Skuteczne odchudzanie

Temat odchudzania jest aktualny i obecny w naszych głowach zawsze: nawet, gdy się nie odchudzamy. Nie chodzi zresztą tylko o gubienie kilogramów: gdy wreszcie uda się osiągnąć upragnioną wagę potrzeba nie lada samozaparcia i siły, żeby w niej wytrwać. No i wiedza – jak, ile i co jeść – to przede wszystkim.

Niezależnie od tego, jaka dieta jest akurat tą „obowiązującą”, najmodniejszą, podstawą pozostania w zdrowiu i odpowiednich wymiarach jest wierność kilku zasadom: powinniśmy spożywać posiłki regularnie (najlepiej 5 dziennie), a każdy z nich powinien obfitować w warzywa. Dieta to coś więcej niż przeczekanie na wybranym sposobie odżywiania do momentu osiągnięcia zadowalających efektów – to gruntowne przeformowanie tego, jak funkcjonujemy na co dzień, począwszy od tego co jemy, przez aktywność (i to wcale nie tylko tę na siłowni), po zmianę innych drobnych nawyków, z których być może nie zdajemy sobie sprawy, a które doprowadziły nas do miejsca, w którym jesteśmy.

Skuteczne diety odchudzające

Ale jest coś jeszcze: wyniki eksperymentu naukowców z uniwersytetu w King’s College w Londynie, Massachusetts General Hospital i Stanford University w Stanach, który pochłonął niebagatelną kwotę ponad 20 milionów funtów każą spojrzeć na kwestie odchudzania z całkiem innej strony i są prawdziwym przełomem w dietetyce. Jak się okazuje na podstawie badań przeprowadzonych na grupie ponad tysiąca ochotników, wcale nie jest tak, jak wcześniej myślałyśmy! Hasło „Koniec z liczeniem kalorii” byłoby może rzucone trochę na wyrost, ale jednak coś w tym jest. Badacze dowodzą, że nie ma jednej skutecznej diety odchudzającej, bo ta,by była skuteczna, musi być skrojona na miarę osoby podejmującej wyzwanie.

Co więcej, za przybieranie na wadze wcale nie odpowiadają geny! Eksperyment objął pary bliźniąt, które zostały poddane temu samemu planowi żywieniowemu. Co cie okazało? Ze to samo menu, np. białe pieczywo na śniadanie powoduje odmienne reakcje rodzeństwa po nie sięgającego: jedno z bliźniąt odnotowywało gwałtowny skok cukru po posiłku, a u drugiego pozostawał on bez zmian. Pod lupę wzięto cały przewód pokarmowy: zbadano także poziom bakterii jelitowych w stolcu, a także przyjrzano się temu, jaki tryb życia wiodą badani.

Sprawdź, ile kalorii dziennie powinnaś spożywać - dzienny kalkulator kalorii [RADZI DIETETYK]

To doprowadziło do ciekawej konstatacji. Jak mówi jeden z profesorów z uniwersytetu w Londynie, w świetle tych odkryć informacje zawarte w tabelach odżywczych, które widnieją na opakowaniach żywności stają się dla konsumenta bezużyteczne. Także dlatego jedne diety okazują się skuteczne dla wybranych, podczas gdy inni pozostają na nie całkowicie odporni. Podobnie jeśli chodzi o zalecenia dotyczące tego co i w jakich ilościach jest dla organizmu szkodliwe.

Skuteczne sposoby na odchudzanie

Okazuje się, że jedyną drogą do tego, by zalecić zainteresowanemu odpowiednią i skuteczną dla niego dietę odchudzającą jest monitorowanie tego, jak odpowiada na nią jego organizm i w ten sposób modyfikować zmiany. Kluczową kwestią jest, jak szybko organizm radzi sobie z przetwarzaniem tłuszczów i reagowaniem na skoki poziomu cukru we krwi.

Co na to nasz ekspert?

