Sylwia Bomba nie powiedziała córce o tym, że jej tata nie żyje. Zapytałyśmy eksperta, jak rozmawiać z dzieckiem o śmierci?

Sylwia Bomba znana z programu "Gogglebox. Przed telewizorem" poinformowała w social mediach, że nie powiedziała i w bliskiej przyszłości nie zamierza powiedzieć swojej córce o śmierci jej ojca - Jacka Ochmana, który zmarł 26 lipca. Decyzję tę podjęła po konsultacji z psychologiem. Zapytałyśmy naszą ekspertkę, Karolinę Jarmołowicz z Ośrodka Centrum, kiedy i jak rozmawiać z dzieckiem o śmierci, by oswoić najmłodszych z odchodzeniem, stratą i żałobą.

Jak rozmawiać z dzieckiem o śmierci? "Ważne jest wsparcie dziecka w procesie żałoby"

Jeżeli matka jest w pierwszym etapie żałoby i samej trudno jej się jeszcze pogodzić z sytuacją to zrozumiałe, że daje sobie chwilę na informację do małego dziecka. 

W dziecięcym pojmowaniu śmierci ogromną rolę odgrywa dorosły. Postawa rodzica, wiedza, stosunek do śmierci oraz podejście emocjonalne odgrywają kluczową rolę w doświadczaniu śmierci przez dziecko. To jak dziecko przeżyje żałobę to kluczowa jest postawa rodziny. Ważne jest wsparcie dziecka w procesie żałoby, rozpoznanie jego potrzeb i pozwolenie na wyrażenie emocji. Nie należy unikać rozmów o śmierci, ale czasem np. matka potrzebuje kilku dni by samej oswoić się z sytuacja zanim podejmie temat z dzieckiem małym.

Nie warto jednak czekać zbyt długo, bo w konsekwencji pozostawiamy dziecko samo sobie z jego emocjami, które przeżywa w obliczu straty. W efekcie kształtujemy strategie bezradności w radzeniu sobie z tą trudna sytuacją i może wpływać na uaktywnianie śladów lekowych w przyszłości. 

Rozumienie śmierci przez dziecko jest ściśle zależne od jego wieku wiec tez warto dostosowywać komunikat:

•    W wieku do 2. roku życia, dzieci nie rozumieją pojęcia śmierci. Są natomiast bardzo podatne na emocje opiekuna, szczególnie matki. Warto więc zadbać o swoje emocje zanim się podejmie rozmowę tym bardziej o śmierci bliskiej osoby.  
•    Pomiędzy 2.-5. rokiem życia dzieci uznają śmierć za stan przejściowy, sen. Nie rozumieją nieodwracalności  Pięciolatki zaczynają szukać związku przyczynowo – skutkowego pomiędzy ich zachowaniem, myślami a śmiercią bliskiej osoby, Zaczynają odczuwać lęk, złość i niepokój związany ze śmiercią. 
•    Pomiędzy 5.-8. rokiem dzieci rozumieją śmierć i wszystkie jej aspekty. Pojawia się pojęcie-nieodwracalność śmierci. Dziecko zaczyna też rozumieć, że wszyscy kiedyś umrą. W tym wieku dzieci mogą być także zainteresowane biologicznym aspektem śmierci.

Ważne jest, aby dziecko oswajać ze dochodzenie jest częścią naszego życia, naszej codzienności, a więc i życia naszych dzieci. Do ogólnych rozmów o przemijaniu możemy wykorzystać również dziecięcą literaturę, która przychodzi nam z pomocą i w bardzo przystępny sposób pokazuje cykl życia i wprowadza temat przemijania, np. „Dokąd idziemy, kiedy znikamy” autorstwa Matoso Madalena, Minhos Martins Isabel

Zobacz także:

NASZ EKSPERT: Karolina Lea Jarmołowicz, www.osrodek-centrum.pl