Godzina dla seniora: na czym polega?

Islandia to kraj, w którym wielu obywateli deklaruje poczucie bezpieczeństwa i zadowolenia z działania kraju. Oto kolejny przykład, za który tak cenimy islandzki styl życia.

"Godzina dla seniora" to akcja, którą przeprowadzają islandzkie sklepy w trosce o seniorów. Akcja polega na zarezerwowaniu pierwszej godziny od otwarcia sklepów spożywczych tj. ok 9-10.00 dla osób starszych, a tym samym najbardziej narażonych na zarażenie koronawirusem.

Inicjatywa potrwa przez cztery najbliższe tygodnie. Ma to pomóc w ochronie najsłabszych oraz usprawnieniu systemu, który ma na celu spowolnić tempo nowych zakażeń. W tym czasie na Islandii będzie obowiązywać 4- tygodniowy zakaz gromadzenia się w kraju.

Trzeba przyznać, że to niezwykłe udogodnienie dla najstarszych obywateli kraju, które warto byłoby przenieść do polskiego systemu. Poza tym wyjątkiem, sklepy w niemal całej Europie podjęły podobne środki ostrożności. Pomimo wielu obaw o brak produktów na sklepowych półkach i zamknięcie sklepów, działają one niemal tak jak przed ogłoszeniem stanu zagrożenia epidemicznego - oczywiście z pewnymi wyjątkami wymaganymi przez GIS (Główny Inspektorat Sanitarny). Sklepy wprowadziły zwiększone środki higieny - powierzchnie są często dezynfekowane, kasjerzy używają maseczek i rękawiczek, a  w lokalu stawiane są dozowniki z płynem dezynfekującym. Tam, gdzie jest to możliwe klienci obsługiwani są przez okienko. Postarajmy się stosować do tych reguł, by nie narażać siebie i innych. Na ile to możliwe płaćmy bezgotówkowo i nie gromadźmy się w zamkniętych lokalach.