Kiedy wypadanie włosów jest normą, a kiedy może oznaczać poważny problem?

Zapewne wiesz, że wypadanie włosów to zjawisko normalne, które wynika z naturalnego cyklu życia włosa.

Mieszek włosowy podlega cyklicznym, powtarzającym się zmianom. Od tego w jakiej fazie wzrostu znajduje się włos, zależy czy możemy wpływać na pobudzenie jego wzrostu.

Najwięcej, bo 80-85% włosów znajduje się w fazie wzrostu zwanej anagenem, która trwa najdłużej, bo od 2 do 6 lat. Kiedy zmagamy się z nadmiernym wypadaniem włosów, jesteśmy w stanie zadziałać na problem do momentu, gdy włos znajduje się w tej fazie.

W fazie przejściowej zwanej katagenem, która trwa około 2 tygodni, znajduje się około 0,5 – 1 % włosów. W tym czasie wzrost włosów ustaje. Substancje aktywne nie są już w stanie pobudzić tych włosów do wzrostu.

Ostatnia to faza spoczynku - telogen - trwa około 5 - 6 tygodni, znajduje się w niej średnio 15 % włosów. Są one całkowicie zrogowaciałe, nie zawierają barwnika, stają się słabe i wypadają. W tym czasie mieszki włosowe pozostają w spoczynku, do momentu rozpoczęcia kolejnego cyklu.

Wypadanie włosów jest zatem procesem fizjologicznym. Dziennie człowiek może tracić od 70-100 włosów. Norma ta jest nieco inna dla każdego z nas. Problem pojawia się, gdy wypada ich ponad 100 dziennie i trwa to kilka tygodni.


Dlaczego włosy wypadają?

Wypadanie włosów jest związane z cyklem ich życia. W pewnych okresach m.in. wczesną wiosną i po lecie wypada ich więcej niż zazwyczaj. Po zimie, gdy organizmowi brakuje  witamin i minerałów, osłabienie włosów i  zwiększona utrata jest zjawiskiem naturalnym.  Podobnie jesienią, do nadmiernego wypadania przyczynia się  ekspozycja włosów na słońce latem i kąpiele w słonej lub chlorowanej wodzie. Zwykle problem ten mija po kilku lub kilkunastu tygodniach. 

Zobacz także:

Nagła lub długotrwała utrata włosów może też być objawem poważniejszych chorób, stresu, zaburzeń hormonalnych lub skutkiem ubocznym przyjmowania leków. W takiej sytuacji skorzystaj z porady dermatologa, trychologa lub endokrynologa, który zleci specjalistyczne badania.


Jak możemy wzmocnić włosy i przyspieszyć ich wzrost?

Aby pobudzić wzrost i odrost włosów, możemy zadziałać bezpośrednio na skórę głowy poprzez zastosowanie specjalistycznego szamponu i serum do wcierania Dermedic Capilarte. Dzięki zawartym w nich składnikom możemy wpłynąć na rozszerzenie naczyń krwionośnych, poprawę przepływu krwi oraz dostarczanie składników odżywczych do brodawki włosa. Dopóki brodawka włosa pozostaje nieuszkodzona, dopóty możliwy jest odrost.

Do wyboru mamy  trzy apteczne preparaty Dermedic CAPILARTE, zalecane w zależności od stopnia intensywności wypadania włosów:

  1. Szampon kuracja stymulująca wzrost włosów
  2. Serum kuracja stymulująca wzrost włosów
  3. Szampon wzmacniający hamujący wypadanie włosów.

Działanie tych produktów polega na aktywizacji i wzmacnianiu komórek mieszka włosowego oraz intensyfikacji wzrostu samego włosa.


Jakie produkty zastosować  na wypadające włosy?

Dobór preparatów Dermedic Capillarte zależy od podłoża oraz stopnia intensywności wypadania włosów.

Osobom cierpiącym na nadmierne wypadanie włosów o różnej etiologii, w tym uwarunkowane genetycznie i hormonalne łysienie androgenowe, polecana jest dwustopniowa kuracja stymulująca wzrost włosów Capilarte.

Przeznaczona jest ona również dla osób, u których w wyniku przyjmowania leków, stresu czy osłabienia organizmu występuje czasowa bądź permanentna utrata i widoczne osłabienie włosów.

 

Krok 1

Pielęgnację zaczynamy od dokładnego umycia skóry głowy szamponem kuracyjnym stymulującym wzrost i odrost włosów Dermedic Capillarte.. Szampon oczyszcza włosy i skórę głowy, nie naruszając fizjologicznej równowagi jej mikrobiomu.

