Jak obciąć włosy w domu, kiedy wizyta w salonie fryzjerskim jest niemożliwa? Zacznijmy od tego, że podcinanie włosów w warunkach domowych to temat kontrowersyjny. Zdecydowanie lepiej zadbać o ich regenerację, szczególnie teraz, kiedy mamy teraz dużo czasu. W tym celu można wykorzystać zarówno gotowe maski, dostępne w drogeriach, jak i te przygotowane samodzielnie, np. z miodu i oliwy z oliwek. Jeśli odżywianie nie przyniesie oczekiwanych efektów wtedy możemy podciąć włosy, ale wyłącznie końcówki. Piotr Sierpiński, stylista fryzur z 13-letnim doświadczeniem, całkowicie odradza samodzielną zmianę fryzury w warunkach domowych. Na większe szaleństwa lepiej poczekać, aż wszystko wróci do normy i salony fryzjerskie będą znów otwarte. Jak zatem podciąć końcówki, aby tego nie żałować?

Obcinanie włosów w domu: jak to zrobić?

Najważniejszą kwestią podczas samodzielnego obcinania włosów są nożyczki. Nie mogą to być zwykłe nożyczki do papieru. Najlepiej zamówić przez internet profesjonalne narzędzie, które będzie ostre. Dolna półka cenowa waha się w granicach 30 zł. Nie jest to zatem duży koszt, a ostrość nożyczek do podcinania włosów jest bardzo ważna. Można też wykorzystać maszynkę do strzyżenia partnera.

Obcinanie końcówek włosów w domu to coś, na co powinny decydować się jedynie posiadaczki włosów półdługich i długich. W przypadku włosów krótkich, samodzielne podcięcie bez wyrządzenia sobie krzywdy jest niemal niewykonalne. To idealny czas na to, aby je zapuścić i gdy to już będzie możliwe - wybrać się do zaufanego fryzjera po nowy look.

Samodzielne obcinanie włosów na prosto w domu

W przypadku obcinania włosów prostych, długich i półdługich najpierw moczymy je lub zwilżamy, a następnie dokładnie rozczesujemy. Dalej wiążemy włosy najniżej jak się da - na karku, mocno je wygładzając. Potem rozczesujemy kitkę, nakładając kolejną gumkę niżej. Jeszcze jedną gumkę nakładamy i ściągamy do samych końcówek. Następnie oddzieloną część obcinamy maszynką lub profesjonalnymi nożyczkami. Zdejmujemy gumki, rozczesujemy włosy i powtarzamy całość, aby upewnić się, że żaden kosmyk nam nie umknął.

Jak obciąć kręcone włosy?

Obcinanie włosów kręconych w domu wygląda inaczej. Kędziory obcinamy na sucho, pasmo po paśmie. Zakręcamy cienkie pasmo wokół palca i ucinamy minimalnie końcówki – i tak z każdym lokiem osobno. 

Raz jeszcze należy podkreślić, że styliści fryzur odradzają podcinanie końcówek w warunkach domowych, a samodzielne ścięcie powinno być ostatecznością. A więc - najpierw regeneracja, następnie - regeneracja i dopiero na końcu - samodzielne podcięcie.

Nasz ekspert:

Piotr Sierpińskistylista fryzur, podchodzący do swojej pracy z ogromną pasją i zaangażowaniem. Posiada 13 lat doświadczenia w zawodzie, a jego specjalizacja to zagęszczanie i przedłużanie włosów. Jest właścicielem luksusowego atelier Piotr Sierpiński, Hair w Poznaniu, uznanego przez magazyn Gala za Najlepsze Miejsce Beauty 2019.