Używanie lubrykantów, czyli specjalnych żeli nawilżających powinno być czymś zupełnie naturalnym. Chociaż po to je właśnie wymyślono, to wciąż są mało popularne. Ich używanie nie jest skomplikowane, a ceny niskie – za to przyjemność może być ogromna. Suchość pochwy jest u kobiet przypadłością bardzo częstą, która bardzo zniechęca do seksu. Powodują ją często stres, zmęczenie, karmienie piersią, a także stosowanie tabletek antykoncepcyjnych. W późniejszym wieku suchość powoduje niedobór pewnych hormonów podczas przekwitania, ale także niektóre choroby jak cukrzyca oraz zażywanie wybranych lekarstw.

Idealnym rozwiązaniem na problemy z suchością są więc lubrykanty. Dzielą się one na wodne i silikonowe oraz te z domieszkami i bez. Wodne są najbardziej popularne, są co prawda mniej trwałe niż te silikonowe, ale za to można ich używać z prezerwatywami i gadżetami erotycznymi. Dodatkowo są polecane osobom o wrażliwej skórze, bo łatwiej je usunąć. Lubrykanty silikonowe utrzymują się na skórze o wiele dłużej, polecane są szczególnie do seksu analnego, jednak niszczą zarówno kondomy jak i silikonowe zabawki, a dodatkowo mają kleistą konsystencję która nie każdemu odpowiada.
Żele te można smarować zarówno na swoim ciele jak i na ciele partnera, nie ma to większego znaczenia. Wśród całej gamy lubrykantów dostępnych na rynku znaleźć można także smakowe – można je stosować także w czasie seksu oralnego. Lubrykanty mogą mieć także działanie chłodzące, rozgrzewające, pobudzające lub opóźniające wytrysk u mężczyzny. Żele uatrakcyjniają seks oraz zmniejszają bolesność stosunków jeśli jego źródłem jest suchość pochwy. Ten mały niewinny dodatek może bardzo pozytywnie wpłynąć na całe pożycie seksualne.