IQ metaboliczne - co to jest?

Termin "IQ metaboliczne" nie jest popularny. Być może ma na to wpływ silne lansowanie coraz to nowszych i bardziej abstrakcyjnych diet. IQ metaboliczne oznacza wrodzoną umiejętność, gdzie za pomocą intuicji sami w odpowiednich, tj. dobrych dla nas proporcjach dobieramy to, co trafia na nasze talerze w tym: tłuszcze, białka, czy węglowodany.

Dlaczego IQ metaboliczne, a nie modna dieta?

Kierowanie się IQ metabolicznym w doborze posiłków, na które decydujemy się każdego dnia byłoby idealnym rozwiązaniem. Warto uzmysłowić sobie pewną oczywistą kwestię: każda kobieta jest inna. Panie często dzielą się złotymi radami dotyczącymi tego, w jaki sposób doszły do formy życia, jak schudły 20, 30 kilogramów, lub co robią by stale mieć płaski brzuch. Wymiana takich informacji jest cenna, jednak takie wskazówki nie powinny być interpretowane dosłownie. Otóż każda kobieta rozpoczyna zmianę nawyków żywieniowych, startując z innego pułapu. Wszystkie mamy także inną sytuację rodzinną, zawodową, itp. Każdy z tych czynników jest niezwykle istotny. Nie wspominając już o najważniejszym z nich - stanie zdrowia. Oznacza to, że świetna metoda kształtowania sylwetki u jednej z nas może zadziałać bardzo szybko, a u innej okazać się zawodną. Ponadto stosowanie bardzo specyficznych diet, tzw. “nowości” może mieć degradacyjny wpływ na poziom naszych sił witalnych, na samopoczucie, a nawet długofalowo - na stan zdrowia.

IG metaboliczne, czyli wróg słodyczy?

IG metabolicznie nie jest w stu procentach wizją, która pozwala nam na dowolność spożywania wszystkiego, rozpoczynając od czekoladek i na chipsach kończąc. Zmiana musi oznaczać odrzucenie używek i produktów, które zwyczajnie nie mają na nas dobrego wpływu. Słodycze poza krótkotrwałą poprawą nastroju często nie przynoszą żadnych korzyści. Podobnie jest w przypadku alkoholu. W związku z tym warto wyeliminować te produkty z diety. Oczywiście z dużym zastrzeżeniem, że jedna czekoladka w tygodniu bądź kieliszek wina w weekend nie będzie miała żadnego wpływu na nasz wygląd, efekty zmian żywieniowych, a może przynieść np. znacząca ulgę dla psychiki.

IG metaboliczne - kluczowe zasady

W przypadku IQ metabolicznego kluczową kwestią jest różnorodność. Powinniśmy porzucić rutynę niedzielnego rosołu w każdą niedzielę i obiadów składających się z 2 dań i deseru. Przed zakupami warto sprawdzić nowości kulinarne, świetne przepisy udostępniane za darmo w internecie i zacząć gotować potrawy, których do tej pory nie próbowałyśmy. Zrobienie listy produktów przed zakupami znacznie ułatwi zadanie w supermarkecie.

Modne diety zazwyczaj polegają na szybkim wyeliminowaniu jakiegoś z dostarczanych mikroskładników, np. białka, tłuszczów lub węglowodanów. IQ metaboliczne sugeruje, by kierować się intuicją w komponowaniu jedzenia na talerzu, nie ograniczając się w kategorii produktów. Jedyna kwestia, którą trzeba ograniczyć to zjadana porcja. Wówczas zwiększa się prawdopodobieństwo, że nie skończymy z efektem jojo.

IQ metaboliczne - nie dla wszystkich

Na różnego rodzaju warsztatach prowadzonych z ludźmi zmagającymi się z nadwagą prowadzone są świetne ćwiczenia obrazujące pracę naszego żołądka. Osoby te często mają za zadanie zaciśnięcie dwóch dłoni w pięści, a następnie złączenie ich przed sobą na wysokości klatki piersiowej. Powstały z rąk twór ma obrazować maksymalną wielkość żołądka każdej z tych osób. W momencie dostarczania zbyt dużej ilości pokarmów wpływamy na jego rozciąganie, a tego chcielibyśmy uniknąć. Chleb, jaja, ryż, ryby, mięso - to wszystko możemy jeść, pamiętając przede wszystkim o wielkości porcji. Najlepiej jednorazowo spożywać mniej jedzenia, ale robić to regularnie. Dodatkowo kluczową kwestią jest odpowiednie nawodnienie organizmu. Woda zarówno zniweluje uczucie głodu, jak również może skutkować wyeliminowaniem bólów głowy, na które narzeka wiele kobiet.

Niestety kierowanie się IQ metabolicznym przez osoby, które całkowicie nie mają świadomości  zasad zdrowego żywienia najprawdopodobniej nie przyniesie skutku. Jeśli nie posiadamy takiej wiedzy najlepiej udać się na jedną lub dwie wizyty do poradni dietetycznej i zwiększyć świadomość względem tego, co i w jakich proporcjach powinniśmy spożywać.

Jak odpowiednio zbilansować dietę?

Trzeba zwrócić uwagę, by dieta zapewniała wszelkie makro i mikroelementy niezbędne do funkcjonowania i przede wszystkim nie powodowała niedoborów.