Typy temperamentu

Na naszą osobowość i charakter składa się wiele czynników. Jednym z nich jest temperament, z którym jak twierdzili już starożytni uczeni, rodzimy się - dlatego jego cechy najbardziej widoczne są w dzieciństwie, zanim ukształtuje nas środowisko i nauczymy się w pełni kontrolować emocje i działania. Teorię typów temperamentu wymyślił Hipokrates, który twierdził, że każdy człowiek składa się z czterech soków, inaczej humorów, a ich proporcje stanowią o właściwym temperamencie. Kolejny uczony, Galen, na tej podstawie wyodrębnił konkretne, cztery typy osobowości: sangwinik, choleryk, melancholik i flegmatyk. Czym charakteryzuje się każdy z nich i... jakim zapachem powinien się otaczać? 

Perfumy dla sangwiniczki

Jesteś niepoprawną optymistką, uwielbiasz ludzi, zabawę, za to nie znosisz nudy i rutyny? Bardzo możliwe, że jesteś sangwiniczką! Osoby o tym temperamencie często odbierane są jako dusza towarzystwa, mają pełno pomysłów i często bardzo wysokie mniemanie o sobie - najchętniej widzą się na stanowiskach kierowniczych a prywatnie lubią być w centrum zainteresowania. Zapachy, które najlepiej podkreślą tę osobowość powinny być świeże, z dodatkiem cytrusów i aromatów tropikalnych. Nie może zabraknąć też nut słodkich - dlatego nasz typ to zdecydowanie Marc Jacobs Daisy Eau So Fresh Sunshine, które pachną jak wyczekiwane wakacje:

Perfumy dla flegmatyczki

Twardo stąpasz po ziemi, a najbliżsi to właśnie Tobie powierzają swoje sekrety i często proszą o radę. Choć jesteś świetną słuchaczką, nie jest Ci łatwo otworzyć się na innych: swoje emocje i przemyślenia raczej zachowujesz dla siebie. Jesteś spokojna i uparcie dążysz do realizacji ustalonych wcześniej planów. Jeśli te zdania idealnie opisują Twoją osobowość, jest duża szansa ze jesteś flegmatyczką. Twój signature scent powinien kojarzyć się z bezpieczeństwem i niewymuszoną elegancją - jak perfumy Bvlgari Splendida Jasmin Noir ze szlachetnym irysem, maliną, fiołkiem i drzewem sandałowym:

Zobacz też: Perfumy dla lwa, byka i panny? Dobieramy zapach do znaku zodiaku. Uwaga: to działa!

Perfumy dla choleryczki

Ten tym temperamentu wbrew pozorom nie musi oznaczać awanturnika. Cholerycy lubią dominować, rządzić, kontrolować sytuację i... ludzi w okół siebie. Są bardzo pewni siebie, nie znoszą krytyki i rzadko przyznają się do błędów. Dzięki swojej asertywności (i zdolności do manipulowania otoczeniem) żadna przeszkoda nie jest w stanie powstrzymać ich od osiągnięcia wyznaczonych celów. Choleryczkom do gustu przypadną zapachy zaczepne, „z pazurem”, jak 212 VIP Carolina Herrera z rumem, wanilią, gorzką pomarańczą, passiflorą i piżmem:

Perfumy dla melancholiczki 

Melancholiczki cechują się ogromną wrażliwością, często zbyt przejmują się opinią innych i nie wierzą we własne możliwości. Są bardzo empatyczne, lubią analizować i trudno im zrobić pierwszy krok, czy to w kontaktach międzyludzkich, czy sprawach zawodowych. To osoby bardzo twórcze, kreatywne, spokój przynosi im obcowanie z naturą i sztuką. Idealne perfumy oddające ten temperament to zmysłowe, łagodne Narciso Poudree z jaśminem, bułgarską różą, piżmem i drzewem cedrowym: