Jak dopasować grzywkę do kształtu twarzy?

Grzywka to nieśmiertelny trend, który z roku na rok ulega jedynie modyfikacjom. Nosiły ją największe gwiazdy światowego kina i estrady. Audrey Hepburn, Taylor Swift, Brigitte Bardot czy Zooey Deschanel to tylko kilka kobiet, które rozkochały nas w grzywkach. Nieraz wystarczy jedno pojawienie się na czerwonym dywanie, aby kobiety na całym świecie zapragnęły uczesania jak ulubiona gwiazda filmowa.

 Poza równo ściętym na poziomie brwi kosmykami, mamy do wyboru grzywkę zaczesywaną na bok, długą grzywkę, która okala twarz (curtain bangs), czy króciutką, sięgającą połowy czoła. Jak dobrać grzywkę do kształtu twarzy, aby podkreślała nasze atuty a chowała niedoskonałości? W pierwszej kolejności zwiąż włosy gładko do tyłu i sprawdź czy:

Twoja twarz jest owalna: Jesteś szczęściarą, proporcje Twojej twarzy są uważane za idealne, dlatego masz dowolność wyboru, jeśli chodzi o rodzaj grzywki. Spokojnie możesz postawić na klasyczne, ścięte na prosto kosmyki, albo dodać fryzurze dziewczęcości poprzez falowaną grzywkę.

Twoja twarz jest okrągła: Okrągłej twarzy służyć będą grzywki, które ją wysmuklą. Może to być asymetryczna grzywka zaczesana na bok, albo grzywka curtain bangs, w której kosmyki opadają po dwóch stronach twarzy jak firany.

Twoja twarz jest pociągła: Przy takim typie owalu najczęściej dominuje wysokie czoło. Dlatego gęsta, ścięta na prosto grzywka zharmonizuje proporcje twarzy, ukrywając "nadmiar czoła". Druga opcja to długa grzywka, zaczesywana na bok. 

Twoja twarz jest kwadratowa: Twarz kwadratowa cechuje się ostrymi rysami. Nie dla niej są geometryczne grzywki, które jeszcze bardziej będą podkreślać "kanciastość" twarzy. Lekka, pocieniowana grzywka opadająca na bok, powinna zmiękczyć owal. 

Twoja twarz jest trójkątna: To idealny kształt twarzy dla grzywki. Zarówno ścięta na prosto, nad linią oczu, jak i delikatnie opadająca na bok, zamaskują wydatne czoło.

Zobacz także:

Jak obciąć grzywkę w domu? Krok po kroku

Wiemy, że nieraz korci nas mała metamorfoza, w postaci grzywki. Szczególnie, kiedy na Instagramie wpadniemy na inspiracje fryzur z grzywką (prezentowane oczywiście przez modelki) albo kiedy... wypiłyśmy kieliszek wina. Samodzielne obcinanie grzywki nie musi skończyć się katastrofą, jeśli zastosujesz kilka sprawdzonych rad:

Grzywka prosta: Zrób dokładny przedziałek na środku głowy, następnie wydziel pasma, które będą Twoją grzywką. Resztę włosów zepnij, aby nie przeszkadzały w całym procesie. Upewnij się, że włosy są suche (dzięki temu łatwiej będzie Ci kontrolować ich długość) i proste, w razie potrzeby użyj prostownicy. Podziel pasmo przeznaczone na grzywkę na dwa mniejsze, weź głęboki oddech i... tnij! Jak ciąć? Od środka czoła w kierunku boków głowy, układając nożyczki pod kątem. Włosy na środku czoła powinny być delikatnie krótsze i "wydłużać się" w miarę opadania na skronie. Tnij małe długości, tak abyś cały czas miała kontrolę nad wyglądem grzywki!

Curtain Bangs: Wbrew pozorom ta wersja grzywki nie jest tak trudna do zrobienia. Wydziel włosy, które będą Twoją grzywką, pozostałe zwiąż do tyłu. Podziel pasmo równo z przedziałkiem na środku głowy. Lewe pasmo przełóż na prawą stronę twarzy tak, jakbyś stylizowała grzywkę na bok. Tnij kosmyki pod kątem (od dołu do góry, tak aby włosy, które w momencie obcinania są bliżej nosa, pozostały najdłuższe). Powtórz to samo na drugą stronę. Rozczesz swoją nową grzywkę i sprawdź, czy jej długość Ci odpowiada. Jeśli nie, powtórz całą operację.

Jak obciąć grzywkę na bok?

Grzywka na bok powraca na salony! Fryzura niegdyś kojarząca się z popularnym, szkolnym uczesaniem, znów ma swoje 5 minut. Samodzielne obcięcie grzywki na bok jest wbrew pozorom bardzo łatwe. Wystarczy, że wydzielisz pasmo, które ma pełnić funkcję grzywki, dokładnie je rozczeszesz i skręcisz kosmyki o 180 stopni. Następnie, zdecydowanym ruchem nożyczek zetnij włosy na wybranej przez siebie wysokości (im wyżej, tym oczywiście grzywka będzie krótsza). Po rozpuszczeniu grzywki możesz dokonać ewentualnych poprawek - najlepiej wtedy, kiedy włosy są suche. 

Jak obciąć grzywkę curtain bangs?

Grzywka typu curtain bangs czyli grzywka okalająca twarz po obu stronach. Fryzura ta robi wielki powrót za sprawą TikTokowych trendów. Choć teoretycznie to mała zmiana – może zupełnie zmienić i złagodzić rysy twarzy, zmniejszyć optycznie czoło czy policzki. Aby samej zrobić sobie curtain bangs należy w pierwszej kolejności związać włosy w kucyk, pozostawiając jedynie przednie pasma włosów, które mają być grzywką. 

Zwilżone pasma należy dokładnie rozczesać, a następnie skrzyżować na ukos. W ten sposób otrzymamy wymarzone, stopniowane cięcie. Wystarczy skrzyżowane włosy precyzyjnie obciąć pod skosem, a następnie już na prosto postrzępić końce, aby otrzymać efekt naturalnego cięcia. Powtarzając to samo z drugim pasmem włosów otrzymamy idealne curtain bangs w stylu Brigitte Bardot.