Pralka to twój przyjaciel

Klucz do oszczędnego prania jest z Tobą tak długo, jak sama pralka. Właściwie – przyszedł razem z nią w zestawie. To instrukcja. Nawet jeśli brzmi to niecodziennie, to zawsze warto ją przeczytać. Nagle może się okazać, że opisany jest w niej więcej niż jeden tryb prania – wykorzystaj to! Tak uwielbiany przez wszystkich program szybki nie zawsze jest odpowiedni, by zaoszczędzić parę groszy. Ale jeśli zrezygnujesz z trybu szybkiego, to nie rzucaj się od razu na głęboką wodę. Chcesz przedłużyć pranie? Użyj opcji intensywnego prania lub namaczania, dzięki temu będzie ono trwało dłużej, ale jednocześnie nie zużyje niepotrzebnie energii.

Rób wsad za trzy punkty!


Instrukcja to klucz do sukcesu, ale pierwszy krok zrobisz, opracowując idealny balans między wsadem a ilością prania. Masz mało rzeczy, ale musisz trochę odświeżyć ciuchy? Zdecyduj się na program szybki. Jeśli jednak masz w planach pranie większe pranie, ale raczej nie zbierzesz pełnego wsadu – poczekaj. Dwa małe prania zużyją więcej prądu niż jedno duże. A co jeśli masz sporo mocno zabrudzonych ubrań? Dodaj do proszku trochę sody oczyszczonej. Jakość prania znacznie się poprawi, a zużycie proszku zmniejszy – nawet do 40%. 

Jeśli zmniejszasz zużycie detergentów, to postaw na ich jakość – kupuj markowe produkty o skoncentrowanej sile działania. Zużyjesz ich mniej, ale ubrania będą lepiej wyprane. Dodatkowo niektóre pralki mogą pomóc zwiększyć skuteczność wsypywanego proszku. Funkcja Direct Injection zmienia produkt w mus, który może nawet o 60% zwiększyć siłę prania. Taką funkcję mają np. pralki Hotpoint. I tu rodzą się oszczędności!

Rozegraj pranie na chłodno


Myślisz, że najlepszy sposób, by poradzić sobie z plamami, to wygotować je? Nic bardziej mylnego! Może pozbędziesz się plam, ale zniszczysz tkaniny, a Twoje oszczędności wyparują. Żeby zwiększyć oszczędności, warto obniżyć temperaturę prania. Obniżasz ją o 20 stopni, a zużycie energii elektrycznej spada o ponad 30%! Przypuśćmy, że robisz pranie dwa razy w tygodniu. Obniżasz temperaturę z 60 do 40 stopni. Na każdym praniu oszczędzasz złotówkę. Mało? W skali roku to ponad 100 zł!

Ogranicz nie tylko temperaturę, ale także pranie wstępne. Zostaw je do czyszczenia wyjątkowo silnie zabrudzonych ubrań, kiedy trzeba wytoczyć naprawdę ciężkie działa. W pozostałych przypadkach tracisz tylko czas i energię elektryczną, a co za tym idzie – również pieniądze.


Mamy nadzieję, że nasze porady pomogą Ci nie tylko oszczędzić czas, energię i pieniądze, ale także skłonią Cię do tego, by poznać możliwości swojej pralki. Co więcej – mamy nadzieję, że zdecydujesz się teraz z fantazją dobierać program prania do swoich potrzeb. Pamiętaj – pranie z głową to oszczędzanie z głową!