Codzienne prostowanie niszczy włosy.

W dzisiejszych czasach to już nie jest prawda. Tak było kiedyś, gdy nie istniały produkty zabezpieczające. Teraz dobra prostownica ma specjalne powłoki ceramiczne, które ograniczają wysuszanie włosów. Można też je ustawiać na bezpieczną temperaturę, w zależności od rodzaju włosa.

Włosy trzeba podcinać, a będą szybciej rosły.

Nie. Podcinanie końcówek dobrze wpływa jedynie na ich urodę. Jeśli włosy są długie, skracanie ich co kwartał absolutnie wystarcza. Gdy są suche, wtedy warto robić to częściej, bo suche końcówki sprawiają, że fryzura jest niesforna. Krótkie włosy warto podcinać co 2-3 tygodnie, aby uczesanie nie traciło kształtu.

Włosy najlepiej suszyć bez suszarki. To zdrowsze.

Nic bardziej błędnego. Jeśli chodzi o suszenie, powiem wam, że strumień gorącego powietrza przyspiesza zamykanie łuski włosa. Dzięki temu stają się lśniące, gładkie i odporne na działanie szkodliwych środowiskowych zanieczyszczeń. Należy także dokładnie wysuszyć skórę głowy – inaczej się uwrażliwia.

Najlepsze dla włosów są szampony dla dzieci.

Jeśli nie masz większych problemów ze skórą, możesz po nie sięgać. Jest jednak małe „ale”. Twoja gospodarka hormonalna i przy okazji twoja skóra zmieniają się z wiekiem. Szampony dla dzieci są przeznaczone do skóry tłustej i mają działanie odtłuszczające. Jeśli masz skórę suchą, taki szampon może powodować dodatkowe wysuszenie.

Zimna woda nadaje idealny połysk.

To prawda, że potrafią zastąpić dobre serum nabłyszczające, bo przyspiesza domykanie łusek. Ale umówmy się, lodowaty prysznic to żadna przyjemność. Blask uzyskasz, używając ciepłej, potem letniej wody.

● W ciąży należy zaprzestać farbowania włosów.

Niekoniecznie. W pierwszym trymestrze unikaj farb z amoniakiem. Bywają duszące, co może powodować dyskomfort. Wrażliwym dziewczynom polecam wtedy płukanki koloryzujące. Łagodne i bez chemikaliów.

Włosy kręcone nie potrzebują lokówki.

Jeśli maja naturalny ładny skręt, to rzeczywiście jest zbędna. Ale ten typ włosów miewa skłonność do puszenia się, a lokówką można nadać fryzurze uporządkowany charakter.