Nie wiesz, jak golić pachy? Bez obaw! Pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniej metody, dopasowanej pod twoje preferencje.

Metody krótkotrwałe (golenie pach)

  1. Maszynka – pozwala na ekspresowe, całkowicie bezbolesne usunięcie owłosienia. Włosy mogą być jednak widoczne już na drugi dzień po goleniu – to dlatego, że ostrze ścina włos tuż przy skórze, pozostawiając cebulkę wewnątrz. Metoda polecana dla osób, których włosy odrastają dość powoli.
  2. Krem do depilacji – dzięki całkowitemu rozpuszczeniu wierzchniej warstwy włosa, zapewnia gładką skórę na nieco dłużej, niż maszynka. To idealna metoda na pierwsze golenie pod pachami: sprawnie usuwa nawet najdłuższe włosy bez potrzeby ich uprzedniego przycinania.

Metody długotrwałe (depilowanie pach)

  1. Wosk – choć jest domeną salonów kosmetycznych, umiejętna depilacja woskiem w domu daje równie dobre efekty. Najlepiej zacząć przygodę od plastrów, a po nauczeniu się właściwej techniki wyrywania owłosienia, przejść na depilację ciekłym preparatem, podgrzewanym w specjalnym urządzeniu.
  2. Pasta cukrowa – metoda podobna do ciekłego wosku. Ze względu na prosty skład, w który wchodzi tylko woda, cukier i sok cytrynowy, polecana jest alergikom. Depilacja pastą jest jednak zdecydowanie bardziej czasochłonna i nieco droższa niż wosk.
  3. Depilator – zamontowane w nim pęsety ekspresowo wyrywają włoski wraz z cebulkami. Dzięki nowoczesnym głowicom chłodzącym depilatory umożliwiają nie tylko golenie rąk czy nóg, ale także dużo wrażliwszych pach lub okolic intymnych. Niektóre z nich, wyposażone w akumulator do ładowania, można używać też pod wodą.
  4. Depilacja laserowa – niszczy mieszki włosowe na zasadzie destrukcji fototermicznej, pozwalając trwale pozbyć się owłosienia. Jeśli nie masz ochoty na regularne golenie pach, to zdecydowanie opcja warta uwagi. Aby w pełni usunąć włosy, potrzebny jest jednak szereg kosztownych zabiegów.

Nie wiesz, którą metodę depilacji wybrać? Pomóc w decyzji może ci to, jak... odrywasz plaster z rany. Jeśli zwykle robisz to stopniowo, wybierz depilator, jeśli zaś jednym, szybkim ruchem: sięgnij po wosk lub pastę cukrową.

Jak golić pachy bez maszynki?

Chcesz spróbować depilacji zamiast golenia? Jeśli lubisz mieć pełną kontrolę nad tempem wyrywania włosów, depilacja pach depilatorem będzie dobrą opcją dla ciebie. Użycie go jest banalnie proste. Wystarczy, że przyłożysz głowicę do skóry i zaczniesz przesuwać głowicę wraz z kierunkiem wzrostu włosa. Pamiętaj, by robić to powoli: pełen ruch golenia pach powinien trwać ok. 8 sekund. Dzięki temu wyrwiesz wszystkie włosy za jednym razem i unikniesz podrażniania pach dodatkowymi ruchami.

Jeśli jesteś zwolenniczką zasady „chwila i po bólu”, sięgnij po plastry z woskiem. Jak golić pachy za ich pomocą? Wystarczy dobrze rozgrzać plaster w dłoniach, przykleić go do skóry i głaskającym ruchem wygładzić jego powierzchnie, tak, by wosk objął wszystkie włosy. Następnie, należy chwycić za końcówkę plastra i oderwać go szybkim ruchem w kierunku pod włos.

Depilacja ciekłym woskiem pozwoli ci zaoszczędzić pieniądze, jeśli chcesz depilować pachy regularnie: jest tańsza niż gotowe plastry. W skład w zestawu do domowej depilacji wchodzi podgrzewacz, paski i wosk. Wystarczy rozprowadzić preparat na skórze szpatułką, przykleić pasek (lub w wersji ekologicznej: skrawki zużytych materiałów) i oderwać go od skóry. Jeśli wosk cię uczula, spróbuj depilacji pastą cukrową: przebiega bardzo podobnie, choć jest bardziej czasochłonna.

