Zrób plan – i rozłóż wszystko w czasie

Wierzcie nam, my też jesteśmy mistrzyniami robienia wszystkiego na ostatnią chwilę. Ale wiemy też, że większe projekty warto jest rozplanować w czasie – dzięki temu można uniknąć nerwów i znaleźć więcej czasu na przyjemności. W gorączce świątecznych przygotowań to bardzo ważne – w końcu nie chodzi o to, żeby święta kojarzyły nam się wyłącznie z porządkami, gotowaniem i bieganiem po sklepach, prawda? Łatwiej powiedzieć niż zrobić? Pewnie, ale jeśli odpowiednio wcześniej wszystko sobie rozpiszemy – powinno pójść jak z płatka. Niektórych rzeczy nie da się przesunąć, ale jest też sporo takich, które można zrobić wcześniej. Na przykład dekoracja domu na święta. Kto powiedział, że można się nią cieszyć dopiero w Wigilię? Jeśli zadbasz o choinkę i inne ozdoby na początku grudnia, świąteczną atmosferą będziecie się cieszyć przez cały okrągły rok!

Z wyprzedzeniem można też przygotować sobie obrusy, zrobić świąteczne zakupy, znaleźć prezenty, a nawet przygotować część wigilijnych dań. Wiedziałyście, że pierniczki lub tradycyjny świąteczny piernik powinny poleżeć co najmniej dwa tygodnie? Dobrym patentem jest też wekowanie takich potraw jak bigos czy kapusta – w takiej formie w lodówce mogą poleżeć nawet do dwóch tygodni. Co ze sprzątaniem? No cóż, tu niestety większość obowiązków przypadnie na ostatnią chwilę przed świętami – ale to nie znaczy, że muszą nas przytłoczyć. Wystarczy zadbać o kilka drobiazgów.

Sprzątaj sprytnie

W ferworze świątecznych przygotowań postaw na wygodę. A jeśli tylko możesz – oddeleguj część zadań. Na przykład elektronicznym pomocnikom, którzy posprzątają za ciebie. Robot odkurzający Roomba i7 skutecznie zajmie się podłogami, a w dodatku nie wymaga praktycznie żadnego nadzoru. Dzięki inteligentnym mapom robot uczy się twojego domu na pamięć, zna rozkład i nazwy pomieszczeń. Dostosowuje też sposób sprzątania do otoczenia i punktów orientacyjnych, które sam sobie oznacza. Za pomocą komend głosowych (Alexa lub Asystent Google) możesz go też skierować do wybranej części domu.

Najlepsze jest jednak to, że nie musisz specjalnie przygotowywać pomieszczenia i przestawiać roślin, lamp czy innych elementów. iRobot Roomba i7 potrafi poruszać się nawet na gęsto umeblowanej przestrzeni. W dodatku ma wbudowany czujnik wysokości, więc nie musisz się obawiać, że spadnie ze schodów. Bez trudu wśliźnie się też pod sofy, krzesła i meble na nóżkach, nie pozostawiając brudnych zakamarków. Dzięki specjalnie zaprojektowanej wirującej szczotce bocznej, poradzi sobie z odkurzeniem podłogi przy krawędziach i w narożnikach, do których ciężko jest dotrzeć.

Zaangażuj wszystkich domowników

Niech każdy z nich ma swój wkład w świąteczne przygotowania. Choćby niewielki. Podzielcie się obowiązkami i ustalcie kto za co odpowiada. To mogą być konkretne pomieszczenia albo zadania – np. przywiezienie choinki, upieczenie ciasta, powieszenie lampek na tarasie. Dobierz zadania do wieku domowników, najmłodszym pomocnikom zlecając to, co sprawi im najwięcej frajdy. Zaplanujcie też część aktywności wspólnie, całą rodziną. Łatwiej uporać się z dekorowaniem pierniczków czy myciem okien gdy wszyscy w nim uczestniczycie. Warto wzbudzać w dzieciach poczucie odpowiedzialności za przygotowanie i organizację świąt oraz pokazywać im, że w dorosłym życiu partnerzy dzielą się obowiązkami. Gdy podrosną, będą przenosić wzorce wyniesione z domu do własnych związków i rodzin.

Uwolnij się od sierści

No cóż, na zwierzaki raczej ciężko liczyć w temacie sprzątania. Ale przynajmniej możesz ograniczyć bałagan, jaki robią na co dzień. I zminimalizować ryzyko, że przybiegną z błotem na łapkach prosto na świeżo umytą podłogę. Jeśli jednak już się tak zdarzy, nie załamujcie rąk. iRobot Roomba i7 sam znajduje kurz i brud, natychmiast wychwytując najbardziej zabrudzone miejsca. Za pomocą akustycznych czujników koncentruje pracę na ich dokładanym wysprzątaniu. Właściciele czworonogów docenią także fakt, że Roomba i7 zbiera zdecydowanie więcej sierści niż inne roboty odkurzające. Dwie gumowe szczotki wyłapują zarówno długą, jak i krótką sierść, unikając wplątywania się. Do tego, odkurzacz jest wyposażony w specjalny filtr AeroForce, który wychwytuje aż do 99% alergenów (w tym psich i kocich), pyłków oraz innych drobnych cząsteczek. To czyni go idealnym pomocnikiem każdego domu, w którym mieszkają zwierzęta.

Przestań być perfekcjonistką

Wiemy, że to niełatwe – ale możliwe. Nie uda ci się przygotować wszystkich zaplanowanych potraw? Trudno, będzie ich trochę mniej. Nie zdążysz z zapakowaniem prezentów? Nic się nie stanie, papierowe torby też są w porządku. Szczegółowe porządki w szafach też mogą poczekać na spokojniejszy okres. Jeśli nie uda ci się zapiąć wszystkiego na ostatni guzik – pamiętaj, że świat się nie zawali. Najważniejsze jest to, żeby móc spędzić te święta w gronie najbliższych i nie martwić się drobnymi niedociągnięciami. Najprawdopodobniej i tak nikt ich nie zauważy, więc szkoda zaprzątać sobie tym głowę. Zamiast być perfekcjonistką, w tym roku lepiej trochę odpuścić i skupić się na przyjemnym przeżywaniu świąt.

--

Materiał powstał we współpracy z marką iRobot.