Jak uspokoić płaczące dziecko: na czym polega metoda Self-Reg?  

Nazwa Self-Reg pochodzi od angielskiego sformułowania self-regulation, co możemy dosłownie przetłumaczyć jako samoregulację. Co ciekawe koncepcja ta nie została opracowana z myślą o dzieciach, ale dorosłych. W skrócie polega na nauczeniu się regulowania swoich emocji. Zamiast je tłumić czy podgrzewać – staramy się je zrozumieć i zaakceptować. W rezultacie stres czy złość samoistnie tracą na sile, a my odzyskujemy wewnętrzny spokój. Drogą do osiągnięcia tego celu jest zadawanie sobie właściwych pytań. Zupełnie jak gdybyśmy zostali swoim własnym psychoterapeutą. 

Olbrzymia popularność metody Self-Reg sprawiała, że niektórzy rodzice zaczęli “testować” ją również na swoich maluchach. Okazało się, że w przypadku wychowania dzieci jest równie skuteczna. Pytanie brzmi tylko: jak wytłumaczyć ją rozbrykanemu kilkulatkowi? 

Jak uspokoić płaczące dziecko: czemu dzieci są niegrzeczne? 

Możliwe, że nigdy nie myślałaś o tym w ten sposób, ale zdaniem ekspertów niegrzeczne dzieci to najczęściej zestresowane dzieci. Dorośli mierzący się z trudnymi sytuacjami zamykają się w sobie, popadają w zły nastrój lub odreagowują. Z kolei maluchy próbują zwrócić na siebie uwagę rodziców – krzyczą, rozrzucają zabawki, płaczą. 

Burza emocji przekłada się potem na problemy ze snem lub jedzeniem, nagłe zmiany nastroju, stałą dekoncentrację, obniżenie odporności, a nawet dosłowne niesłyszenie głosu rodzica. Badania naukowe potwierdziły bowiem, że u rozemocjonowanego kilkulatka mięśnie ucha kurczą się, wskutek czego może on nie odbierać sygnałów ze świata zewnętrznego. 

Warto podkreślić, że negatywny wpływ na stan emocjonalny dziecka mają nie tylko sytuacje w domu czy przedszkolu. Maluchy są bardzo wrażliwe na czynniki takie jak: mocne oświetlenie pomieszczeń, promieniowanie ultrafioletowe smartfonów i tabletów, hałas, intensywne zapachy, brak aktywności fizycznej czy spożywanie dużej ilości cukru i produktów przetworzonych. 

Self-reg w praktyce: jak uspokoić płaczące dziecko krok po kroku?

Jak zgodnie z zasadami metody Self-Reg uspokoić płaczące lub krzyczące dziecko? Kluczowe jest, aby nie podgrzewać jego emocji. Najlepiej zapewnij maluchowi spokojne otoczenie, czyli zabierz go do miejsca bez ludzi czy nadmiaru rozpraszających bodźców. Potem cierpliwie poczekaj aż pierwsza fala emocji opadnie. Cierpliwie, czyli bez dyscyplinowania, pouczania, krzyczenia, ale też kompletnego ignorowania. 

Kiedy dziecko zacznie odzyskiwać spokój, możesz zacząć proces nauki samoregulacji. Jego sednem jest zadawanie mu prostych pytań na temat przyczyn jego złości. Zapytaj je o to: co czuje, czego potrzebuje, jakie ma przemyślenia i wspomnienia związane z daną sytuacją. Niezwykle ważne jest, aby uważnie wysłuchać każdej odpowiedzi. Wraz z rozwojem rozmowy maluch sam zacznie uświadamiać sobie przyczyny swojego zachowania. Rozpoznanie źródła stresu u dziecka pomoże także tobie lepiej radzić sobie w podobnych chwilach.

Zobacz także:

Każdy kolejny atak, który uda wam się wspólnie wyciszyć, będzie uczył dziecko samoregulacji emocji. To z kolei sprawi, że szczęśliwsze będzie nie tylko jego dzieciństwo, ale także całe późniejsze życie. Self-Reg to bowiem najlepsza metoda na wychowanie dojrzałego emocjonalnie i pewnego swojej wartości dorosłego. Czy jest lepszy prezent, jaki możesz ofiarować swojemu synowi czy córce?

Czy zamierzacie wypróbować metodę wychowania dzieci Self-Reg? Jeśli zainteresował was ten temat zachęcamy do przeczytania książki, której okładkę znajdziecie w naszej galerii.