Różne metody walki z plamami

Zaradne panie domu wiedzą doskonale, że odkurzanie tapicerki sof, foteli czy kanap to zdecydowanie za mało. Jasne materiały, którymi są one obite – chociaż wyjątkowo dekoracyjne – bywają także bardzo problematyczne. Zastosowanie odpowiedniej metody odplamiania uzależnione jest od tego, co spowodowało powstanie konkretnej plamy. Bardzo ważne jest przy tym to, aby stosowne działania podejmować natychmiast, gdy tylko pojawi się „awaria”. Wówczas zabrudzenie nie zdąży wniknąć głęboko w strukturę tkaniny.

Naturalne sposoby usuwania tłustych plam

Oczywiście, naturalne sposoby usuwania plam z jasnej tapicerki warto znać i stosować w praktyce. Tłuste plamy – np. po oleju, jedzeniu czy szmince – są wyjątkowo uporczywe, ale nie oznacza to, że nie można się ich pozbyć. Trzeba mieć tylko „w pogotowiu” odpowiednie środki.

Zobacz także:

Tłuste pozostałości po jedzeniu da się usunąć z jasnej tapicerki za pomocą roztworu ciepłej wody i boraksu. Boraks to łatwo dostępny środek – można go kupić zarówno w sklepach chemicznych, jak i w aptekach. Po przygotowaniu roztworu należy zwilżyć w nim gąbkę i pocierać zabrudzone miejsce aż do skutku. Plamy po szmince natomiast można wywabić denaturatem. Dobrym sposobem na walkę z tłustą plamą jest skropienie jej olejkiem eukaliptusowym, posypanie talkiem i szorowanie. Zawsze jednak sprawdź na niewidocznej części tapicerki czy takie działanie nie wywabi koloru tkaniny.

Oczywiście, w niektórych przypadkach naturalne metody usuwania plam okazują się nieskuteczne, a poza tym w natłoku różnych obowiązków zdarza się czasem o kłopocie zapomnieć i wtedy również usuwanie plam domowymi sposobami raczej nie wchodzi w rachubę. Warto sięgnąć po profesjonalne środki czystości, takie jak Vanish Oxi Action spray do dywanów i tapicerki. Ten preparat doskonale poradzi sobie z plamami, nie uszkadzając przy tym tkaniny. Domowe sposoby – nawet najskuteczniejsze – nigdy nie dadzą nam pewności, że dany składnik nie zniszczy czyszczonego mebla.