Jak skutecznie schudnąć

"To prawda, ale nadal nie możemy tutaj pominąć ilości kcal w posiłkach, która jest kluczowa.  Zapotrzebowanie na energię dwóch osób o tym samym wieku, masie ciała i wysokości ciała może być różne. Po pierwsze spoczynkowy metabolizm 68% społeczeństwa różni się co prawda tylko o 6 do 8%, a metabolizm 96% osób populacji mieści się w granicach 10-16% średniej populacji. Różnice te mogą wynikać chociażby z składu naszego ciała. Możemy mieć dwie osoby, obie mogą ważyć 70kg, jednak osoba A ma więcej tkanki tłuszczowej i mniej masy mięśniowej, a osoba B więcej masy mięśniowej, zużywającej w spoczynku więcej kcal a mniej tkanki tłuszczowej. 

Tak więc już na poziomie spoczynkowej przemiany materii - ilości energii, której potrzebujemy do utrzymania podstawowych funkcji życiowych mogą zachodzić różnice: Jedna osoba o tych samych parametrach będzie chudła na diecie 2000kcal, a druga na niej przytyje.

Do tego mamy jeszcze jeden ogromny komponent całkowitej przemiany materii - aktywność fizyczną. Aktywność fizyczną treningowa (EAT - Exercise-associated thermogenesis) i aktywność fizyczną spontaniczną (NEAT - Non-exercise activity thermogenesis). Spontaniczna aktywność fizyczna obejmuje wszystko czynności poza spaniem, jedzeniem i treningiem. Czyli wszystkie czynności życia codziennego - rodzaj wykonywanej pracy, ilość wykonywanych dziennie kroków, ilość obowiązków domowych, czy nawet tak ciężkie w ocenie aspekty jak nasz temperament - wiercenie się na krześle, gestykulowanie w czasie rozmowy, tupanie nogą w czasie pracy siedzącej czy mruganie powieką przez cały dzień.  Suma tych niekontrolowanych przez nas czynności w ciągu całej doby może być ogromna. 

Dlatego ponownie możemy przytoczyć przykład. Możemy mieć dwie osoby, obie mogą ważyc 70kg, mieć 170cm wzrostu i 33 lata ale:

Pani A - jedzie do pracy samochodem, w pracy w ogóle nie wstaje z krzesła, nie udziela się rozmowach, nie pije wody przez co rzadko chodzi do toalety, nie ma dzieci a wieczory spędza na kanapie, do tego zamawia catering, więc nie gotuje.

Pani B - jedzie do pracy rowerem, ma biuro przy którym stoi a nie siedzi, jest wieczną gadułą i chodzi rozmawia ze wszystkimi w biurze, pije dużo wody przez co często chodzi do toalety, po pracy odbiera dzieci z przedszkola, wraca i gotuje im obiad.

Ten sam wzrost, wiek, płeć i masa ciała. Okazuje się, że Pani A żeby schudnąć musi jeść mniej niż 1800kcal a Pani B chudnie na diecie 2400kcal. Dlatego aspektu związanego z kalorycznością posiłków przyjmowanych w ciągu doby nie można pominąć, trudność za to sprawia dokładne oszacowanie dobowych potrzeb na kcal.

W jednym randomizowanym badaniu klinicznym przydzielono 609 uczestników do diety niskotłuszczowej lub diety niskowęglowodanowej na okres 12 miesięcy. Po 12 miesiącach grupa o niskiej zawartości tłuszczu straciła 5,3 kg, a grupa niskowęglowodanowa 6,0 kg – ta różnica 0,7 kg  w ciągu 12 miesięcy nie jest statystycznie istotna.  Wniosek był następujące: Gdy spożycie kalorii i spożycie białka są właściwie dopasowane, udział węglowodanów  i tłuszczów nie ma znaczenia dla utraty wagi. Nie istnieje jedna „najlepsza dieta”. Zarówno dieta niskotłuszczowa, jak i niskowęglowodanowa może pomóc  w odchudzaniu. Najskuteczniejsza dieta dla Ciebie to taka, którą możesz utrzymać na zawsze;  Zanim zaczniesz martwić się o szczegóły, upewnij się, że Twoja dieta opiera się o nieprzetworzone produkty, a ilość kcal jest dopasowana do Twojego celu i zapotrzebowania." - wyjaśnia Michał Wrzosek, dietetyk sportowy i kliniczny, trener.

Warto mieć to w pamięci decydując się na skuteczne odchudzanie.