Rozjaśnianie włosów rumiankiem

Rozjaśnianie włosów rumiankiem cieszy się ogromną popularnością. Rumianek to gatunek rośliny z rodziny astrowatych, który w naszym kraju jest gatunkiem pospolitym, występującym w wielu miejscach, a dodatkowo uprawianym z racji na wiele leczniczych i kosmetycznych właściwości. Rumianek można zebrać przy drodze czy na łące, albo zakupić w formie herbatki w niemal każdym sklepie. Roślina ta jest bogatym źródłem między innymi witaminy C, B4 czy flawonoidów. Jeśli zaś chodzi o rozjaśnianie, rzeczywiście posiada takie działanie na włosy - trzeba być jednak cierpliwym, bo nie można oczekiwać natychmiastowego efektu.

Regularne rozjaśnianie włosów rumiankiem nadaje im złociste refleksy i wyraźnie rozjaśnia, ale jest to sposób przeznaczony raczej dla blondynek - płukanka rumiankowa na pewno nie rozjaśni włosów czarnych czy ciemnobrązowych. Naturalne rozjaśnianie włosów rumiankiem - jeśli chcemy po prostu uzyskać jaśniejsze tony blondu - jest bardzo proste:

 1. Należy zalać wrzątkiem 2 lub 3 torebki herbaty rumiankowej (0,5 litra wody na 2 torebki i 0,75 na 3 torebki).
 2. Po ostygnięciu należy przemyć naparem umyte wcześniej włosy.
 3. Później czekamy aż wyschną - nie spłukujemy rumianku. 

Rozjaśnianie włosów cytryną

Co naturalnie rozjaśnia włosy? Oczywiście cytryna! Znana jest ze swoich właściwości rozjaśniających zarówno przebarwienia na skórze, jak i właśnie kosmyki. To jeden z najstarszych sposobów na rozjaśnienie włosów w domu. Sok z cytryny pozwala uzyskać złocisty kolor włosów i nie działa na nie inwazyjnie. Cytryna pozwala pozbyć się żółtawego odcienia włosów farbowanych na blond. Warto jednak wiedzieć, że najlepsze efekty rozjaśnienia można uzyskać na włosach w kolorze ciemnego blondu lub jasnego brązu. Rozjaśnianie czarnych włosów cytryną raczej nie powiedzie się - uzyskany efekt może być ledwo dostrzegalny. 

Jak naturalnie rozjaśnić włosy cytryną?

 1. Najpierw należy wycisnąć z owocu sok i przepuścić go przez sitko.
 2. Soku nie wcieramy bezpośrednio we włosy, ponieważ mógłby je wysuszyć i podrażnić skórę głowy. Należy rozcieńczyć go z wodą - letnią, przegotowaną, w ilości 6 łyżek stołowych wody na 1 cytrynę. 
 3. Mieszankę nakładamy na umyte, ale już suche włosy na całej ich długości, albo też przelewamy do buteleczki ze spryskiwaczem i rozpylamy na włosach. 
 4. Wodę z cytryną trzymamy na włosach przez pół godziny. Po tym czasie należy ją spłukać - nie używamy jednak szamponu, a zwykłej wody. 

Już po kilku dniach takiego postępowania będzie można zauważyć doskonały efekt - włosy można rozjaśniać w ten sposób aż do uzyskania oczekiwanego efektu. Zawsze jednak pamiętajmy o rozcieńczaniu soku wodą i o spłukiwaniu mieszanki z włosów. Inaczej mogą stać się przesuszone. 

Rozjaśnianie włosów wodą utlenioną

Jak naturalnie rozjaśnić włosy? Wiele osób poleca do tego wodę utlenioną. To płyn stosowany przede wszystkim do odkażania ran, jednak woda utleniona może być stosowana w postaci rozcieńczonej również między innymi do płukania gardła i jamy ustnej (nie wolno jej połykać). Można ją też dodawać do kąpieli by złagodzić bóle kręgosłupa i stawów. Rzeczywiście, radzi sobie ona z rozjaśnianiem włosów, jednak nie jest polecanym sposobem. Zdecydowanie osłabia włosy, pogarsza ich kondycję, przesusza je i sprawia, że stają się łamliwe. Chociaż więc można znaleźć sporo informacji na przykład o wykonywaniu domowego ombre na czarnych włosach właśnie przy użyciu wody utlenionej, nie należy tego robić. Choć włosy staną się jaśniejsze, będą też kruche, zniszczone, suche, a uzyskany efekt i tak może odbiegać od oczekiwań. 

