Jak udekorować stół na Wielkanoc 2020?

W tym roku Wielkanoc 2020 będzie wyjątkowo inna w związku z obecną sytuacją na świecie, nie oznacza to jednak, że mamy zrezygnować z tradycyjnego obchodzenia tych świąt. Od potraw, po dekorację wielkanocnego stołu - każdy detal jest ważny, nawet jeśli spędzamy święta w gronie najbliższej rodziny i nie możemy zaprosić gości.

Najłatwiej wprowadzić do dekoracji stołu na Wielkanoc kwiaty, aktualnie wiele hodowców kwiatów oferuje usułgi przywiezienia bukietu do domu lub odebrania go w dogodnym miejscu. O tej porze roku nie brakuje żonkili czy tulipanów. Najpiękniej wyglądają w dużych bukietach. Na stole wielkanocnym nie powinno także zabraknąć bazi oraz pieprzycy siewnej, potocznie nazywanej rzeżuchą, którą można posadzić w pięknej donicy. Do dekoracji wykorzystuje się też wiosenne kwiaty doniczkowe: krokusy, szafirki, hiacynty, narcyzy czy fiołki.

Nam wyjątkowo podoba się jednak wielkanocny stół w naturalnym stylu wabi-sabi. Stonowana paleta barw, bawełna i len, prosta ceramika - takie zestawienia wyglądają świetnie.

Stół na Wielkanoc w stylu wabi-sabi

Japońskie wabi-sabi, które z powodzeniem zastępuje szwedzkie hygge  to pewna filozofia projektowania wnętrza polegająca na odnajdywaniu piękna w nieperfekcyjnych przedmiotach. Ceni sobie prostotę, naturalne kolory, skromne wykończenia i rzemiosło (np. wykonywaną ręcznie ceramikę). Autentyczność to klucz wabi-sabi: rysy, zadrapania, surowość ścian są symbolem upływającego czasu i użytkowania z miłością. W przeciwieństwie do trendu shabby chic (rozbielone drewno, stylizowane na stare meble, nieco rustykalny), wabi-sabi inspiruje minimalizm

Jak więc udekorować stół wielkanocny? Z prostotą, wyważniem i naturalnością. Lniany obrus w jednolitym kolorze zawsze spełni swoją funkcję, podobnie jak ręcznie robiona ceramika (wiele polskich firm ma taką w swojej ofercie np. manufaktura Fenek Studio) i pojedyncze cięte gałązki z minimalistycznych wazonach. Im prościej, tym lepiej.