymaga nieco wprawy i wyczucia, aby po prostu boleśnie się nie zaciąć.

TO CIĘ MOŻE ZAINTERESOWAĆ:

Jak usunąć skórki z paznokci – domowe sposoby

Skórki na paznokciach bywają bardzo uciążliwe, ale można sobie z nimi poradzić nie tylko w salonie kosmetycznym. Wiemy już jak można cofnąć skórki przy paznokciach, jak usunąć je przy pomocy różnych narzędzie, ale jeśli chodzi o ich zmiękczanie warto dodać kilka wskazówek, które mogą okazać się przydatne podczas wykonywania domowych zabiegów tego typu.

Skoro mnóstwo współczesnych kobiet wie jak samodzielnie zrobić kule do kąpieli DIY oraz jaki jest najlepszy domowy peeling do rąk, a do tego mają one świadomość, że zwykłe moczenie nóg w sodzie może pomóc im pozbyć się zrogowaciałego naskórka, to bez problemu będą też w stanie zmiękczyć skórki przy paznokciach bez użycia specjalnych preparatów. W tym przypadku doskonale sprawdzi się tradycyjne moczenie palców w ciepłej wodzie z dodatkiem zwykłego mydła. A jeśli nasze skórki są szczególnie odporne na działanie takiej mieszanki, można dodać do nich również różne olejki. Polecamy między innymi olejek jojoba oraz olejek z pestek winogron.