Jak narodziny dziecka wpływają na nasz związek?

Narodziny dziecka są dla rodziców niezwykle ważnym wydarzeniem. To ogromna radość, ale też ważny sprawdzian dla relacji rodziców. Jak odnaleźć się w nowej rzeczywistości i co zrobić, aby nie dopadł nas kryzys?

Już w okresie ciąży możemy pracować nad tym, aby nasz związek był gotowy na tą nową rzeczywistość. Bycie rodzicem to ważna rola, ale też poważne wyzwanie. Skompletowanie wyprawki dla malucha jest równie istotne jak np. ustalenie z partnerem podziału obowiązków po narodzinach dziecka. Zdarza się, że wizje przyszłych rodziców się różnią. Dlatego warto zawczasu przedyskutować oraz zweryfikować wzajemne oczekiwania i wyobrażenia. Oczywiście nie sposób przewidzieć wszystkich trudności, ale otworzenie tego tematu i rozmowy o nim, mogą stanowić ważny element przygotowań na wejście nowego członka do rodziny. Pierwsze miesiące po narodzinach dziecka są szczególnie wyczerpujące. Dni i noce wypełnione opieką, karmieniem, przewijaniem, spacerami i obowiązkami domowymi, to nielada przeprawa. Spontaniczność ustępuje miejsca rutynowym działaniom, a całe życie obraca się wokół malucha. Często właśnie wtedy pojawiają się problemy, których wcześniej nie było, a partnerzy zaczynają się od siebie coraz bardziej oddalać.

Co zrobić, żeby nie dopadł nas kryzys?

Narodziny dziecka powinny stanowić dopełnienia miłości między partnerami. Skąd więc ten kryzys? Niewyspanie, przemęczenie i stres powodują coraz więcej złości, kłótni. I tak rośnie mur pretensji, frustracji i niespełnionych oczekiwań. Co zrobić, gdy łapiemy się na tym, że zamiast ciepłych słów nasze rozmowy wypełnione są żalem i irytacją?

Po pierwsze: zatrzymać się! Dobrym pomysłem jest spisanie tego jak czujemy się w związku z tym, co się dzieje. Co czuję? Czego oczekiwałabym od mojego partnera? Co ja mogłabym zrobić dla naszego związku, aby poprawić te relacje? A co moglibyśmy zrobić razem? To są pytania, na które warto, aby odpowiedziały sobie obie strony. Warto to sobie spisać, a potem wspólnie przeczytać. Kluczowe to mówić wtedy o tym co się czuje, a nie koncentrować się na oskarżeniach. Wzajemnie wyrzuty z pewnością nie przybliżą nas do poprawy relacji. Usłyszeć się i ustalić plan naprawczy. Bądźmy także wyrozumiali i dajmy sobie czas na odnalezienie się w nowej rzeczywistości. Na świat przyszedł mały człowieczek dla którego jesteśmy całym światem, a więc bądźmy uważni jakim ten świat mu pokażemy.

Jeśli jednak kolejne próby rozmów kończą się niepowodzeniem, warto skorzystać z pomocy specjalisty. Psychoterapeuta specjalizujący się w terapii partnerskiej/małżeńskiej, pomoże usłyszeć się obu stronom i zrozumieć swoje potrzeby. Pomoże przejść ważną drogę do rozwiązania problemów i wypracowanie kompromisu. Zwykle wystarczy kilka spotkań (nawet dwa-trzy), aby para mogła dojść do wniosków, które mogą okazać się kluczowe w zmianie sytuacji.

Znajdźcie czas tylko dla siebie

Źródłem problemów dla wielu par jest również zmniejszenie aktywności seksualnej, lub nawet jej brak. Oczywiście mamy nową rolę – rodzica, ale nie zapominajmy o tym, że jesteśmy także kochankami. Trzeba troszczyć się, aby ten płomień, który sprawił, że ten maluch pojawił się na świecie, nadal płonął. To czasem trudne, ale szczęśliwe dziecko to szczęśliwi rodzice. Dziecku nic się nie stanie jeśli przez kilka godzin zaopiekują się nim dziadkowie lub niania. Te nawet krótkie chwile „tylko dla nas” są wartościowe. Nie zapominajmy, że rozmowa, czułość, troska i miłość to fundament szczęśliwego związku i rodziny.

 

Zobacz także:

W ośrodku CENTRUM ( www.osrodek-centrum.pl) prowadzimy warsztaty dla młodych rodziców: „MIĘDZY NAMI RODZICAMI” (zapisy: rodzice@osrodek-centrum.pl) oraz terapię partnerską.