Akcesoria potrzebne do obcięcia kręconych włosów

Cięcie dla kręconych włosów różni się nieco od cięcia włosów prostych lub nawet falowanych. Chyba każda kobieta obdarzona przez naturę lokami, przynajmniej raz w życiu zetknęła się z fryzjerem, który tego nie wiedział. Postanowiłaś wziąć sprawy we własne ręce i nauczyć się samodzielnie obcinać kręcone włosy? Podpowiadamy, jak najłatwiej to zrobić. 

1. Klasyczne nożyczki fryzjerskie 

Cieniowanie włosów kręconych to podstawa, ponieważ włosy obcięte na prosto sprawią, że cała objętość skupi się na dole fryzury, tworząc efekt piramidy. Aby tego uniknąć, powinniśmy skupić się właśnie na umiejętnym pocieniowaniu pasemek. W tym celu sięgnąć należy po klasyczne, podstawowe nożyczki fryzjerskie. Najważniejsze, by były dobrze naostrzone. Osoby o kręconych włosach powinny wystrzegać się nożyczek z ząbkami, czyli tak zwanych degażówek. W wypadku loków postrzępione końce to nic dobrego.  

2. Dwa duże lustra 

Oprócz nożyczek powinniśmy mieć też przynajmniej dwa duże lustra. Jedno z nich ustawiamy z przodu, drugie z tyłu za nami. Dzięki temu będziemy dobrze widzieć, co robimy z tyłu naszej głowy.  

Jak obcinać kręcone włosy krok po kroku? 

Cięcie kręconych włosów powinno każdorazowo rozpocząć się od umycia głowy. Warto zachować przy tym specjalną technikę mycia stworzona z myślą o lokach. Jeśli jesteście ciekawe, jak powinna wyglądać prawidłowa stylizacja włosów kręconych, polecamy Wam ten artykuł. "Jak wydobyć skręt włosa? Sposoby na wzmocnienie naturalnych loków".

Kiedy nasze kosmyki są już czyste, musimy podjąć decyzję, czy chcemy obcinać je na sucho, czy na mokro. Każda z tych metod ma swoje plusy i minusy, które omówimy szerzej w dalszej części. Jeśli zdecydujecie się na cięcie na mokro, możecie od razu zabierać się do pracy. Jeśli chcecie obciąć je na sucho, powinniście najpierw ułożyć je z pomocą delikatnego stylizatora. Ważne, aby był to produkt, który nie skleja włosów zbyt mocno, jak typowy żel do stylizacji. W przeciwnym razie mogłybyśmy zacząć podcinać zbite pasma. 

Jakie cięcie dla kręconych włosów?

Niestety odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Każdy skręt jest inny i zależny od wielu czynników. Nie martw się jednak - są pewne ogólne zasady, które pomogą Ci zrobić to jak najlepiej. Przede wszystkim musisz wiedzieć, ze włosy obcinać można na sucho i na mokro. Pierwsza z metod cieszy się ogromną popularnością wśród posiadaczek loków, ponieważ dzięki niej o wiele łatwiej jest zapanować nad ostatecznym kształtem fryzury. Niestety, jeśli planujesz czasem nosić wyprostowane włosy, to zdecydowanie nie jest to metoda dla Ciebie. Może dać oszałamiające efekty na lokach, jednak po wyprostowaniu włosy mogą sprawiać wrażenie wystrzępionych. Jeśli masz zamiar je czasem prostować, lepiej zdecyduj się na cięcie na mokro. 

Cięcie kręconych włosów na mokro:  

 • Zbierz włosy na czubku głowy. Dolne partie podziel na lewą stronę, prawą stronę i tył. Zetnij końcówki na bokach, dobierając część włosów zza ucha. 
 • Przed obcięciem końców mocno naciągnij pasmo, potem zmniejsz napięcie. Dzięki temu zapobiegniemy powstawaniu dziury nad uchem. 
 • Następnie należy rozpocząć cieniowanie. Zaleca się zrobić to dość mocno, żeby nadać włosom objętości od góry. W tym celu rozpuszczamy część włosów z czubka głowy. Każdą kolejną warstwę podcinamy odrobinę krócej. 
 • Część pasem tniemy na prosto, cześć na okrągło wycinając niewielkie półkole. Dzięki temu włosy będą miały różną długość, co sprawi, że po skręceniu będą się pięknie nakładały na siebie. 
 • Należy być bardzo precyzyjnym, zwróć uwagę, aby cieniowanie nie kończyło się zbyt wysoko. W większości przypadków powinno być ono w okolicy ucha. 

Cięcie kręconych włosów na sucho: 

 • Suche i wystylizowane włosy spinamy u góry, zostawiając na dole jedynie dwa pasma. Delikatnie podcinamy końce, pamiętając, aby zostawić nieco dłuższe włosy z tyłu. To pozwoli nam osiągnąć efekt półkola. 
 • Stopniowo wypuszczamy kolejne pasma włosów, które podcinamy coraz mocniej, tworząc w ten sposób delikatne cieniowanie. Starajmy się, aby warstwy były w miarę cienkie.  
 • Z każdą kolejną warstwą coraz bardziej skupiamy się na konkretnych lokach, a nie na całych pasmach. 
 • Im wyższą warstwę tniesz, tym bardziej postaraj się, aby loki zostały przycięte na różnej długości.  
 • Przy dwóch ostatnich warstwa skup się na uformowaniu konkretnego kształtu fryzury. Pamiętaj jednak, że może się on zmienić po kolejnym myciu. 

Jak samemu obciąć kręcone włosy - porady 

 • Zanim chwycisz za nożyczki, zapoznaj się z ogólnymi wskazówkami dotyczącymi samodzielnego obcinania włosów.  
 • Zaplanuj na obcinanie kręconych włosów więcej czasu, niż myślisz, że to konieczne. Dzięki temu każdy Twój ruch będzie mógł być dobrze przemyślany.  
 • Pamiętaj, że lepiej jest obciąć za mało, niż za dużo. W pierwszym wypadku zawsze możesz poprawić cięcie przy następnej okazji.  Tnij włosy na kształt półkola lub litery U. Włosy obcięte na prosto będą wyglądały ciężko, zaś przycięte na kształt litery V ułożą się w nieładny, mysi ogonek.  
 • Włosy kręcone powinny być mocno wycieniowane, uważaj jednak, by warstwy cieniowania nie były zbyt grube. Zwrócić też uwagę, aby nie wyciąć zbyt wiele włosów na czubku głowy.  
 • Skoncentruj się na tym, aby sąsiadujące ze sobą pasma zostały obcięte na różnej długości. Dzięki temu loki będą na siebie zachodzić, wizualnie zwiększając objętość włosów.  
 • Używaj tylko dobrze naostrzonych nożyczek. W przeciwnym razie wystrzępisz sobie końce, co doprowadzić może do rozdwajania i spuszenia.  
 • Jeśli Twoje włosy nie kręcą się, a falują, to również możesz wypróbować cieniowania. Jednak w tym wypadku nie powinniśmy koncentrować się na konkretnych pasmach, a jedynie delikatnie zróżnicować długość kolejnych poziomów.  
 • Jeśli planujesz dodać do swojej fryzury grzywkę, ona również powinna zostać wycieniowana. Znad czoła zbieramy kosmyki, stopniowo dobieramy coraz dalsze partie włosów, każdą kolejną obcinając coraz niżej.  
 • Jeśli obcinasz włosy na mokro, pamiętaj, że po wyschnięciu znacznie się podniosą. O Ile nie planujesz drastycznej zmiany długość, staraj się obcinać jak najmniej.