Jaka właściwie jest skóra wrażliwa? 

Skóra wrażliwa - to szeroki termin, określający w zasadzie cechę skóry, która może współistnieć z różnymi jej typami. Potocznie nazywamy tak skórę skłonną do alergii, na nadmierną reaktywność szczególnie narażona jest też skóra sucha. Skąd się bierze nadwrażliwość skóry? Specjaliści podają różne źródła problemów. Od biologicznych, takich jak zmiany hormonalne w organizmie, czy chroniczny stres, jak i te środowiskowe - głównie mówimy tu o zanieczyszczeniu powietrza, ale też o przesadnej pielęgnacji. Te wszystkie czynniki wpływają znacząco na osłabienie mikrobiomu skóry, oraz jej powłoki hydrolipidowej, co czyni ją mniej odporną zarówno na infekcje jak i czynniki zewnętrzne. Skóra wrażliwa to taka, która reaguje zaczerwienieniem, swędzeniem, często towarzyszy jej uczucie ściągnięcia po myciu. 

Skóra wrażliwa - tych składników unikaj

Pierwsza zasada w pielęgnacji skóry wrażliwej, to „mniej znaczy więcej”. Wybieraj kosmetyki o krótkich składach, działające bezpośrednio na problem, który doskwiera twojej skórze. Najbezpieczniejsze będą dermokosmetyki, ale bądź czujna, nawet jeśli napis na opakowaniu głosi „dla wszystkich typów cer”. Składniki, których powinnaś bezwględnie unikać to mydło (wysusza skórę), aromaty, olejki eteryczne (mimo, iż naturalne, bardzo często są silnie skoncentrowane i działają drażniąco na skórę), parabeny, oraz alkohol, który dodatkowo wysusza skórę, co nie sprzyja jej ukojeniu. Ten znajdziesz pod nazwą Ethanol, Alcohol denat, Isopropyl alcohol, Benzyl alcohol. Codziennie stosuj nawilżający krem, jeśli nie masz problemów z wypryskami, możesz sięgnąć po taki z właściwościami natłuszczającymi, dodatkowo „oblepi” skórę warstwą ochronną. 

Skóra wrażliwa - jak stosować serum do cery wrażliwej

Jak stać się pielęgnacyjną minimalistką w czasach, kiedy ciężko jest powstrzymać się przed testowaniem kolejnych nowości? Mając skórę wrażliwą, musisz być szczególnie ostrożna. Jeśli wiesz już, jakich składników nie lubi twoja skóra, nie próbuj używać ich ponownie. Możesz testować nowe kosmetyki, pod warunkiem, że wprowadzisz do pielęgnacji jeden składnik aktywny na raz. Jeśli twoja skóra jest bardzo reaktywna, dobrze będzie zrobić małą próbę na nadgarstku lub za uchem -  jest duża szansa, że skóra na twarzy zachowa się podobnie pod wpływem nowego produktu. Kolejnym środkiem ostrożności może być nakładanie serum na krem nawilżający, który już się wchłonął. Będzie on stanowił bezpieczną barierę, dzięki czemu masz pewność, że skóra nie przyjmie zbyt dużej ilości kosmetyku. Serum do skóry wrażliwej wybieraj adekwatnie do problemu, na który chcesz zadziałać, może to być np. Serum z witaminą C, czy kwasem hialuronowym.  

Retinol a skóra wrażliwa

Retinol dla wrażliwej skóry? Tak, ale tylko pod pewnymi warunkami. Jeśli zaczynasz przygodę z retinolem, wybierz kosmetyk o najniższym stężeniu, czyli 0,25%. W przypadku skóry wrażliwej, szczególnie ważne jest stopniowe wprowadzanie kosmetyku i baczna obserwacja reakcji skóry - tu nie ma złotej zasady, musisz po prostu podążać za sygnałami, które wysyła twoja cera. Zacznij od nakładania retinolu co 3 dni, jeśli skóra go przyjmie, możesz z tygodnia na tydzień powoli zwiększać częstotliwość aplikacji. Podczas nakładania retinolu, uważaj na delikatne okolice oczu, oraz ust - zabezpiecz te miejsca tłustym kremem, lub nawet wazeliną.

Krem z filtrem dla skóry wrażliwej 

Co z filtrem przeciwsłonecznym, który często ma ciężki skład i może nie spodobać się skórze? Wrażliwa skóra musi koniecznie być chroniona przed promieniowaniem UV, które może jeszcze bardziej zaogniać stany zapalne i podrażnienia. Wybierz kosmetyki z filtrem fizycznym, czyli mineralnym - w przeciwieństwie od klasycznych filtrów chemicznych, nie powodują uczuleń. Zawierają substancje, takie jak dwutlenek tytanu, czy dwutlenek cynku, które odbijają i rozpraszają promienie UVA i UVB. To tak, jakbyś na twarzy miała setki malutkich lusterek odbiających światło. Dodatkowo, krem z filtrem mineralnym, wykazuje większą trwałość w stosunku do filtrów chemicznych, co dla nas oznacza bardziej efektywną ochronę przed szkodliwymi promieniami słonecznymi.