W życiu każdej młodej dziewczyny przychodzi moment, gdy staje się kobietą. To pierwsza miesiączka. I choć temat powinien być ogólnie przyjęty, powinno się o nim rozmawiać bez skrępowania, nadal stanowi pewnego rodzaju tabu. Jest powodem do wstydu. Warto to zmienić.

Dawniej w domu nie rozmawiało się na temat pierwszej miesiączki, była ona często zaskoczeniem dla młodej dziewczyny, a co za tym szło, budziła strach. A przecież można przygotować dziecko na ten moment. To rola przede wszystkim mamy, która dużo wcześniej powinna zacząć rozmawiać z córką na temat fizjologii, dojrzewania i właśnie pierwszej miesiączki.

To przy mamie córka czuje się najbezpieczniej, dlatego taka rozmowa będzie najbardziej naturalna.

Czy jest idealny moment na pierwszą rozmowę?
Chyba nie. Ale najlepiej nie unikać rozmawiania o miesiączce w obecności dziecka, nawet kilkuletniego. To nie może być temat tabu w domu. Bo przecież menstruacja jest zupełnie naturalna, fizjologiczna. Kiedy mamy miesiączkę warto powiedzieć córce "dziś mam miesiączkę, trochę boli mnie brzuch, ale to normalne". Można też dodać, że wtedy musimy używać podpaski. Warto pokazać córce nową podpaskę, zapakowaną, otworzyć ją przy niej, wytłumaczyć, jak i dlaczego trzeba jej używać. Ale w żadnym wypadku nie można straszyć krwią. Na spokojnie można powiedzieć, że tak, pojawia się krew, ale to nie jest żadna rana i nic Cię nie boli. To zupełnie normalna sprawa, która pojawia się co miesiąc u każdej kobiety.
Trzeba też wytłumaczyć, dlaczego mamy miesiączkę. Że jest to moment w życiu każdej dziewczynki, kiedy staje się kobietą i może zajść od tego momentu w ciążę. Że co miesiąc przez kilka dni mamy właśnie taki czas i trzeba wtedy zabezpieczać się podpaską.

Taka rozmowa z kilkuletnią dziewczynką powinna być "mimochodem", kiedy np. nie chcemy, by weszła w te dni do łazienki. Dzięki temu od najmłodszych lat oswaja się z tematem i jest to dla niej naturalna sprawa.

Kiedy córka zbliża się wiekiem (czyli około 12 roku życia) do pierwszej miesiączki, warto wrócić do tematu, pogłębić go. Być może warto już wtedy dać córce podpaskę do plecaka, by była przygotowana na pierwszą miesiączkę np. w szkole. By nic ją nie zaskoczyło.
Warto też zapytać córkę co już wie, a co jeszcze chciałaby się dowiedzieć w tym temacie. Taka rozmowa na pewno ją uspokoi i poczuje się bezpieczniej.

Zobacz także:

W szkołach dziewczynki mają lekcje, na których uczą się o fizjologii i wieku dojrzewania, jednak to nie wystarczy. Rozmowa z mamą powinna być priorytetem, by przygotować ją na ten ważny moment.

Jakie ważne informacje powinnyśmy przekazać dorastającej córce?
Musimy jej na spokojnie wytłumaczyć co zrobić, kiedy przyjdzie pierwsza miesiączka, o czym pamiętać, jakich środków higienicznych użyć. Trzeba uprzedzić córkę, że przy pierwszej miesiączce, która tak naprawdę nie wiemy, kiedy się pojawi, krew miesiączkowa może trochę zabrudzić ubranie. Przygotujmy ją na to, ale nie straszmy.
Ważne, by nie mówić, że miesiączka to najgorsza rzecz, jaka może się przydarzyć kobiecie. Nie nastawiajmy jej od początku negatywnie, nawet jeśli same tak myślimy. Dajmy jej przestrzeń na zdobycie własnych przemyśleń i doświadczeń.

Można też kupić córce książki, które mogą być pomocne w zrozumieniu dojrzewania, ale nie może to być zastępstwem od rozmowy. Rozmowa i zaufanie matki i córki to podstawa.

Aktywność fizyczna w czasie miesiączki

Warto porozmawiać także z córka na temat aktywności w czasie miesiączki. W tym czasie nie warto z niej rezygnować, gdyż ruch i lekkie ćwiczenia fizyczne mają dobry wpływ na samopoczucie i łagodzą bolesne skurcze. Oczywiście można zgłosić nauczycielowi WF, że jest się niedysponowanym i nie można wykonywać forsujących ćwiczeń, ale warto ćwiczyć choćby łagodnie.

Marka Bella przez najbliższe dwa lata (do końca 2022 r) będzie wspierać realizację projektu „Mistrzynie w Szkołach”, realizowanego przez Fundację Otylii Jedrzejczak.

Hasło przewodnie akcji - „Jestem sobą, Jestem Bella” dobrze wpisuje się w filozofię marki.

Poprzez promowanie aktywności fizycznej i zajęcia sportowe - takie jak te wyjątkowe lekcje wf-u z udziałem mistrzyń - promowany jest również zdrowy tryb życia i budowanie wśród dziewcząt, poczucia własnej wartości.

Materiał powstał we współpracy z marką Bella.