Etapy życia psa – od niemowlęctwa do dorosłości

Wiek psa zmienia się w charakterystycznych etapach rozwojowych. Niezależnie od rasy i docelowej wielkości każdy pies przechodzi przez te same okresy życiowe.

  • Okres neonatalny (0 - 3 tygodnie)

To pierwsze dni życia psa, zanim otworzy on oczy. W tym czasie zdolność odbierania bodźców jest niewielka, a zmysły w większości przytłumione. Szczenię jest ślepe i głuche, ma słaby węch. Jego czynności ograniczają się do ssania, wypróżniania i alarmowania matki za pomocą pisku.

  • Okres przejściowy (3 - 5 tygodni)

Ten psi wiek zaczyna się wraz z momentem otworzenia oczu. To moment przełomowy, tuż za nim rusza kaskada zmian. Szczenię zaczyna opuszczać gniazdo na kilka kroków, zmysły znacznie się rozwijają, pies podejmuje pierwsze zabawy. Pojawiają się zęby mleczne i próbowanie pokarmów innych niż mleko matki.

  • Okres socjalizacji (5 - 12 tygodni)

W okresie socjalizacji wiek psa sprzyja kontaktom społecznym. Małe psiaki z jednego miotu nawiązują ze sobą bardzo silne więzi, bawią się i komunikują. Mózg powoli osiąga styl pracy charakterystyczny dla dorosłego psa. Około 7. - 8. tygodnia życia pojawia się pierwszy okres lękowy - wzrasta poziom adrenaliny, a małe psiaki unikają kontaktu z ludźmi i nowymi bodźcami. To moment, w którym człowiek musi łagodnie zapoznawać je ze światem i chronić.

  • Okres dojrzewania i młodzieńczy (12 - 16 tygodni - 2 - 3 lata)

Około 16. tygodnia życia kończy się okres szczenięcy. Pies zaczyna dojrzewać, wzrasta poziom stresu, pojawiają się huśtawki nastrojów związane z hormonami. To także "okres buntu". Psu trudno jest się wyciszyć, skupić uwagę na człowieku.

  • Okres dorosłości (2 - 3 lata - 5 - 7 lat)

W okresie dorosłości pies zyskuje stabilny charakter, zazwyczaj też dopasowuje się do stylu życia swojej rodziny. To, jaki się stanie, zależy w dużej mierze od przebiegu wcześniejszych okresów.

  • Psi senior (powyżej 5. - 7. roku życia)

W starszym wieku organizm psa działa mniej sprawnie, pojawia się ból, dyskomfort, ograniczenia ruchu. Wiele dzieje się także w psie psychice - wzrasta lęk przed samotnością, zmniejsza się poczucie bezpieczeństwa, mogą się pojawić objawy demencji.

Zobacz także:

Wiek psa na ludzkie lata z pewnością nie przekłada się za pomocą mnożenia razy 7, choć jest to popularny pogląd. Powstało wiele mniej lub mniej trafnych metod takiego szacowania. Najnowszą i najbardziej wiarygodną jest zastosowanie wzoru opartego na badaniach metylacji DNA - procesu chemicznego zachodzącego na cząsteczkach DNA wraz z wiekiem organizmu. Naukowy porównali tak zwany zegar epigenetyczny człowieka  z zegarem psa, a w efekcie powstał pozwalający przenieść wiek psa na ludzkie lata. Logarytm wieku psa mnoży się przez 16, a następnie dodaje do wyniku 31. Warto skorzystać ze specjalnego kalkulatora ułatwiającego te obliczenia.

Przeczytaj: 28 produktów spożywczych, których nie powinien jeść twój pies ->>

Jak obliczyć wiek psa młodego według Turid Rugaas

Wiek psa obliczyć można stosując rozmaite, mniej lub bardziej adekwatne klucze. Według Turid Rugaas, znanej i szanowanej norweskiej trenerki psów, wiek psa do końca okresu dojrzewania (czyli do około 24. miesiąca) przekłada się na ludzki według prostej zasady: jeden miesiąc to jeden rok. Ten uniwersalny przelicznik wynika z faktu, że w ciągu pierwszych dwóch lat życia pies przechodzi przez wiele okresów rozwojowych, a zmiany w jego ciele i psychice są naprawdę burzliwe. Powyżej 24. miesiąca życia rozwój zależy już od rasy psa, jego wielkości i stanu zdrowia.

Jak obliczyć wiek psa – rasy psów małych

Wiek psa rasy małej określany w dorosłości zawsze jest nieco niższy, niż wiek psa rasy dużej, będącego realnie w tym samym wieku. Starość psów ras małych zaczyna się według specjalistów około 11. roku życia. W tym przypadku psi wiek powyżej 24. miesiąca, odpowiadającego 24. rokowi ludzkiego życia, oblicza się, dodając 5 lat na każdy rok życia psa. Przykładowo, pies rasy małej lub mały mieszaniec w wieku 3 lat ma 29 "ludzkich lat": (24 x 1) + (1 x 5) = 29, natomiast w wieku lat 7 ma 49 "ludzkich lat": (24 x 1) + (5 x 5) = 49

Psie lata – rasy psów średnich

Wiek psa rasy średniej lub średniej wielkości mieszańca powyżej 24. miesiąca oblicza się poprzez dodawanie 6 lat w każdym kolejnym roku. Pamiętajmy, że każdy miesiąc do 24 miesiąca to 1 rok życia człowieka. Pies trzyletni ma więc 30 "lat ludzkich": (24 x 1) + (1 x 6) = 30, a pies w wieku 7 lat będzie miał 54 "ludzkie lata": (24 x 1) + (5 x6) = 54. Ten uproszczony schemat oddaje szybsze względem małych ras procesy starzenia.

Zobacz też:

26 ciekawostek na temat psów ->>

Imiona dla psa – najpopularniejsze i najciekawsze propozycje ->>

Jak się liczy wiek psa – rasy psów dużych

Wiek psa dużej lub olbrzymiej rasy po 24. roku życia zwiększa się aż o 7 "ludzkich lat" na każdy realny rok życia. Choć nie jest to dobra wiadomość dla wielbicieli dużych psów, żyją one najkrócej i też najkrócej cieszą się młodością. Duże psy powyżej 5. roku życia są już uznawane za seniorów, wymagają szczególnej opieki, profilaktyki weterynaryjnej i dbałości o ich aparat ruchu.

Wiek psa niełatwo jest przełożyć na ludzkie lata, choć taki przelicznik znacznie zmienia perspektywę. Warto pamiętać, że realny stan zdrowia psa zależy od jego rasy i obciążeń genetycznych, żywienia, trybu życia, zapewnianej mu opieki weterynaryjnej. Im większa dbałość i wiedza opiekuna, tym dłużej pies cieszy się dobrym zdrowiem.

Czy znasz już wiek swojego psa? Pochwal się w komentarzu :)