Jak golić pachy, aby włosy odrastały wolniej?

Zastanawiasz się, jak się golić pod pachami, aby cieszyć się gładką skórą jak najdłużej? Przede wszystkim: wybierz depilację zamiast golenia. Po wyrwaniu włosa razem z cebulką, owłosienie nie będzie widoczne nawet do kilku tygodni (w przypadku osób, których włosy rosną wyjątkowo szybko – do kilku dni więcej, niż po użyciu maszynki).

Na rynku dostępne są też preparaty zawierające dihydromirycetynę – substancję zaburzającą proces wzrostu włosa. Stosowanie balsamów z tym składnikiem może ułatwić życie szczególnie tym osobom, które golą się codziennie – zalecamy jednak przed zakupem produktu skonsultować się z lekarzem dermatologiem.

Zobacz także:

Jak golić pachy bez czarnych kropek?

Twoje pachy po goleniu są idealnie gładkie, ale spod skóry przebijają ciemne kropki? To normalne w przypadku używania maszynki czy kremu depilacji, które usuwają tylko zewnętrzną część owłosienia, pozostawiając cebulkę wewnątrz skóry. Kropki to nic innego, jak wewnętrzna część włosów.

Jedyne rozwiązanie tego problemu to wybranie depilacji, czyli usuwania włosów razem z cebulką. Depilator lub wosk da efekt gładkości na znacznie dłużej i pozwoli cieszyć się jednolitą skórą bez prześwitujących spod niej włosów. Na uwadze trzeba mieć jednak fakt, że kropki zaczną być widoczne znacznie szybciej, niż włos przebije się przez naskórek. Jeśli to dla Ciebie duży problem – rozważ depilację laserową lub… spróbuj zaakceptować swoje ciało. Podobny problem dotyczy większości osób z ciemnym owłosieniem: a kropki są mocno widoczne z takiej odległości, z której nie przyglądają ci się przypadkowi przechodnie.

Jak golić pachy bez podrażnień?

Jak idealnie ogolić pachy i uniknąć bólu i podrażnień? Przede wszystkim – zadbaj o kondycję skóry. Depilacja miejsc intymnych czy pach wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wrastania włosów w naskórek, jeśli zapominamy o peelingowaniu tych okolic. Im grubsza warstwa martwego naskórka, tym ciężej włosowi przebić się przez skórę, co powoduje bolesne wrastanie.

Problem wrastających włosów dotyczy szczególnie tych osób, które ze względu na nadmierną potliwość używają ciężkich antyperspirantów. Takie produkty blokują pot zatykając ujścia gruczołów łojowych – a wtedy skóra broni się produkując nadmierną ilość sebum.

Najlepiej więc raz w tygodniu delikatnie złuszczyć naskórek za pomocą peelingu enzymatycznego – znacznie łagodniejszego, niż drobinowy. Najlepiej wykonać go na wieczór przed goleniem, tak, aby pozwolić skórze zregenerować się przez noc.

Pamiętaj też o odpowiedniej higienie i nawilżeniu skóry. Jeśli używasz maszynki, dezynfekuj ją środkiem bakteriobójczym przed każdym użyciem i koniecznie używaj preparatu zapewniającego poślizg: pianki lub żelu. Pamiętaj, że maszynka jednorazowa bardzo szybko się tępi i nie powinno używać się jej więcej, niż 2-3 razy z rzędu. Jak golić pachy higienicznie, a jednocześnie oszczędnie, skoro codzienna wymiana jednorazówek jest dość kosztowna? Wystarczy, że kupisz maszynkę z wymiennymi ostrzami: są lepiej wyprofilowane i ostrzejsze, niż jednorazówki, przez co można używać ich dłużej.

Po usunięciu owłosienia, bez względu na metodę, koniecznie nawilż skórę łagodzącym balsamem.