Polski komiks erotyczny co to takiego?

Znana ilustratorka Agata "Endo" Nowicka wraz z koleżanką filozofką  Aleksandrą Hirszfeld znalazły niszę na polskim rynku literatury feministycznej. Brakowało w niej ewidentnie gtatunku kobiecego, erotycznego komiksu. Dziewczyny zbierały środki na wydanie przez media społecznościowe m.in. na Kickstarterze, który wspiera kreatywne pomysły i zaczęły współpracę z wydawnictwami Kultura Gniewu i Centrala. W krótkich graficznych opowiadaniach autorki przedstawiają seks, mocno z perspektywy kobiet. To nie szczytowanie u mężczyzny jest clue całości, a świetny orgazm żeńskiej bohaterki. Jak w noweli "Wyspa", gdzie kobieta zaczyna się spotykać erotycznie z satyrem, bożkiem płodności i popędu seksualnego. Za ilustracjami w otwierającej "Istotę" pozycji stoi rysowniczka Dagmara Matuszak.

W innym utworze "Auto", rysowanym przez Agatę Nowicką czytelnicy przenoszą się do galerii sztuki, gdzie trwają rozmowy z Kozakiewiczem o kobiecej masturbacji i modelach wibratorów. W "Rozmowie" Ady Buholc odważna kobieta odkrywa przed kochankiem oraz czytelnikami swoje fantazje seksualne, wzrost libido w trakcie okresu czy myśli o seksie analnym. W "Osmozie" z kolei mamy sporo nawiązań do polskiego Czarnego Protestu i szowinistycznym modelu krajowych wartości. 

 

A post shared by @hithlome on Aug 17, 2018 at 1:38am PDT

Brak tu sztuczności i plastiku z typowej pornografii, rysunki kobiet-ilustratorek są na bardzi wysokim poziomie, a opowiadania - komiksy dobrze się czyta, dość lekko i z przyjemnością. Ważne też, że "Istota" przełamuje pewne tabu, otwarcie mówi o babskiej seksualności. To pozycja, którą warto mieć w biblioteczce.