Jajka wielkanocne: jak zrobić?

Jajka wielkanocne, zwane inaczej pisankami zawsze goszczą na wielkanocnym stole i nie wyobrażamy sobie bez nich Wielkanocy. Ozdobione jajka wielkanocne możemy zarówno włożyć do koszyczka wielkanocnego, jak i udekorować nimi mieszkanie i świąteczny stół. Jest wiele pomysłów na ozdobienie jajek wielkanocnych, jedne łatwiejsze, inne trudniejsze. Zdobienie jajek wielkanocnych to idealny pomysł na kreatywną zabawę z dzieckiem. Jajka wielkanocne mogą być malowane, skrobane, oklejane - technik jest tak dużo jak pomysłów, które zrodzą się w naszej głowie.

Jajka wielkanocne: farbowane i obklejane

Jedną z najbardziej popularnych metod dekorowania jajek wielkanocnych jest obklejanie jajek naklejkami winylowymi lub papierem samoprzylepnym z którego wycinamy ciekawe kształty. Na ugotowane wcześniej jaja przyklejamy naklejki i wkładamy do pierwszego barwnika, następnie usuwamy nalepki i barwimy w kolejnym barwniku. Czynność powtarzamy aż do osiągnięcia zadowalającego efektu.

Jajka wielkanocne: ze sznurka

Ciekawym pomysłem na wykonanie jajek wielkanocnych hand made jest obklejanie ich kolorowym sznurkiem. Potrzebny nam będzie klej typu wikol, którym smarujemy styropianowe jajka, a następnie owijamy sznurkiem lub kilkoma w różnych kolorach. Efekt jest naprawdę bardzo ciekawy, a wykonanie takiej pisanki zajmuje tylko chwilę.

Jajka wielkanocne: decoupage

Metoda Decoupage jest wykorzystywana zarówno do zdobienia bombek, jak i jajek wielkanocnych. Polega ona na naklejaniu na jajka wycinanek z papieru, mogą to być kolorowe gazety albo świąteczne serwetki. Ten sposób ozdabiania pisanek jest bardzo oryginalny, ale niestety czasochłonny.

Jajka wielkanocne: zdobione cekinami i koralikami

Jednym z ciekawszych pomysłów na ozdabianie jajek wielkanocnych jest posmarowanie ich klejem, a następnie posypanie koralikami lub cekinami. Tak przygotowane jajka wielkanocne są niezwykłą ozdobą świątecznego stołu lub wystroju mieszkania na Wielkanoc. 

Jajka wielkanocne: malowane we wzory natury

Moda na motywy naturalne trwa, co widać w dekorowaniu jajek wielkanocnych. Do wykonania jajka wielkanocnego z motywem roślinnym będziemy potrzebować gotowych szablonów, lub niewielkich listków. Do ugotowanych na twardo jajek przyklejamy listki klejem roślinnym, a jajko szczelnie owijamy np. skarpetką. Tak przygotowane jajko wkładamy do barwnika. Gdy zafarbuje się na żądany odcień, skarpetkę i listek usuwamy. To bardzo prosty sposób dekorowania jajek - uda się, nawet jeśli nie mamy zdolności plastycznych!

A jakie są Wasze ulubione sposoby na dekorowanie jajek wielkanocnych?