Okulary korekcyjne dla wielu osób są koniecznością, nie oznacza to jednak, że mają być powodem kompleksów. Przeciwnie, jeżeli tylko poświęcisz odpowiednio dużą uwagę kwestii ich doboru, przedmiot, który ma służyć poprawie jakości widzenia, stanie się twoim mocnym atutem, cechą charakterystyczną, dopełnieniem wizerunku i stylu. Dobierając oprawki, musisz wziąć pod uwagę dwie kwestie - ich kształt i kolor.

Okulary do okrągłej twarzy

Jak dobrać okulary do okrągłej twarzy? W tym przypadku, istotne jest wyszczuplenie i wydłużenie buzi. Okrągła twarz to taka, która charakteryzuje się zbliżoną wysokością i szerokością, dość niskim czołem, pełnymi policzkami i wyraźnie zaokrąglonym podbródkiem.

Pożądany efekt można uzyskać, stosując oprawki i ostrych kształtach - prostokątne lub kwadratowe. Takie modele dodadzą owalowi nieco wyrazistości, zwłaszcza jeżeli oprawa będzie dość szeroka. Dobrym rozwiązaniem będą też okulary, których górna zewnętrzna krawędź unosi się ku skroni. To dodatkowo podkreśli kości policzkowe i optycznie wydłuży twarz. 

Czego należy unikać? Na pewno nie sprawdzą się okrągłe okulary, które niepotrzebnie zaakcentują proporcje twarzy. Niewłaściwym wyborem będą też delikatne, nieco filigranowe oprawki oraz modele bogato zdobione po bokach - taki zabieg stylistyczny jest atrakcyjny, ale dodatkowo poszerza buzię.

Zobacz też: Od tego robią się zmarszczki na czole: 5 "niewinnych" czynności, które postarzają

Okulary do owalnej twarzy

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Ray-Ban (@rayban)

Jak dobrać okulary do owalnej twarzy? Osoby obdarzone buzią, której najszerszym miejscem jest linia wyznaczana przez kości policzkowe, czoło jest dość wysokie i zaokrąglone, a podbródek - podłużny, są w najbardziej komfortowej sytuacji. Do takiej twarzy idealnie pasują wszystkie kształty oprawek, można więc przebierać w prawie wszystkich modelach. Prawie, bo mimo wszystko, warto trzymać się jednej zasady - okulary nie powinny być węższe niż najszerszy obszar buzi. W przeciwnym wypadku, korzystne proporcje zostaną zaburzone. 

Dla takich osób, szczególnie polecane są modele kwadratowe i prostokątne stworzą w tym przypadku interesujący kontrast. Pamiętaj jednak, że w tym przypadku panuje niemal stuprocentowa dowolność i nic nie stoi na przeszkodzie, żeby dobrać oprawki w stylu kociego oka lub okrągłe. 

Zobacz także:

Okulary do kwadratowej twarzy

Jak dobrać okulary do kwadratowej twarzy? W tym przypadku, linie wyznaczane przez skronie, policzki i podbródek są wyraźnie zaakcentowane, szerokość buzi odpowiada jej wysokości, a czoło jest szerokie, podobnie jak podbródek. Wskazane jest zatem wysmuklenie owalu, co pozwoli złagodzić dość ostre rysy.

Dla osób obdarzonych twarzą, której kształt jest zbliżony do kwadratu, odpowiednim wyborem będą oprawki owalne albo okrągłe. Dobrze sprawdzą się też klasyczne kocie oczy. Unikać należy natomiast wszelkich geometrycznych modeli, zwłaszcza kwadratowych i prostokątnych. 

Zobacz też: Audrey Hepburn, Grace Kelly a może Lolita? Jakie okulary retro pasują do Ciebie?

Okulary do trójkątnej twarzy

Jak dobrać okulary do trójkątnej twarzy? Taki kształt charakteryzuje się wysokim, szerokim czołem, nieznacznie zaakcentowaną, łagodną linią szczęki i szpiczastym podbródkiem o mocnych rysach, mocno zwężającym dolną część buzi. Taka charakterystyka owalu sprawia, że najkorzystniej będą prezentowały się okulary, które złagodzą jego ostre linie.

W tym przypadku, doskonale sprawdzą się wszystkie zaokrąglone modele, motylki, a nawet lenonki. Warto postawić na modele w delikatnej oprawie lub na okulary bez oprawy. Tak dobrane, zamaskują różnicę w proporcjach górnej i dolnej części buzi i dodadzą rysom nieco harmonii. W tym przypadku, warto zrezygnować z geometrycznych kształtów. Jeszcze bardziej zaostrzą rysy i nadadzą twarzy surowy wygląd. 

Jak dobrać kolor okularów?

Równie istotny co kształt, jest też kolor oprawek, który powinien korespondować z kolorem włosów i oczu. Zatem, jak dobrać oprawki pod względem kolorystycznym?

Do ciepłych blondynek, których włosy wpadają w miodowe tony, bardzo dobrze pasują modele w ciepłych odcieniach. Sprawdzi się zieleń, czerwień, koral i beż. Chłodne blondynki korzystnie wyglądają w okularach szarych, czarnych i utrzymanych w chłodnych odcieniach beżu, fioletu i różu. Dla kobiet obdarzonych włosami w kolorze ciepłego brązu, właściwym wyborem będą ciepło-czerwone oprawki, m.in. burbonowe i mahoniowe. Chłodny brąz świetnie koresponduje z kolorem niebieskim, ciemną zielenią, czernią i różem. Niebieski i ciemna zieleń pasują też do pań o rudych włosach. W ich przypadku, sprawdzi się też granat i każdy odcień zbliżony do koloru włosów. Czarne włosy dobrze czują się w towarzystwie kontrastów, więc biel będzie dobrym wyborem. Sprawdzi się też czerwień.

A co z kolorem oczu? W przypadku niebieskich tęczówek, warto podkreślić ich głębię, więc sprawdzi się kolor niebieski i szary. Kolor zielony i brązowy najlepiej współgra z oczami piwnymi. Oczy zielone dobrze komponują się z ziemistymi odcieniami, z brązem i złotem. Ten ostatni jest też odpowiedni do brązowych oczu, podobnie jak pomarańczowy i żółty.