Czy rozmiar biustu ma wpływ na aktywność fizyczną kobiet?

Zagłębiając się w ten temat, New York Times postanowił przeanalizować w jaki sposób rozmiar biustu wpływa na trening i aktywność fizyczną kobiet. Punktem wyjścia jest obserwacja, która dla wielu z nas nie będzie zaskoczeniem: kobiety obdarzone większym biustem często unikają aktywności fizycznej (zwłaszcza tej intensywnej). Badacze postanowili więc skoncentrować się na przyczynach, dla których tak wiele kobiet prowadzi siedzący tryb życia i unika ruchu, sprawdzając, czy rozmiar biustu rzeczywiście jest jedną z nich.

"Im większy biust - tym mniejsza aktywność"?

W badaniu przeanalizowano przypadki 355 kobiet z Australii w wieku od 18 do 75 lat. Biust każdej z nich został zmierzony za pomocą trójwymiarowego skanera, a następnie opisany jako mały, średni, duży i bardzo duży. Następnie analizując aktywność fizyczną kobiet, badacze zauważyli pewną prawidłowość: im większy był rozmiar biustu badanej, tym rzadziej uczestniczyła ona w aktywnościach ruchowych. Wiele z badanych uważało, że duży rozmiar biustu ogranicza je, nawet w tak prostych aktywnościach jak spacerowanie czy pływanie. Nie mówiąc już o bardziej wymagających dyscyplinach, jak bieganie, którego większość z uczestniczek nie praktykuje – a jeśli już, to tylko sporadycznie.

Czy problemem faktycznie jest rozmiar biustu?

Czy może brak wsparcia dla piersi w większym rozmiarze? Jak mówią eksperci, tkanka, która wypełnia piersi jest dość ciężka i pozbawiona podpory – w niewielkim stopniu stabilizuje ją tkanka łączna mocująca biust do klatki piersiowej. W efekcie piersi przy każdym ruchu przemieszczają się, nawet jeśli nosimy specjalną bieliznę. Jak wskazują badane, to właśnie kłopot z doborem odpowiedniego biustonosza sportowego stanowi sedno problemu. Z przeprowadzonych badań wynika, że wiele z nich często decyduje się na założenie dwóch staników, bo tylko w taki sposób mogą zapewnić piersiom odpowiednią podporę podczas biegania lub innych aktywności kardio.

Jak znaleźć odpowiedni stanik sportowy przy dużym biuście?

Eksperci radzą, żeby na poszukiwania sportowej bielizny wybrać się do specjalistycznych sklepów – w sieciówkach jest raczej mała szansa na znalezienie odpowiedniego dla większych piersi stanika. Wybierając biustonosz sportowy, rozejrzyj się za modelami z dzielonymi miseczkami, szerokimi ramiączkami i wstawkami ułatwiającymi odprowadzanie potu. Warto zwrócić uwagę na dodatkowe rozwiązania (np. Shock Absorber), których zadaniem jest utrzymanie piersi na swoim miejscu nawet przy bardzo intensywnych ćwiczeniach. Zanim zdecydujesz się na bardzo intensywny trening, warto zacząć od czegoś lżejszego. Eksperci podpowiadają aktywność w wodzie: aqua aerobik, pływanie i inne formy ruchu w wodzie to świetny sposób, by zacząć regularnie się ruszać, bez uczucia dyskomfortu związanego z większym biustem.