Artystki usunięte z okładek własnych płyt

Okładki albumów muzycznych są często same w sobie małymi dziełami sztuki, zwłaszcza jeśli są to wydania muzyczne kobiet artystek, które bardzo dużą wagę przykładają do wizerunku i otoczki (spójrzcie choćby na Beyonce). Jedna z irańskich platform muzycznych, Melovaz, postanowiła jednak, że sytuacja jest zgoła zupełnie inna, a same artystki, mimo swojego dorobku muzycznego, w zasadzie się nie liczą. W związku z tym graficy Melovaz usnęli zdjęcia kobiet wokalistek z okładek ich własnych płyt. Efekt? Kuriozalny, co możecie zobaczyć w naszej galerii.

Aktualna sytuacja kobiet w Iranie 

Ostatnio bardzo głośno było o sprawie Iranki, która weszła "nielegalnie" na stadion chcąc kibicować swojej ulubionej drużynie i zapłaciła za to najwyższą cenę - została aresztowana przez władze i podpaliła się na znak protestu. 29-latka zmarła w szpitalu. W zasadzie prawnego zakazu wejścia kobiet na stadiony podczas meczu nie było, ale zwyczajowo mówiło się o tym, że "oglądanie półnagich mężczyzn mogłoby je podnieć i doprowadzić do grzechu". 

Po tej sytuacji i serii protestów i w zasadzie po 40 latach ajatollahowie pozwolili kobietom kupić bilety na mecz futbolu ze strachu przed wykluczeniem z mistrzostw świata.  Również po naciskach FIFA, która zagroziła, że wykluczy Iran z eliminacji do mistrzostw świata w Katarze, Iran wprowadził do sprzedaży 3,5 tysiąca biletów dla kobiet, a po tym, jak rozeszły się w godzinę, organizatorzy dorzucili pulę jeszcze tysiąca. Jednocześnie mocno zadbano o to, by "cnota Iranek nie została zagrożona" - na stadion weszły oddzielnym wejściem i usiadły podczas meczu z Kambodżą w specjalnym sektorze. To duży krok na przód, choć niestety przypomina populistyczne podejście Arabii Saudyjskiej (wprowadzono tam możliwość prowadzenia auta przez kobiety, a jednocześnie wciąż są one traktowane jak niewolnice). 

W świetle takich kuriozum, zachowanie właścicieli platformy muzycznej Melovaz już chyba nas nie zdziwi, choć pozostawia ogromny niesmak. A same okładki płyt bez głównych bohaterek? Musicie to zobaczyć sami.