Naturalne dobro

Wprowadzenie takich zmian w odżywianiu nie oznacza, że w jednym momencie powinniśmy pozbyć się całej zawartości naszej kuchni. Istnieje bowiem wiele produktów, które już z natury pozbawione są glutenu – wyjaśnia Agata Ziemnicka-Łaska, dietetyczka oraz psycholożka kliniczna.

W przypadku artykułów zbożowych, które mogą wydawać się najbardziej kontrowersyjne, śmiało możemy stosować: ryż, kukurydzę, proso, amarantus czy tapiokę. Bez żadnych obaw używajmy też kaszy jaglanej oraz gryczanej. Brzmi nieźle? To jeszcze nie wszystko. Na gluten nie natkniemy się także w ukochanych przetworach nabiałowych: mleku, kefirach, maślankach, jogurtach naturalnych a także w żółtym i białym serze. W bezglutenowym menu znajduje się także miejsce na słodką przekąskę: owocowe dżemy, miód oraz budynie domowe z mąki ziemniaczanej. Jak widać, wymienione artykuły są powszechnie znane i używane w większości domów. Zmiany nawyków żywieniowych jeszcze nigdy nie były tak proste!

Kuchenne triki

Ograniczanie glutenu w diecie to nie tylko dbałość o zdrowie, ale także świetne doświadczenie kulinarne! Kompletowanie żywności zgodniej z dietą i tworzenie z niej pysznych potraw to prawdziwy sprawdzian dla kreatywności. Największą zagwozdką może okazać się przygotowywanie wypieków mącznych, np. ciasta na pierogi czy chleba.  Dotychczas, ich puszystość gwarantował gluten, który posiada właściwości „klejące” a teraz trzeba z niego zrezygnować. Nic trudnego! Aby masa chlebowa nabrała odpowiedniej pulchności, skorzystajmy z porad naszych babć – dodajmy do masy zmiksowanych ziemniaków w mundurkach. Dzięki temu, uzyskamy odpowiednią konsystencję a pieczywo nie będzie się kruszyło.  Przy przygotowywaniu pierogów należy z kolei zmieszać ze sobą 3 gatunki mąki: ryżową, gryczaną i ziemniaczaną a następnie zalać je wrzątkiem. Po przestygnięciu jeszcze kilka kropel oleju dla sprężystości i gotowe! To zmiana, której nie zauważysz w smaku, ale odczujesz jej pozytywne działanie. Najważniejsze, by nie zamykać się na nowe rozwiązania. Do dzieła!

Bezglutenowy miks

Ciekawym sposobem na bezglutenowe przekąski jest łączenie darów natury z tym, co oferują nam dzisiejsi producenci żywności.  A naprawdę jest w czym wybierać. Co powiecie na bezglutenowy koktajl?

Zobacz także:

Idealny na jesienne popołudnie i banalnie łatwy do przygotowania. Potrzebujemy: ugotowanej kaszy jaglanej, zaparzonej na mleku Inki Bezglutenowej, odrobiny miodu oraz ulubionych owoców. Obecnie trwa sezon na figi, zatem warto z niego skorzystać. Całość blendujemy, wlewamy do ulubionej szklanki. Smacznego!