Rozjaśnianie włosów miodem

Domowe sposoby na rozjaśnianie włosów na pewno nie pozwolą zrobić z brunetki blondynki, jednak osoby o włosach ciemnobrązowych mogą je nieco rozświetlić, a ciemny blond może stać się jasnym, złocistym blondem. Jednym z chętnie wykorzystywanych do tego sposobów jest miód, który posiada właściwości rozjaśniające. Przy okazji pozwoli odżywić włosy. Zwykle wzmacnia się jego działanie na przykład sokiem z cytryny. Trzeba jednak pamiętać by po upływie określonego czasu mieszankę dokładnie spłukać. Naturalne rozjaśnianie miodem nie zadziała od razu - kuracja musi trwać, więc trzeba uzbroić się w cierpliwość i wykonać zabieg kilkukrotnie, przy czym maksymalnie 2 razy w tygodniu. 

Zobacz także:

Jak naturalnie rozjaśnić włosy miodem?

 1. Do przygotowania maseczki na włosy potrzebujemy 2 łyżek miodu, 3 łyżek oliwy z oliwek oraz pół szklanki wody. Składniki mieszamy i odstawiamy na około 20 minut. 
 2. Mieszankę nakładamy na włosy i spłukujemy po 15 minutach. 

Rozjaśnianie włosów cynamonem

Jak rozjaśnić włosy bez chemii w domu? Można wykorzystać do tego maseczkę z cynamonem! Tonowanie włosów w ten sposób będzie przebiegać raczej delikatnie, powoli. Maseczka doda włosom jaśniejszych tonów, złocistego blasku i jednocześnie nie zniszczy włosów. Cynamon jest wręcz składnikiem wielu odżywek, które pozwalają poprawić wygląd włosów. Wzmacnia je i hamuje wypadanie. Najlepiej podkreśla rudy kolor włosów. Rozjaśniająca maska z cynamonu może zostać wzbogacona o miód lub cytrynę, albo jedno i drugie - to pozwoli zwiększyć intensywność rozjaśniania i przyspieszyć je. Jaki efekt można uzyskać? Nawet rozjaśnienie o 2 tony. 

Podstawowy przepis jest jednak następujący:

 1. Zmielony cynamon (3 łyżeczki) należy dodać do odżywki do włosów (3 łyżeczki). 
 2. Składniki mieszamy aż do momentu, gdy uformuje się rodzaj pasty. 
 3. Pastę nakładamy na włosy, a następnie zakładamy na głowę folię lub plastikowy czepek. 
 4. Mieszankę należy pozostawić na włosach długo, bo około 6-8 godzin. Po tym czasie myjemy włosy szamponem, jak zwykle. 

Jeśli do cynamonu dodajemy miód lub sok z cytryny, mieszanka nie może pozostawać na włosach tak długo! Trzeba ją zmyć po 15-30 minutach.

 

Jak odżywić włosy po rozjaśnianiu?

Włosy zniszczone rozjaśnianiem wymagają odpowiedniej pielęgnacji, która pozwala przywrócić im dawny blask. Warto zdecydować się na kosmetyki do włosów przeznaczone do włosów farbowanych lub rozjaśnianych. To delikatne szampony i odżywki, dbające także o kolor. Warto również wykonywać regularne olejowanie włosów, by je nawilżyć. Włosy należy płukać letnią wodą - nigdy gorącą. Trzeba je też zabezpieczać przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi i szkodliwymi zabiegami stylizacji - na przykład stosując preparaty termoochronne. Warto skorzystać też z naturalnych maseczek - na przykład maseczki jajecznej. Kiedy zaś rozjaśnione włosy zaczną tracić kolor, warto użyć fioletowego szamponu. Niektórzy boją się, że efektem jego stosowania będą niebieskie włosy, jednak nie jest to oczywiście prawda - to tylko sposób na neutralizację nieestetycznych, żółtych tonów.