Jak często myć włosy?

Włosy należy myć tak często, jak tego potrzebują. Kiedy można poznać, że to odpowiedni moment na użycie szamponu? Wtedy, gdy fryzura traci naturalną objętość, pozbawiona jest elastyczności, pasma przetłuszczają się (wyraźny sygnał, że włosy wymagają oczyszczenia jest wtedy, gdy sebum w sposób dostrzegalny gromadzi się u nasady włosów). Jest to sprawa bardzo indywidualna - u niektórych fryzura zachowuje świeżość przez 3-4 dni, u innych włosy wymagają umycia już na drugi dzień.

Częstotliwość pielęgnacji zależy również od tego, jaki rodzaj włosów mamy. Posiadaczki cienkich, wiotkich włosów zdecydowanie częściej powinny je oczyszczać, w przeciwieństwie do pań z włosami grubymi (w tym przypadku sebum ma utrudnioną drogę w rozprzestrzenianiu się po powierzchni kosmyków). Duży wpływ ma także stylizacja fryzury za pomocą kosmetyków - im częściej włosy mają kontakt z pastami, żelami czy lakierami, tym częściej wymagają odświeżenia. 

W jaki sposób prawidłowo myć włosy?

Z użyciem produktów dobranych do potrzeb naszych włosów i skóry głowy. Na rynku dostępne są szampony i odżywki przeznaczone do pielęgnacji włosów farbowanych, kręconych, przetłuszczających się, łamliwych, puszących się, z łupieżem czy wrażliwą skórą głowy. Aby dobrze oczyścić skórę głowy i włosy, należy je umyć dwukrotnie, a następnie zastosować pielęgnację w postaci odżywki, maski lub mgiełki. Pamiętajmy, by spłukiwać kosmetyki letnią wodą, aby nie doprowadzić do rozchylenia łuski włosa.

Dlaczego włosy szybko się przetłuszczają?

Przetłuszczające się włosy są skutkiem przetłuszczającej się skóry głowy, która może być spowodowana obciążeniami genetycznymi, zaburzoną gospodarką hormonalną czy nieodpowiednią dietą. Takie włosy należy myć na przemian: szamponem delikatnie oczyszczającym, który łagodzi wydzielanie sebum, i szamponem nawilżającym. Dbajmy o to, by regularnie wykonywać zabiegi oczyszczające i odtoksyczniające (sprawdzą się preparaty zawierające glinkę, węgiel z bambusa) - ważne jest, żeby nie uszkodzić warstwy hydrolipidowej skóry. By zapewnić efekt świeżości fryzury na dłużej, warto zastosować suchy szampon zaraz po umyciu włosów.

Pielęgnacja włosów farbowanych - jak myć włosy po koloryzacji?

W przypadku włosów po zabiegach koloryzacji zwróćmy uwagę na, to by podczas ich mycia woda nie była gorąca. Zbyt wysoka temperatura wody przyczynia się do rozchylenia łuski włosa, a co za tym idzie wypłukania pigmentu. Pamiętajmy o tym, aby odsączyć włosy przed aplikacją odżywki, tak by nie dopuścić do rozcieńczenia jej z wodą. Warto również stosować odżywki i szampony wzbogacone o pigmenty koloru - dostarczane podczas pielęgnacji zapewniają podtrzymanie odcienia na dłużej. Nie zapominajmy, że włosy na skutek chemicznych zabiegów rozjaśniania są uwrażliwione. Miejmy to na uwadze podczas doboru odżywki. 

Ekspert Gala.pl:

Damian Drzyzga - fryzjer, trener marki Davines, właściciel salonu Let’s Dye w Warszawie.