Jak podciąć włosy na prosto?

Też tak masz, że czujesz niesamowitą potrzebę zrobienia "czegoś" z fryzurą, kiedy masz nadmiar wolnego czasu, jest wieczór, albo wolny termin u fryzjera dopiero za tydzień? My też. To wtedy powstają awangardowe grzywki, radykalna zmiana długości i krzywo pomalowane kosmyki. Nie wiemy jak długo potrwa kwarantanna, ale wiemy, jak zaspokoić tę potrzebę z korzyścią dla Twoich włosów. Podcinanie końcówek w domu jest proste, zwłaszcza jeśli stosujesz się do porad fryzjera gwiazd i youtubera, którym jest Brad Mondo. Jego klientkami były między innymi Heather Marks, czy Vanessa Hudgens, a kanał Brada ma ponad 4 miliony subskrypcji.

Czym podciąć włosy w domu?

Przed cięciem przygotuj niezbędne akcesoria, czyli grzebień, 4 spinki, 4 gumki do włosów i oczywiście nożyczki. Idealnie byłoby, gdybyś obcinała włosy nożyczkami fryzjerskimi - niestety te biurowe, czy (o zgrozo) do paznokci, mogą sprawić że cięcie będzie krzywe, a włosy postrzępione. Nożyczki fryzjerskie możesz zamówić w sklepach kosmetycznych, ale zrobimy Ci tę przysługę i podamy gotowe linki:

Jak obcinać włosy: na mokro, czy na sucho?

Profesjonalny fryzjer zazwyczaj strzyże włosy na mokro, ale w przypadku domowego cięcia, bezpieczniej jest zrobić to na suchych włosach. Ponadto, włosy powinny bardzo dokładnie wyprostowane - pomoże to w osiągnięciu równej długości kosmyków. 

Kiedy włosy są mokre, czyli obciążone wodą, rozprostowują się i bardziej przylegają do skóry głowy. Obcinając je wtedy nie jesteś w stanie stwierdzić, czy fryzura nie będzie zbyt krótka, kiedy kosmyki wyschną. Strzyżenie na mokro zostaw profesjonalistom - radzi Brad.

Obcinając włosy na sucho, efekt swoich działań widzisz od razu i ewentualnie przystopować z dalszym skracaniem kosmyków. 

Jak podzielić włosy do strzyżenia?

Teraz trik, który pozwoli na idealnie proste i równe cięcie, bez niespodzianek w postaci tyłu włosów w kształcie nierównej litery V. Podziel kosmyki na 4 sekcje, zacznij od równego przedziałka na środku głowy. Kolejny krok, to określenie czubka głowy (jej najwyższy punkt znajdziesz przy pomocy grzebienia - spróbuj położyć go na głowie: najwyższy punkt jest tam, gdzie złapie balans) i podzielenie obu sekcji na dwie mniejsze, po każdej stronie. Po co określenie najwyższego punktu? Dzieląc sekcję na pół, linia biegnąca od czubka głowy i przechodząca za uchem, pomoże Ci zrobić to równo. 

Kiedy włosy zostały podzielone na 4 sekcje, możemy przystąpić do zaznaczenia długości cięcia. W tym celu, naciągnij sekcję równo, dokładnie tak jak układają się Twoje włosy: nie wyginaj pasma, nie staraj się aby linia włosów biegła wzdłuż twarzy - jeśli masz długie włosy, raczej delikatnie opadają w stronę ramion, prawda? Na napiętych włosach określ punkt, do którego przytniesz włosy i ostrożnie zawiąż na nim gumkę. Powtórz czynność na sekcji po drugiej stronie głowy. Jak podciąć tył? Tu będzie trochę trudniej - potrzebujesz dwóch lusterek, albo pomocnika. Podobnie jak w przypadku przodu, naciągnij pasmo włosów zgodnie z kierunkiem jego układania się, w dół pleców. Aby równo zaznaczyć długość cięcia, określ miejsce porównując je do pasma z przodu i zawiąż gumkę odrobinę wyżej. Żeby obie długości się pokrywały, porównaj je przy pomocy grzebienia, długopisu, czy innego przedmiotu, który sprawdzi czy gumki są na tym samym poziomie. Jeśli ta z tyłu jest trochę wyżej, ściągnij ją delikatnie nie naruszając kosmyków w sekcji. Powtórz z drugiej strony głowy. 

Tniemy!

Wielki finał - tniemy! Tylko jak to zrobić, żeby nie wyglądać jak od przysłowiowego rondla? Trzeba zastosować technikę, która polega na cięciu nożyczkami ułożonymi równolegle do końcówek, do punktu zaznaczonego przez gumkę. Kiedy obetniesz włosy niemal przy samej gumce, dotnij końcówki tak, aby to, co wystaje poza gumkę tworzyło lekko zaokrąglony kształt. Jak ułożyć nożyczki podczas obcinania włosów:

Zdejmij gumki ze wszystkich pasm, rozczesz włosy i sprawdź, czy są równo obcięte. Jeśli w którymś miejscu zauważysz różnicę w długości kosmyków, możesz łatwo skorygować to bez konieczności powtarzania wszystkich kroków od nowa. Jeśli nierówne włosy zauważyłaś w jednej z sekcji z przodu głowy, zaczesz włosy na twarz, tak jakbyś chciała zrobić sobie grzywkę, następnie, układając czubek nożyczek pod kątem, wyrównaj końcówki. Uwaga: tnij tylko czubkiem nożyczek, dzięki temu będzie Ci łatwiej kontrolować długość pasm.