Jak obrać granat?

Granat to owoc granatowca, krzewu rosnącego na Bliskim Wschodzie, w Indiach, na wybrzeżu Morza Śródziemnego i w krajach Kaukazu. Świetnie sprawdza się jako dodatek do  deserów, owsianki czy sałatek. Można je dodawać do jogurtu, musli, puddingu chia czy sałatki owocowej. Owoce granatowca, czyli granaty są wielkości dużego jabłka. Maja twardą, skórzastą łupinkę. To powoduje, że często nie decydujemy się na ich zakup, bo zwyczajnie nie wiemy, jak obrać granat.

Granat: jak obrać granat? Sposób pierwszy:

Kupując w sklepie granaty, wybieraj te o jednolitej barwie. Zastanawiasz się jak obrać granat? Owoc najpierw oczywiście dokładnie myjemy i osuszamy. Następnie kładziemy granat na desce do krojenia i przecinamy w poprzek na środku. Wybierz do tego ostry nóż, bo skórka jest twarda. Połówkę granatu pochylamy nad miską, przekrojoną strona do środka. Uderzamy w drugą stronę owocu np. drewnianą łyżką, aż pestki wypadną do miski. Resztę pestek i miąższu wyłuskaj za pomocą łyżki. Jadalne są nasiona wraz z miąższem.

Granat: jak obrać granat? Sposób drugi:

Od owocu granatu odetnij jego górną część, tak aby było widać pestki. Natnij ostrym nożem skórkę wzdłuż owocu w kilku miejscach, po czym rozerwij granat. Tak powstałe części łamiemy na jeszcze mniejsze i dociskając oraz wypychając skórę do środka, wyjmujemy jadalne nasiona. Oczyszczamy z błonek i gotowe!

Granat: jak obrać granat? Sposób trzeci:

Trzeci sposób na obranie granatu to przekrojenie owocu na pół. Po usunięciu błonek z połówki granatu obracamy go ziarnami do dołu i wybijamy nasiona do miseczki, uderzając łyżką.

Jak się okazuje odpowiedź na pytanie, jak obrać granat wcale nie jest trudna, wystarczy tylko znać sprawdzony sposób!