Ekstrakt z komórek macierzystych owoców jabłoni oraz składniki specjalnie opracowanego kompleksu PilotantumTM sprawiają, że szampon stymuluje mikrokrążenie skóry głowy, dzięki któremu komórki mieszka są zaopatrywane we właściwe ilości tlenu oraz niezbędnych witamin i składników odżywczych.

Szampon pobudza w ten sposób aktywność biologiczną mieszka, co wydłuża, przyspiesza i intensyfikuje wzrost włosów. Faza angenowa (faza wzrostu) w cyklu życia włosa trwa dłużej, dzięki czemu włosy zagęszczają się i zwiększa się ich objętość.

Efekty działania szamponu spotęgowane są dzięki uwzględnieniu w jego formule Procapilu TM. Składnik ten  poprawia ukrwienie mieszka włosowego i jakość budujących go komórek, a także ogranicza w komórkach procesy prowadzące do wzmożonej utraty włosów.

Dzięki zawartości Ekstraktu z bazylii, Zincidone oraz Kofeiny szampon znacząco ogranicza produkcję 5-α-reduktazy – hormonalnie zależnego enzymu odpowiedzialnego za spowolnienie aktywności i  zanikanie mieszków włosowych oraz za przedwczesne osłabienie i wypadanie włosów.

Zincidone dodatkowo zapobiega przetłuszczaniu się włosów, łagodząc jednocześnie podrażnienia skóry głowy.

Szampon nie tylko stymuluje i intensyfikuje wzrost włosa, ale też działa na samą jego strukturę – zastosowane w preparacie Gliceryna i D-Panthenol wzmacniają łodygi włosów, nadają im połysk, wygładzają je i pogrubiają ich włókna, ułatwiają rozczesywanie oraz zapobiegają rozdwajaniu się końcówek.

Wysoka zawartość flawonoidów w kompleksie Pilotantum™ w połączeniu z witaminami E i C sprawia, że dzięki neutralizacji wolnych rodników i szkodliwego działania czynników zewnętrznych preparat chroni mieszki i włosy przed przedwczesną degradacją.
 

Krok 2

Dokładnie oczyszczona skóra głowy jest przygotowana na przyjęcie specjalistycznego serum do wcierania w skórę głowy.

Serum kuracja stymulująca wzrost i odrost włosów Dermedic Capillarte jest specjalistyczną wcierką o udowodnionej klinicznie skuteczności, która wzmacnia działanie szamponu. Znacząco hamuje nadmierne wypadanie włosów oraz stymuluje proces ich odrastania i zagęszczania. Serum możemy stosować zarówno na suche jak i na mokre włosy.

Najlepsze efekty daje stosowanie obu preparatów przez minimum 3 miesiące.

W przypadku nasilonego problemu wypadania włosów należy codziennie stosować kurację, zwłaszcza serum. Szampon można stosować co drugi dzień, wcierkę 1-2 razy dziennie, na mokre lub suche włosy. Kiedy uzyskamy już oczekiwane efekty produkty zaleca się używać profilaktycznie – raz bądź dwa razy w tygodniu. Osoby z problemami hormonalnymi, które nie decydują się na leczenie, powinny mieć świadomość, że muszą w sposób ciągły podtrzymywać terapię. Nie ma przeciwskazań do dłuższego stosowania preparatów. Bardzo istotną rolę w przypadku stosowania produktów odgrywa systematyczność i regularność.


Po 3 – miesięcznej intensywnej kuracji zaleca się miesięczną przerwę, a następne powrót do stosowania serum i szamponu stymulującego wzrost i odrost włosów.
 

Jakim szamponem wzmacniać osłabione włosy?

Po zakończonej 3 miesięcznej dwustopniowej kuracji Dermedic Capilarte dla potrzymania efektu, polecany jest szampon wzmacniający hamujący wypadanie włosów.

Będzie on także dobrym wyborem dla osób, które nie mają problemu z intensywnym wypadaniem włosów, a jedynie z ich osłabieniem.

Jest polecany również do codziennego, całorocznego stosowania dla osób genetycznie obdarzonych cienkimi i rzadkimi włosami ze skłonnością do ich wypadania.

Pamiętaj, że w przypadku, gdy utrata włosów następuje nagle lub gdy wypadanie pomimo zastosowania szamponów trwa nieprzerwanie kilka tygodni, należy wykonać specjalistyczne badania, zlecone przez dermatologa lub endokrynologa.